Oratorium o św. Janie Pawle II na Jasnej Górze

Wczesnym sobotnim wieczorem 22 stycznia na Jasnej Górze odbyło się prawykonanie oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…” Wincentego z Krakowa. Inspiracją do jego powstania była homilia św. Jana Pawła II wygłoszona na Jasnej Górze 4 czerwca 1979 r., czyli z okresu I pielgrzymki do Ojczyzny. Wykonawcami oratorium byli artyści z Krakowa: AUDIVI Cracow Vocal Quartet z Zespołem Kameralnym.

Jak zauważył o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator koncertu, oratorium jest swoistą opowieścią muzyczną opartą na ważnym przekazie papieża z Polski.
O swoich odczuciach po zakończonym oratorium mówił Paweł Fundament, tenor:

-W bazylice jest znakomita akustyka. Moim zdaniem jedna z najlepszych w Polsce do wykonywania takich utworów. Natomiast najważniejsza jest duchowość i to, że utwór, który niesie taki przekaz możemy wykonać w takim miejscu. Jest to dla nas niezwykłe przeżycie.

Artysta dodał również, że w jego przypadku jest to szczególne przeżycie. Co spowodowane jest okresem czasowym w jakim się urodził.

-Ja jestem z tak zwanego “Pokolenia JPII”, więc bardzo dobrze pamiętam pielgrzymki Jana Pawła II. Mówiąc szczerze pierwszą pamiętam jak przez mgłę. Miałem dwa lata. Pamiętam jak moja mama trzymała mnie na plecach i czekaliśmy w ogromnym tłumie. Było to niezwykłe przeżycie. W życiu kierujemy się pewnymi wartościami, a przede wszystkim dobrem wobec drugiego człowieka.

Organizatorem koncertu był Jasnogórski Instytut Maryjny. Partnerem – Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, a wśród patronów medialnych Radio Jasna Góra.

KPL/BPJG

Skip to content