Dnia 20 lutego 2024 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem abp Wacława Depo. Wziął w niej udział także bp Andrzej Przybylski oraz kilkunastu kapłanów posługujących w archidiecezji częstochowskiej.

Wydarzenie miało miejsce w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej. Spotkanie rozpoczęto punktualnie o godzinie 15:00 wspólną modlitwą. Przez uczestników Rady Kapłańskiej została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, natomiast później rozpoczęła się część zamknięta.

Obrady odbyły się za zamkniętymi drzwiami, ale tematykę poruszaną podczas dzisiejszego spotkania przybliżył nam abp Wacław Depo:

-Dzisiejsze spotkanie będzie miało takie dwa nurty, bo jeden jest bardzo bieżący i ważny. Mianowicie sprawa katechezy w szkole i jednocześnie lekcji religii w ten czy inny sposób ograniczonej dzisiaj nowymi projektami Komisji Edukacji Narodowej. A druga rzecz to jest sprawa nowej ewangelizacji, która ma się dokonywać konkretnie poprzez parafie, jako wspólnoty zarówno przy konkretnym kościele, ale również we wspólnotach rodzinnych. Dlatego, żeby podkreślać bez przerwy to, co trochę zostało zapomniane, mianowicie, że są trzy podmioty, które są odpowiedzialne za nasze wzrastanie – w prawdzie czy w moralności i w świadectwie życia, a mianowicie to jest rodzina, szkoła i kościół.

Czym właściwie jest Rada Kapłańska i jakie są stawiane przed nią zadania? – opowiada abp Depo:

– Rada kapłańska ma zadanie koordynacji pracy duszpasterskiej księży, dlatego że każda parafia ma swoje własne charaktery, ale i zobowiązania. Dlatego są parafie, które zaledwie liczą kilkaset osób, a są też takie, które mają kilka tysięcy. (…) Są też zobowiązania jak utrzymać pewne rzeczy w kościele, jak dbać o sytuacje chociażby zabytkowych świątyń, które dzisiaj znowu są skazane na utrzymanie poprzez wiernych. Sama rodzi się chociażby sprawa z funduszem kościelnym, który dzisiaj według nowego układu rządowego jest do likwidacji, a nie ma dobrych rozwiązań, które zabezpieczałyby chociażby misjonarzy, którzy są w liczbie ponad dwóch tysięcy w różnych miejscach na świecie. A są oni najbardziej głębokimi ambasadorami Polski, ponieważ świadczą, że taki kraj jest i dzieli się zasobem ludzkim, który jest nie tylko w przekazie Ewangelii ale też kultury.

Rada Kapłańska to zespół kapłanów, którzy weszli w jej skład z urzędu, nominacji lub z wyboru. Członkami z nominacji są ci duchowni, którzy pełnią w diecezji ważne funkcje, jak np. wikariusze generalni czy rektorzy seminariów. Są też przeprowadzane wybory do Rady, podczas których zarówno kapłani jak i biskup miejsca wybierają swoich przedstawicieli.

Artykuł i zdjęcia: Natanael Brewczyński

Skip to content