Odpust w seminarium w święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

4

W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbył się dzisiaj odpust. Wspólnota seminaryjna uczciła w ten sposób święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Uroczystość została ogłoszona dwa lata temu. Stolica Apostolska zatwierdziła święto i wpisała je do kalendarza diecezji polskich. W kościele seminaryjnym odprawiona została Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo wraz z prezbiterianami.
[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/abp-depo.mp3]

Odpust był przeznaczony dla diakonów i prezbiterów, ale święto Jezusa Chrustusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, ma się stać inspiracją do wzmożonej modlitwy całego Kościoła za jego pasterzy. Jednocześnie ma przywoływać wzór Chrystusa Kapłana tym, którzy uczestniczą w Jego kapłaństwie służebnym oraz przypomnieć wszystkim wiernym o ich uczestnictwie w kapłaństwie powszechnym. Przypomniał rektor seminarium ks. Andrzej Przybylski.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/ks-przybylski.mp3]

O nowym doświadczeniu jakim jest święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana powiedział Radiu FIAT kl. Maciej Niedbał.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/kl-niedbal.mp3]

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana to dzień, który ma służyć refleksji nad sakramentem kapłaństwa i modlitwie o nowe powołania. Jego wprowadzenie zaproponował jeszcze papież Benedykt XVI. Nie jest świętem nakazanym, a więc wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa w Mszy św. czy powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w tym dniu.