Parafialne zbiórki dla uchodźców z Ukrainy

Działania zbrojne prowadzone przez wojska rosyjskie na terenie Ukrainy zmuszają ludność cywilną do ucieczki z miejsc zamieszkania. Od kilku dni uchodźcy masowo kierują się w stronę Polski, gdzie następnie uzyskują różne formy wsparcia. Poszkodowanym przez wojnę pomagają również częstochowskie parafie, organizując zbiórki najpotrzebniejszych produktów.

Dary można dostarczać m.in. do punktu w parafii św. Marcina w Kłobucku. Więcej na ten temat mówi ks. Paweł Caban:

– Zaczęliśmy od pomocy duchowej, czyli modlitwy. Była to inicjatywa naszych parafian. Chociaż trwały jeszcze ferie, zorganizowaliśmy wieczór czuwania i solidarności z Ukrainą. Prosiliśmy Pana Boga o pokój. Po tym czuwaniu odbyła się pierwsza kwesta, która prowadzona będzie również w Środę Popielcową. Oprócz zbiórki pieniędzy zbieramy także rzeczy „pierwszej potrzeby”. Są to koce, kołdry, ręczniki, środki higieny i czystości. Do uchodźców dostarczać je będzie Caritas.

Zbiórka darów dla osób uciekających przed konfliktem zbrojnym prowadzona jest również w parafii św. Stanisława BM. O szczegółach mówi proboszcz ks. Jacek Michalewski:

– Dary można przynosić codziennie w godz. 16.00-18.00 oraz po wieczornej Mszy św. (ok. godz. 18.30) do salki parafialnej przy kancelarii. Potrzeba produktów żywnościowych długoterminowych, koce, śpiwory, środki opatrunkowe. Wszystkie te dary przewozić będziemy do centrum Caritas. Na naszych salkach parafialnych możemy też przyjąć ok. 15 osób.

Każdy, kto chciałby włączyć się w inicjatywę pomocy może także przynieść paczkę dla uchodźców do parafii św. Zygmunta w Częstochowie, o czym mówi proboszcz ks. Jacek Marciniec:

– Przeprowadziliśmy w niedzielę kwestę, która powtórzona zostanie również w Środę Popielcową. Środki przekazane zostaną Caritas Polska. Ogłosiliśmy również zbiórkę darów, które chcemy przewozić do Towarzystwa Patriotycznego Kresy. Dary można składać w naszym kościele.

Dary można też przynosić do punktu informacyjno-pomocowego przy ul. Ogrodowej prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

ABK

Skip to content