O kulturze życia podczas Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich miała miejsce w dniach 28-29 lutego na Jasnej Górze. Uczestnicy wysłuchali wykładów, dotyczących przede wszystkim aktualnych zagrożeń bioetycznych w Polsce.

Podczas dwudniowych spotkań poruszano tematy m.in. dotyczące aborcji, zapłodnienia in-vitro czy współczesnego wychowania. Jeden z organizatorów, ks. Zenon Latawiec SDB – przewodniczący Rady Szkół Katolickich i dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu wyjaśnił znaczenie hasła tegorocznej konferencji:

– Hasłem tegorocznej konferencji jest „Szkoła katolicka w służbie kultury życia”. I mamy cytat właściwie taki wprowadzający z Evangelium Vitae św. Jana Pawła II, mówiący o wartości życia i wchodzimy w tę tematykę dlatego, że chcemy w jakiś sposób od strony takiej prawnej, medycznej, psychicznej, psychologicznej przybliżyć wartość życia. Dlatego w tym roku na konferencji są właściwie prawnicy, lekarze, psycholodzy, psychiatrzy, którzy w jakiś sposób nam to przybliżą. Chcemy w jakiś sposób poszukiwać prawdy o człowieku, ponieważ dzisiaj jest ten problem związany z negowaniem życia poczętego, będącego w łonie matki, która w jakiś sposób jest tak traktowana jak jest, próba sankcjonowania aborcji itd. To są pewne rzeczy, które w jakiś sposób nas jako pedagogów, jako tych, którzy są odpowiedzialni za wychowanie, nurtuje i chcemy młodzieży pewne rzeczy pokazywać zgodnie z prawdą, tak jak to jest i naukowo i prawnie.

Z formacją sumienia łączy się ściśle praca wychowawcza, która pomaga człowiekowi stawać się coraz bardziej człowiekiem, wprowadza go coraz głębiej w prawdę, kształtuje w nim coraz większy szacunek dla życia, wychowuje go do prawidłowych relacji międzyosobowych.

(…) tylko prawdziwa miłość umie strzec życia. Nie można zatem uchylać się od obowiązku zapewnienia – przede wszystkim młodszej i starszej młodzieży – autentycznego wychowania do płciowości i miłości, formacji zawierającej wychowanie do czystości jako cnoty, która sprzyja osiągnięciu osobowej dojrzałości i uzdalnia do poszanowania „oblubieńczego” znaczenia ciała.” – brzmi cytat wprowadzający do tegorocznej konferencji, pochodzący z „Evangelium Vitae” św. Jana Pawła II.

Podczas spotkania obecny był bp Marek Mendyk, który pierwszego dnia odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji zgromadzonych. Duchowny zauważył, że konferencja służy przede wszystkim konfrontacji z problemami współczesności, w tym ideologią tzw. cywilizacji śmierci:

– Myślę, że te wszystkie spotkania, także i to na Jasnej Górze; spotkania dyrektorów, nauczycieli, szkół katolickich, one wszystkie wpisują się jakby też w takie odczytywanie znaków czasu, które dzisiaj nam towarzyszy. I rzeczywiście wobec bardzo mocno promowanej kultury śmierci, cywilizacji śmierci, chcemy pokazać to, co jest istotą naszego życia, także życia chrześcijańskiego, czyli kultura życia, jakości tego życia, czyli po prostu promocja, promowanie cywilizacji miłości. To, do czego nas zawsze zachęcał i motywował św. Jan Paweł II.

Bp Mendyk podkreślił, że promowanie kultury życia polega na przypomnieniu sobie o korzeniach chrześcijaństwa. W końcu Jezus powiedział, że jest „Drogą Prawdą i Życiem” i tę wartość jako Jego czciciele powinniśmy kultywować:

– Tak było właściwie od początku, od tych czasów, kiedy żył Jezus i nasza droga za Jezusem, bo tak trzeba patrzeć na nasze chrześcijańskie życie, to nie jest inna droga od tej, którą właśnie przeszedł nasz Mistrz. Głosząc Ewangelię życia, stając w konfrontacji z cywilizacją śmierci, siłą rzeczy stajemy w poprzek tego, co mówi świat. Ale tak było zawsze, tak było przez wieki, tak samo jest teraz. To, że urodziliśmy się w takim czasie i w takim miejscu to też nie jest przypadek. Skoro urodziliśmy się w takiej, bym powiedział, rzeczywistości geopolitycznej, to znaczy, że mamy jakąś misję do spełnienia. I myślę, że my na tego typu spotkaniach nie tylko chcemy sobie przypomnieć o tej misji, ale przede wszystkim podzielić się takim doświadczeniem, wymienić wszystkimi dobrymi inicjatywami, pomysłami, żeby wrócić do swoich środowisk i tę promocję cywilizacji miłości po prostu przenosić na tych, którym służymy.

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich jest jednym z trzech spotkań tego typu odbywających się na Jasnej Górze. Mają one na celu realizację zadań statutowych Rady Szkół Katolickich tzn. wspieranie szkolnictwa katolickiego w wypełnianiu jego misji. Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boża Jasnogórska.

Skip to content