Niemal 17 tys. osób podpisało już internetową petycję w sprawie lekcji religii w szkołach. Chodzi o utrzymanie dwóch godzin tygodniowo i wliczanie religii lub etyki do średniej ocen.

Autorzy petycji, w imieniu katechetów, rodziców i uczniów – zwracają się do Minister Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej. Przekonują, że chęć usunięcia oceny z religii lub etyki jest wyrazem nierównego traktowania uczniów. Mówi jedna z autorek petycji – Bernadetta Petrykowska:

– Chcemy, żeby zostało tak jak jest, czyli żeby ocena liczyła się do średniej, żeby był wymiar dwóch godzin tygodniowo. Jest to przedmiot nieobowiązkowy, więc skoro mamy demokratyczne państwo, żeby demokratycznie mogli rodzice i uczniowie decydować, czy chcą w tych zajęciach uczestniczyć, czy nie chcą. I żeby wprowadzić zamiennik. Jeżeli komuś nie odpowiada religia, jest etyka. We wszystkich krajach europejskich jest jeden z tych przedmiotów.

Ponadto obecność lekcji religii w szkole ma swoją wartość dodaną. Katecheci często wspierają placówki w szeroko rozumianej funkcji wychowawczej – dodaje autorka petycji.

– Po co coś zmieniać, jeżeli dobrze funkcjonuje. Rodzice są zadowoleni, bo nie muszą dzieci dowozić gdzieś tam po lekcjach, tylko po prostu załatwiamy tę sprawę w szkole. Nie jest to też kłopot dla dyrektorów, ponieważ my, katecheci świeccy, bardzo dużo robimy też dla szkoły. Uczestniczymy w różnych projektach, zespołach przedmiotowych, także też jesteśmy dla szkoły wsparciem.

Petycję w sprawie lekcji religii w szkołach – można podpisać na stronie: petycjeonline.com

Źródło: KJ/Radio Warszawa

Skip to content