Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych niemal we wszystkie piątki roku liturgicznego obowiązuje każdego praktykującego katolika od 14 roku życia. 14 kwietnia przypada jeden z tych piątków, gdy można spożywać mięso.
Aby zrozumieć, jaki jest sens wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki, należy wyjść od tego, czym jest pokuta i na czym polega. Tę kwestię wyjaśnia ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.
– Jedną z powinności chrześcijańskiego życia jest pokuta. Katolik poprzez nią zadość czyni za swoje grzechy. W sakramencie spowiedzi otrzymujemy odpuszczenie win. Oprócz tego jednak mamy kary, które nam się za te winy należą. Te kary można odpokutować tu, na ziemi albo w wieczności. Pokuta nie jest tylko jakimś wyrównaniem sprawiedliwości, ale też pewną postawą, w której człowiek rozumie swój grzech i zmienić siebie.
Form pokutowania jest wiele, między innymi post i wstrzemięźliwość. Dobrze umieć odróżnić te dwa pojęcia, szczególnie w kontekście piątkowej wstrzemięźliwości:
– Często mówi się po poście piątkowym, jednak w gruncie rzeczy mówimy o piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Każdego katolika obowiązuje ona od 14 roku życia aż do końca życia.
Podczas roku liturgicznego zdarzają się jednak piątki, w które można spożywać pokarmy mięsne. Więcej na ten temat mówi ks. Bakalarz:
– Ten przepis nie obowiązuje, gdy w piątek wypada jakaś uroczystość. W najbliższy piątek, w związku z oktawą, również można jeść mięso.
Dni, podczas których katolików obowiązuje post jakościowy i ilościowy, jest niewiele.
– Post, który obowiązuje nas tak naprawdę dwa dni w roku liturgicznym to post ilościowy. Polega on także na jakości posiłku, ale też na jego ilości. Są to dwa posiłki lekkie i jeden do syta. Taki post obowiązuje od 18 roku życia.
Ks. Bakalarz zdradza również, jak pościć mają w piątki osoby, które są wegetarianami i weganami.
– Dziś wiele osób pyta, jak mają piątkową wstrzemięźliwość utrzymywać osoby, które nie jedzą mięsa. Takie osoby mogą wstrzymać się w piątki np. od korzystania z internetu czy telefonu. Dziś zdaje się, że są to duże trudniejsze wyzwania, niż niejedzenie mięsa.
Od 9 kwietnia w Kościele trwa Oktawa Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy to w liturgii nieustannie powtarza się prawdę o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem.