Są świadectwem wiary, wyruszają na pątniczy szlak, by pokazać żywy Kościół, proszą w intencjach Ojczyzny, o poszanowanie pamięci o św. Janie Pawle II i za rodziny — już 14 lipca na Jasnej Górze rozpocznie się pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy, związany ze wspomnieniem NMP z Góry Karmel. Rozpoczyna go wejście pieszej pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego. Dwie duże diecezjalne kompanie: przemyska i poznańska dotrą w sobotę, 15 lipca.
– Pielgrzymka jest znakiem wiary i okazją do dawania świadectwa. Choć najważniejszym celem wędrówki jest spotkanie z Matką Bożą w jasnogórskim Sanktuarium, to jednak w tym miejscu pielgrzymka się nie kończy. Zabierzmy to spojrzenie w oczy Matki, Jej przesłanie radości i pokoju i zanieśmy je do naszych domów – powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry.
Podkreślił, że paulini są w pełnej gotowości, nasłuchują i wypatrują pielgrzymów: „czekamy na każdego z nadzieją, czekamy w konfesjonale i przy ołtarzu. Drzwi Kaplicy, jak ramiona Maryi, są otwarte, zapraszają i przyzywają wszystkich”.
Pątnicy idą z Pośpiechem do Matki
Już w piątek 14 lipca, ok. godz. 17.00, dotrze 154. Piesza Piotrkowska Pielgrzymka. Tworzą ją trzy grupy: maryjna, patriotyczna i papieska. W tym roku szczególnie młodzi idą na Jasną Górę „ze św. Janem Pawłem II”. Pątnikom towarzyszy hasło „Idziemy z pośpiechem”.
Pątnikom 43. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki towarzyszy historia Rodziny Ulmów i hasło: „Z Maryją w Kościele”. Rekolekcyjny program pielgrzymki ukierunkowany jest na dobre przygotowanie duchowe do wrześniowej beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Ulmowie ponieśli śmierć za pomoc żydowskim sąsiadom w czasie niemieckiej okupacji. Pątnikom towarzyszy metropolita przemyski abp Adam Szal, który pieszo pielgrzymuje tutaj od ponad 30 lat. Wejście pątników zaplanowano, 15 lipca, ok. g. 9.30.
89. Piesza Pielgrzymka Poznańska odbywa się pod hasłem „Pokój Wam!”. Pątnicy pielgrzymują w ośmiu grupach tematycznych, pod opieką duchową kapłanów. Każda z nich ma konkretny program dnia, trasę i rozpoznawalny znak, czyli kolor. Jest grupa m.in. pokutna, rodzinna, wyciszenia, biblijna czy uwielbienia. Wejście grupy ok. godz. 12.15.
Wspomnienie NMP z Góry Karmel
16 lipca we wspomnienie NMP z Góry Karmel, nazywanej Szkaplerzną. Suma z udziałem pieszych pątników odprawiona zostanie na Szczycie, o godz. 11.00. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają na Jasnej Górze dłużej. To święto jest nierozłącznie związane ze szkaplerzem karmelitańskim. Jest on znakiem szczególnego wsparcia Maryi za życia i w godzinie śmierci dla osoby, która go przyjęła. Dla niektórych pielgrzymów to okazja do uroczystego założenia tego szczególnego znaku zawierzenia Matce Bożej.
Ci, którzy już przyszli na Jasną Górę nie kryją swej radości
– Moim marzeniem było wyruszyć z pieszą pielgrzymką i udało się. Czuję radość i wzruszenie, że daliśmy radę. Każdy z nas modli się do Matki Bożej o deszcz i obfite plony – mówiła Zdzisława Żołobak z Bobrownik. 40. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej przybyła na Jasną Górę w intencjach Ojczyzny, z prośbą o szacunek dla chleba i za rodziny. W tym roku pątnicy wędrowali pod hasłem „ Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.
O tym, że Kościół jest „Jezusowy, wspierający, służebny, niezniszczalny” uczyli się pielgrzymi 7. Wrocławskiej Pielgrzymki Rolkowej. „Rolkując” zbierali środki na doposażenie przedszkola w Fullasie, ubogiej wiosce na południu Etiopii.
Biegiem do Maryi. Pokonali ponad 300 km, w 22 godziny, aby ważną intencje powierzyć Matce Bożej. Uczestnicy 8. Biegowej Pielgrzymki Sztafetowej z Łowicza modlili się o uzdrowienie dla Anety Staszewskiej, żony funkcjonariusza łowickiego więzienia, która walczy z nowotworem złośliwym.
Za rodzinę, za uzdrowienie z choroby nowotworowej, o radość serca dla bliskich, nadzieję, o pokój – to tylko niektóre z intencji, z którymi przejechali na Jasną Górę cykliści z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy, którym opiekują się paulini. Pielgrzymkę rowerową po raz 13. zorganizowali wójtowie: ze Starej Błotnicy, Stromca i z Radzanowa.
Harmonogram wejść Pieszych Pielgrzymek:
14 lipca, pt
154. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska
godz. – 17.00 – wejście i modlitwa — Kaplica Matki Bożej
15 lipca, sb
43. Piesza Pielgrzymka Przemyska
godz. 9.30 – wejście
godz. 11.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
89. Piesza Pielgrzymka Poznańska
godz. 12.15 – wejście
godz. 16.00 – Msza św. – Szczyt
Pielgrzymka Rowerowa z Gdańska
godz. 18.30 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
16 lipca, nd — Odpust Matki Bożej z Góry Karmel
Piesza Pielgrzymka z Gorzkowic
godz. 9.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
Piesza Pielgrzymka z Rozprzy
godz. 9.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
Piesza Pielgrzymka z Kamieńska
godz. 10.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
Suma odpustowa z udziałem pątników Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej i Pieszej Pielgrzymki Piotrowskiej
godz. 11.00 – Msza św. – Szczyt
Pielgrzymka Rowerowa Diec. Tarnowskiej
godz. 12.50 – wejście
godz. 13.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
Pielgrzymka Rowerowa z Wielunia
godz. 13.00 – Droga Krzyżowa – Wały
Piesza Pielgrzymka z Trzemeśni
godz. 14.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
Piesza Pielgrzymka z Nowego Lasu i Charbelina
godz. 17.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej
Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry