Odkryjcie moc Najświętszego Sakramentu – bp Andrzej Przybylski w Borownie

Uroczyście rozpoczęto Triduum Paschalne w parafii św. Wawrzyńca w Borownie w gminie Mykanów. Mszy Wieczerzy Pańskiej, w koncelebrze z posługującymi w parafii proboszczem ks. Jakubem Raczyńskim i wikariuszem ks. Mateuszem Pilarskim, przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej tak mówił o rozpoczynającym się Triduum Paschalnym i Mszy Wieczerzy Pańskiej:
– Wiemy dobrze, że ta obecność Pana Jezusa, tak na co dzień między nami, jest w sakramentach świętych. I takim sakramentem uobecniającym mękę i śmierć Pana Jezusa jest oczywiście Eucharystia i od niej zaczął Pan Jezus te najświętsze misteria, od Wieczerzy Pańskiej, od Paschy. I wtedy zrobił coś takiego niespodziewanego, czego uczniowie kompletnie nie umieli zrozumieć, bo wszystko miało być tak, jak na święcie żydowskim, na Passze, a nagle Pan Jezus wziął chleb i powiedział: to będzie moje ciało, ja będę pośród was właśnie w takiej formie. Potem wziął kielich z winem i też powiedział: to stanie się moją krwią. No i dał nam nakaz żebyśmy to czynili na jego pamiątkę i jednocześnie ustanawiając Eucharystię poprosił apostołów, czy wręcz nakazał im, żeby oni to czynili w jego imieniu, bo to będzie teraz jego prawdziwa, rzeczywista obecność pośród nas. W liturgii Wielkiego Czwartku, Mszy Wieczerzy Pańskiej jest piękne to, że raz w roku tylko mówimy, że Pan Jezus wziął w swoje ręce, dzisiaj właśnie, chleb i wino. to dziś podkreślamy, że to się właśnie stało dzisiaj, bo to co będzie jutro, czyli przeżywanie Męki Pańskiej, to tak naprawdę się urzeczywistnia w każdej Eucharystii, na każdym ołtarzu i celebrujemy to. Cieszę się, że mogę to dzisiaj robić razem ze wspólnotą parafii w Borownie, z młodymi ministrantami i wiernymi. To dla mnie też taka wielka radość, że gdzieś tam poza Częstochową, poza wielkimi kościołami mogę sprawować tą Mszę Wieczerzy Pańskiej dlatego, że to jest znak, że ta wielka tajemnica dzieje się nie tylko w wielkich sanktuariach, nie tylko w olbrzymich kościołach, ale również tych mniejszych, gdzieś na naszych peryferiach w kościołach parafialnych.
Okres Wielkiego Postu był czasem przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Duża rola w tym przygotowaniu należała do kapłanów. Jakie oczekiwania po tym okresie ma proboszcz parafii św. Wawrzyńca ks. Jakub Raczyński?:
– Myślę sobie, że trudno mówić o jakichś oczekiwaniach. Oczywiście jakieś tam pragnienia w sercu są, natomiast chciałbym, żebyśmy to Triduum, które dzisiaj się rozpoczyna, przeżyli jako wspólnota parafialna w modlitwie, na adoracji, dlatego mamy nocną adorację z piątku na sobotę Chrystusa w grobie. A chciałbym, żebyśmy się też jednoczyli przy tym stole Eucharystycznym i myślę sobie, że najbardziej tak naprawdę potrzeba nam wszystkim pewnie, nie tylko tutaj w parafii, ale w całym Kościele walczycie o świadomość tego, że to są święta: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wigilia Paschalna, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. To jest chyba najtrudniejsze do zmiany w mentalności, także naszej kapłańskiej, chciałbym żebyśmy kiedyś przestali Poniedziałek Wielkanocny nazywać drugim dniem świąt, bo to jest już dzień w oktawie Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Teraz są te najważniejsze momenty. Dzisiaj cieszymy się, że jest z nami ksiądz biskup Andrzej. Też jako taki znak jedności. Myślę, że go potrzebujemy patrząc na jakąś tam niedawno historię naszej parafii.
W homilii bp Andrzej Przybylski zwrócił uwagę m.in. na nasz często niewłaściwy stosunek do wiary – traktowanie jej jako dodatek do życia. Przypominając ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniami, bp Andrzej przypomniał o dwóch bardzo ważnych rzeczach, jakie podczas niej się wydarzyły. Pierwszą z nich było obmycie stóp uczniom, kiedy to Wielki Bóg upada przed uczniami na kolana i niczym sługa myje im stopy. A drugą było ustanowienie Eucharystii. Bp Przybylski podkreślił, że Jezus dając nam Eucharystię dał nam moc, która przezwycięża wszystkie problemy, ale niestety zapominamy o tym. Dlatego zwrócił się do zgromadzonych z prośbą.
Po homilii nastąpiło przyjęcie do Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii w Borownie nowych kandydatów. Na zakończenie Eucharystii procesyjnie przeniesiono Najświętszy Sakrament do ciemnicy, gdzie przebywał będzie do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego:

Msza Wieczerzy Pańskiej, parafia św. Wawrzyńca w Borownie, 06.04.2023 r., fot. Radio Fiat

Skip to content