Ogólnopolska Rada Szkół Katolickich obradowała na Jasnej Górze

W środę 24 sierpnia w Auli św. Jana Pawła II na Jasnej Górze spotkali się dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. Obradowano nad zagadnieniami, dotyczącymi najbliższego roku szkolnego. Zwieńczeniem konferencji była Msza św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

Podczas konferencji poświęcono bardzo wiele czasu na zmiany prawne, które stopniowo wchodzą w życie. Jak podkreśla s. Patrycja Garbacka, członek zarządu Rady Szkół Katolickich, ważne jest, aby dyrektorzy rozpoczęli nowy rok szkolny będąc na bieżąco z nowymi rozporządzeniami:

Przygotowujemy się do nowego roku szkolnego, skupiając się zwłaszcza na przepisach prawnych. Szczególnie tych, które są nowe, czyli od 1 września wprowadzić do szkół i realizować. Jest pewną słabością, że one pojawiają się dosyć późno. Za tydzień mamy rozpoczęcie roku szkolnego, a tak naprawdę wiele rozporządzeń jest jeszcze na etapie projektów. To jest zawsze element zaskoczenia. Dyrektorzy są już z tym oswojeni, że maja mało czasu, dlatego chcemy ich uprzedzić odnośnie do treści przepisów, nawet jeśli są dopiero procedowane, żeby oni w tym krótkim czasie mogli je przełożyć na praktykę swojej szkoły.

Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich przybliżyła program formacyjny, jaki w najbliższym roku będzie realizowany przez Stowarzyszenie. Będzie się on opierał na słowach bp. Andrzeja Przybylskiego, wygłoszonych podczas pielgrzymki szkół SPSK na Jasną Gorę w czerwcu tego roku:

Mamy rok formacyjny w aspekcie naszego programu wychowawczego, opartego na personalizmie wg św. Jana Pawła II. My to rozpracowujemy na praktykę szkolną, dlatego ten nasz program nazywa się „Persona”. W tym roku, w sposób szczególny odnosić się będziemy do słów, które w homilii 3 czerwca wygłosił do nas bp Andrzej Przybylski: „Za jakim duchem idziesz?”. I w tym kontekście opracowaliśmy plan działań, zawierzając go Matce Bożej.

Rada Szkół Katolickich jest organem powołanym przez Konferencję Episkopatu Polski w 1994 roku. Zrzesza około 500 katolickich szkół z całej Polski. Zadaniem Rady jest m.in. pomoc placówkom w kształceniu dzieci i młodzieży na wszystkich szczeblach i rodzajach edukacji, nie zapominając przy tym o katolickiej i patriotycznej formacji młodych ludzi.

Skip to content