O “sekretach” Mszy św. na Jasnej Górze – kolejna edycja rekolekcji

Aby nie poddawać się rutynie, obojętności, ale na nowo odkrywać najpiękniejszy dar ofiarowany człowiekowi przez Boga – Mszę św., na Jasnej Górze od września powraca comiesięczna edycja rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia Eucharystii. Odbywają się „przyświęcie”, czyli od ostatniego piątku do ostatniej niedzieli miesiąca, teraz 22-24 września.

Spotkanie z Chrystusem „na wyciągnięcie serca”

Rekolekcje o Mszy św. odbywają się na Jasnej Górze już od maja 2021. Prowadzi je paulin o. Zbigniew Ptak. Na początku przyjechało ponad 70 osób, teraz miesięcznie bierze w nich udział ponad 200. Jak zapewniają ich dotychczasowi uczestnicy i sam prowadzący, rekolekcje są doskonałą okazją do odkrycia wielkiego wpływu Mszy św. na naszą codzienność oraz pozbycia się poczucia rutyny związanej z uczestnictwem w niej. To także możliwość głębszej kontemplacji poszczególnych elementów Mszy św., a przede wszystkim odkrycia jej zbawiennego oddziaływania na ludzką kondycję.

– Msza św. to spotkanie z Chrystusem „na wyciągnięcie serca”, ale czy potrafimy przyjąć to zaproszenie od Boga i o tym są te rekolekcje. Mają pomóc uczestnikom rozkochać się w tym, co dla katolików najważniejsze, czyli we Mszy św. – zachęca paulin.

Natalia Żółkowska z Białegostoku na jedne z rekolekcji zabrała babcię i mamę. – Wnuczka już była raz na tych rekolekcjach, dużo opowiadała i nas to pociągnęło, chce się samemu wysłuchać, zobaczyć – mówiła babcia dziewczyny Antonina Bielenia. Jej wnuczka podkreśliła: „większość nie zdaje sobie sprawy z tego, co się dzieje na Mszy św., jakie to jest po prostu wielkie, jakie cuda się dzieją, ile można zyskać, jak można pomóc sobie, innym ludziom, jak można Bogu sprawić radość. Człowiek czuje, że Bóg jest, że cię kocha i że to jest prawda”.

Nie widz a uczestnik

Większość dotychczasowych uczestników przyznaje, że choć wydaje się czasem, że wiele lat chodzimy do kościoła i uczestniczymy w niedzielnej Mszy św., tu się okazuje, że niewiele się wie na ten temat. Rekolekcje przemieniają widza w uczestnika.

Jak zauważyło małżeństwo Barbara i Mariusz z Lublina, to, że wielu nie zna istoty Mszy św., zatrzymuje się na powierzchni wyuczonych formułek z poziomu katechezy wczesnych klas szkolnych, przyczynia się do tego, że jako niedojrzali chrześcijanie z łatwością odchodzą z Kościoła. Papież Paweł VI uczył, że „nie człowiek istnieje dla liturgii, lecz liturgia dla człowieka”. To nie Bóg potrzebuje liturgii, ale potrzebuje jej człowiek.

Na Mszę św. …po cud

– Msza św. jest też Boskim Lekarstwem, przebywaniem w uzdrawiającej Obecności Jezusa, który przywraca pełnię życia Rekolekcje zatytułowałem „Uzdrawiająca Moc Eucharystii”, bo chodzi o to, że dzisiaj prawie każdy człowiek czuje się jakoś obolały na duszy i ciele, bardzo wielu ludzi szuka różnych form uzdrawiania, a Eucharystia ma najbardziej uzdrawiającą moc ze wszystkich wydarzeń, w jakich człowiek na ziemi może uczestniczyć – przekonuje o. Ptak.

O cudach eucharystycznych zaświadcza podczas rekolekcji o. Melchior Królik, klasztorny kronikarz i opiekun Obrazu Matki Bożej. Jak podkreśla zakonnik wśród cudów i łask zapisanych przez wieki w księgach nazywanych „Liber miraculorum” najwięcej jest tych, wypraszanych przez ofiarowaną Eucharystię. Wszak Jasnogórska Maryja to Hodegetria, „Wskazująca Drogę”, którą jest Jej Syn. A na Jasnej Górze Przenajświętsza Ofiara Chrystusa „dzieje się” niemal nieustannie.

Jednym z ostatnich świadectw złożonych przez rodziców uzdrowionego chłopca Tarsycjusza, który urodził się m.in. w ciężkiej zamartwicy, z wylewami czwartego stopnia, z szeregiem dysfunkcji i jak orzekali lekarze z zagrożeniem życia i bez szans na prawidłowy rozwój. Lekarze uświadamiali matkę, że do domu „może wrócić bez dziecka”. Podjęto walkę o chłopczyka na Oddziale Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodka. Jak twierdzi matka, w tym czasie w intencji Tarsycjusza została odprawiona Msza św. na Jasnej Górze, i od tej chwili stan noworodka zaczął się poprawiać. Teraz chłopczyk skończył dwa latka, jest ruchliwym, pogodnym dzieckiem, rozpieszczanym przez czwórkę rodzeństwa. – Dziecko, które właściwie nie powinno żyć, a jak już przeżyje to nie powinno słyszeć, mówić, chodzić. Jesteśmy pewni, że to jest cud, ponieważ kiedy on się urodził, mąż z pozostałą czwórką dzieci od razu przyjechał na Jasną Górę. Udało się odprawić Mszę św. w intencji Tarsycjusza, którą sprawował o. Tomasz Leśniewski, który wówczas był opiekunem Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego i to było też znamienne. Podczas tej Eucharystii został Tarsycjusz uzdrowiony – zaświadcza matka dziecka, które otrzymało imię rzymskiego chłopca z pierwszych wieków chrześcijaństwa, który poniósł męczeńską śmierć w obronie Eucharystii.

Rekolekcje o Mszy św. mają też zachęcić do eucharystycznego stylu życia, czego przykładem jest dla nas szczególnie Matka Boża. Powinniśmy w taki sposób przyjmować Komunię św. i tak przeżywać Mszę św., żeby codzienne życie stało się jak Eucharystia. – Św. Jan Paweł II w encyklice o Eucharystii to podkreślił, mówiąc o Maryi, że Jej całe życie było właśnie życiem eucharystycznym ze względu na wewnętrzną Jej postawę. Tak mocno mamy wchodzić w głębię tych tajemnic, żeby się to przejawiało również w naszych myślach, słowach i uczynkach – przekonuje o. Ptak.

Na zakończenie rekolekcji przewidziane jest też spotkanie z prowadzącym konferencje, do którego można kierować pytania. Paulin nie kryje zachwytu wielkim zaangażowaniem uczestników rekolekcji. – są głodni głębokiego, duchowego przymierza z Jezusem właśnie przez Eucharystię. Jakość nieprawdopodobna. Jestem Bogu wdzięczny, że takich ludzi zaprasza tutaj na rekolekcje zaprosił – podkreśla.

Rekolekcje są bezpłatne, nie trzeba się zapisywać i można dołączyć w dowolnym momencie. Głównym dniem rekolekcji jest zawsze ostatnia sobota miesiąca, zaczynają się one Mszą św. w piątek w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30, a kończą Mszą św. w niedzielę. Każda comiesięczna edycja stanowi oddzielną część rozważań o Mszy św.
Szczegóły na stronie: eucharystia.jasnagora.pl.

Źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Skip to content