O budowaniu wspólnoty rozmawiali przedstawiciele różnych odłamów chrześcijaństwa rozmawiali, podczas debaty ekumenicznej zorganizowanej w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Wydarzenie, skierowane głównie do młodych kleryków, odbyło się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Celem spotkania było przypomnienie uczestnikom istoty ekumenizmu, czyli dążenia do jedności poprzez wzajemne poznawanie. Więcej na ten temat mówi ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika „Niedziela” oraz kierownik referatu dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie:

– Nie ma nic gorszego jak dialogowanie bez dobrej znajomości partnera w dialogu. Spotykamy się również po to, aby klerycy przyjęli właściwą postawę ekumeniczną. Takie są zalecenia formacji kleryckiej.

Jak dodaje rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr hab. Ryszard Selejdak – Debata ekumeniczna jest dla seminarzystów doskonałą okazją do poznania różnych przedstawicieli kościołów chrześcijańskich:

– Poza tym jest to również wspaniała okazja do zadawania pytań oraz wyjaśniania różnic, które nas dzielą. Rozmawiania o źródłach tych różnic oraz tym, co nas łączy. Takie spotkania są elementem dążenia do prawdziwego, owocnego dialogu.

W panelu ekumenicznym uczestniczył m.in. ks. dr Adam Malina, prezes Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce:

– Wydaje mi się, że ekumenię można budować na różny sposób. Pierwsza i zasadnicza to ekumenia poprzez wspólną modlitwę. Później natomiast ta ekumenia wymaga pogłębienia. Jeśli się spotykamy to widać pewne różnice, które wyzwalają pytania. Seminarzyści byli więc bardzo zainteresowani tym, co odpowiemy. Przygotowali naprawdę wiele pytań.

Według proboszcza częstochowskiej cerkwi prawosławnej ks. Marcina Bielawskiego, takie wydarzenia jak panel ekumeniczny wnoszą w życie młodych niezwykłą wartość edukacyjną:

– Dzięki takiemu panelowi, młodzi klerycy mogą rozszerzyć swoją wiedzę na temat innych Kościołów chrześcijańskich. Mogą też zobaczyć, że ich częstochowscy przedstawiciele są otwarci na dialog. Uważam, że jest to bardzo rozwojowe dla tych młodych ludzi.

Podczas panelu na pytania kleryków odpowiadali również: proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie ks. Adam Glajcar, ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie ks. Krzysztof Michałek-Góral oraz stażysta parafii ks. Mateusz Jelinek:

– Takie spotkania maja dużą wartość. To szansa, aby się lepiej poznać i pokazać, że nie jesteśmy obcy. Wszyscy jesteśmy przecież chrześcijanami.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przeżywany jest pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2)”.

Czas szczególnej modlitwy o jedność zakończy się 22 stycznia o godz. 17.00 w częstochowskiej cerkwi, gdzie wystąpi zespół prawosławny „Armonia” z Białegostoku.

ABK

Skip to content