Fot. Radio Fiat

Uroczysta Msza św. połączona z wernisażem malarstwa została odprawiona w niedzielę 26 listopada w parafii Pierwszych Pięciu Męczenników Polski w Częstochowie. Wystawie towarzyszyło przysłowie: „Bo piękno jest po to, by zachwycało”.

Autorami prac są artyści malarze, będący parafianami kościoła. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest ks. Stanisław Jesionek, proboszcz parafii, który przez wiele lat był archidiecezjalnym duszpasterzem środowisk twórczych.

– Cenię sobie ludzi sztuki, ludzi kultury, a ponieważ w naszej parafii są tacy, którzy właśnie tworzą sztukę, postanowiliśmy zorganizować taki wernisaż. W tym wypadku jest to troje malarzy-artystów z naszej parafii – mówił ks. Stanisław Jesionek.

Jedyną kobietą spośród trzech artystów, których prace zostały zaprezentowane w kościele była Magdalena Snarska. Obrazy, jakie zaprezentowała, pochodzą z czasów kształcenia się w kierunku malarskim.

– Pokazuję tutaj trzy obrazy, które mają mniej-więcej 20 lat. Jeden z nich powstał w 2002 roku, drugi w 2003, a trzeci – w 2005 roku. Dwa przedstawiają Madonnę (na jednym z obrazów w czasie zwiastowania), a na innym obrazie słuchającą grajka. Trzeci obraz nazywa się „Koncert”, z racji, że mamy tutaj święto muzyki. Uważam że właśnie trzeci obraz jest bardzo dobrym uzupełnieniem pozostałych dwóch, gdzie mamy uosobienie Maryi – powiedziała artystka.

Janusz Burzyński przyznał, że po raz pierwszy w swojej karierze miał okazję zaprezentować swoje prace w kościele.

– Jeżeli chodzi o sztukę sakralną to dla mnie taka epizodyczna historia, ale cały czas towarzysząca mojej pracy. To nie jest tak, że obrazy tu widniejące powstały na tę okoliczność. Nie jest to natomiast moja główna dyscyplina, jeżeli chodzi o sztukę – przyznał malarz.

Jacek Łydżba, trzeci z artystów, których prace można oglądać w kościele Pierwszych Pięciu Męczenników Polski, przedstawił dzieła ukazujące postacie aniołów.

– Będąc dzieckiem i wchodząc do Kościoła moją uwagę zawsze przykuwały anioły różnego autoramentu. Przez umiejętność latania i przemieszczania się są spełnieniem marzeń każdego człowieka. Czytając o nich, można się dowiedzieć, że są to istoty duchowe, bardzo istotne i potrzebne ludziom. Są zarówno posłańcami, i opiekunami – powiedział trzeci z artystów.

Koordynatorem projektu wystawy jest Jan Szyma. Artystyczne wydarzenie uświetnił chór „Coralmente” działający przy Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie.

BNO

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Pięknem malowane, u Boga pokazane

Skip to content