W każdą pierwszą sobotę miesiąca wierni z całej Polski przybywają na Jasną Górę, aby wypowiedzieć uroczysty Akt Zawierzenia Matce Bożej. Do zawierzenia przygotowują się przez udział w spotkaniach inicjowanych przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W tym miesiącu zawierzenie przypada 4 lutego.

Do zawierzenia dokonanego podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 18.30 wierni przygotowują się poprzez różaniec wynagradzający i konferencję. Jest też czas na świadectwa ludzi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem miłości Maryi.

Zawierzenie to akt miłości i ufności we wstawiennictwo Maryi Królowej Polski. Jest on odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej w Fatimie, gdzie powiedziała, że zwycięstwo przyjdzie przez Jej Niepokalane Serce.

Jest to także kontynuacja drogi, którą ukazał św. Jan Paweł II, zawierzając siebie Niepokalanemu Sercu Maryi, by być “cały Jej” – „Totus Tuus”. Papież Polak w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski zawierzył Jasnogórskiej Pani Ojczyznę i Polaków. Powiedział wówczas: „…Dzisiaj zawierzam Maryi wszystko, „Totus Tuus” – „Cały Twój”. Jestem człowiekiem zawierzenia i nauczyłem się tego tutaj…”. Podstawą duchową tego aktu jest postanowienie Chrystusa wyrażone na Krzyżu:„Oto Matka Twoja”.

Pani Barbara z okolic Zielonej Góry wiele lat mieszkała w Anglii i choć była z wierzącej rodziny, to oddaliła się od Kościoła. Jak opowiadała podczas złożonego na Jasnej Górze świadectwa, właśnie w ramach pierwszosobotniego zawierzenia, to mógł być „początek końca”.

– Jak wyjechałam zagranicę przestałam chodzić do kościoła, zaczęłam żyć po swojemu, nie pytając Boga o nic. Doszłam „do ściany”, gdzie czułam, że kończy się moje życie. Szukając ratunku, znalazłam w Internecie Akt Zawierzenia Matce Bożej – mówiła pani Barbara i dodała, że poczuła wielkie szczęście, że jest Matka Boża, która pomaga takim zwykłym ludziom.

Wspomniała też , że jej pierwsze zawierzenie pisała online z Anglii, ale do dziś pamięta jego słowa:„ Mateczko proszę zmień moje życie, bo ja nie wiem co mam robić. Wszystko co zrobiłam do tej pory było złe z krzywdą dla mnie i bliskich”. Kończąc, dodała, że prosiła Matkę Bożą, żeby mogła wrócić normalnego życia i zamieszkać w Polsce, blisko Kościoła. Tak się stało.

– Przyjechaliśmy, żeby zawierzyć wszystkich naszych bliskich: dzieci, wnuczki i trudne sprawy z którymi się borykamy. Jesteśmy tutaj pierwszy raz, ta obecność jest też czasem dziękczynienia za zdrowie i łaski, które wymodliliśmy – powiedzieli jasnogórscy pielgrzymi.

By podtrzymać zwyczaj corocznej pielgrzymki i ponowić zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasną Górę 2 lutego przybyli samorządowcy i mieszkańcy Marek. Przyjeżdżają tutaj od 18 lat, żeby złożyć wszystkie troski i nadzieje Matce Bożej.

– Ten Akt oddania składamy każdego roku przed Obliczem Królowej Polski. Zarządzamy gminą, współpracujemy ze społecznością, zarządzamy majątkiem miasta i bardzo często wiąże się to z wielką odpowiedzialnością, dlatego potrzebujemy w naszej działalności opieki Maryi. Dla mieszkańców, ale też dla mnie prywatnie, to jest bardzo ważne – powiedział Dariusz Pietrucha. zastępca burmistrza miasta Marki.

Agnieszka Lużyńska, przewodnicząca Rady Miasta podkreśliła, że choć pracownicy samorządu się zmieniają, to pielgrzymki wciąż są. – Wiemy, że dzięki wstawiennictwu Matki Bożej lepiej nam się pracuje i możemy dobrze służyć mieszkańcom. W każdej dziedzinie życia człowieka Bóg jest najważniejszy i choć wydaje się, że polityką jest daleko do Boga to, dzięki naszej wierze wiemy, ze inaczej możemy patrzeć na człowieka i jego problemy – zauważyła.

Przed Obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej przedstawiciele samorządu ponowili Akt Zawierzenia: „… Maryjo Królowo Polski, Pani Jasnogórska. My samorządowcy miasta Marki stajemy przed tym Obliczem , aby zawierzyć twojemu Niepokalanemu sercu władze samorządowe, pracowników urzędu, mieszkańców i rodziny. By miasto nasze rozwijało się na chwałę Boga i Ojczyzny…”.

Organizatorem zawierzeń jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, będące kontynuatorem powołanego przez papieża Klemensa XI w 1718 r. Bractwa Koronacji NMP Częstochowskiej. Do zadań członków Bractwa należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i jasnogórskich pielgrzymów. Członkowie wspólnoty szerzą kult Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Korony Polski w Ojczyźnie i w świecie.

LN/JasnaGoraNews

Skip to content