Źródło: Caritas Laudato Si

Czy zalegające w naszej przestrzeni rzeczy, do których już nigdy nie sięgniemy, ale których szkoda wyrzucić, mogą być dla nas szkodliwe? Zdecydowanie tak – mówią inicjatorzy „Podzielni on-line” i namawiają do rozejrzenia się dookoła siebie i dzielenia się dobrem z innymi. Projekt jest realizowany przez Caritas Laudato Si, a stacjonarna podzielnia pojawi się już 5.06.2021 r. na Polach Lednickich podczas XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000.

Dlaczego powstała podzielnia on-line?
Współczesny konsumpcjonizm, stale przyspieszający pęd życia, pojawiające się co chwile nowe trendy i kampanie marketingowe nastawione na masową sprzedaż sprawiły, że gromadzimy wokół siebie wiele niepotrzebnych przedmiotów. Jesteśmy na co dzień bombardowani sprytnie sformułowanymi komunikatami, z których wynika tylko jedno – posiadanie mnóstwa rzeczy, markowych ubrań i najnowszych sprzętów, świadczy o wartości człowieka. Wielu z nas daje się złapać w tę pułapkę, często skuszonych atrakcyjnymi promocjami typu „to już ostatni moment”, „tylko dziś”, nie myśląc o tym, czy jest to nam faktycznie potrzebne. – Współczesna mania posiadania doprowadziła do tego, że tracimy z oczu, to co jest naprawdę istotne w naszym życiu, że stajemy się głusi nie tylko na potrzeby otaczających nas ludzi, ale także nas samych. Dlatego powstał projekt „Podzielnia on-line”. Chcielibyśmy, żeby była swoistego rodzaju sygnałem „zatrzymaj się, rozejrzyj się dookoła siebie i oczyść swoją przestrzeń, by dostrzec i usłyszeć to, co jest Twoją prawdziwą potrzebą, co naprawdę daje Ci szczęście” – mówi br. Cordian Szwarc OFM, Animator Krajowy.

Spotkajmy się na Polach Lednickich!
Co łączy Lednicę i Caritas Laudato si’? Przede wszystkim troska o młodego człowieka, o jego przyszłość, o kształtowanie odpowiednich wartości. Dlatego idea podzielni wpisuje się tak dobrze w tegoroczne hasło Spotkania Lednickiego „Usłysz”. Wielu młodych ludzi – i nie tylko – stoi przed egzystencjalnymi pytaniami: „kim jestem”, „po co żyję”, „kim będę”. Spotkanie na Lednicy ma pomóc usłyszeć i słuchać na co dzień – w odpowiednich warunkach. A te umożliwia uwolnienie się od rozpraszających nas bodźców tak jak nadmierna ilość materialnych rzeczy wokół nas. Nie sposób nie nawiązać w tym miejscu do postaci Jana Chrzciciela, który – by usłyszeć głos Boga – udał się na pustynie, aby się wyciszyć, odciąć od wszystkiego, co mogło zaburzyć jego relację ze Stwórcą. – Jan Chrzciciel stanowi dla nas pewien wzór postępowania do odbudowania relacji z tym, co w jego życiu było ważne i do tego będziemy zachęcać innych. Zaprosimy wszystkich, by w swoich domach doświadczyli pustyni, pozbyli się wszystkiego, co zbędne i niepotrzebne. Te przedmioty jednak nie muszą trafić do kosza – mogą być darem dla innych, wynikać z chęci dzielenia się i ubogacenia drugiego człowieka. Podzielnia jest dla nas fizycznie i namacalnie realizacją programu tegorocznego spotkania lednickiego – mówi Dominika Chylewska, Specjalista ds. Komunikacji projektu Caritas Laudato Si’. Założenie jest takie, że zamiast wyrzucać stare rzeczy (jak książki, ubrania, sprzęty), powiększając tym górę śmieci, można je wystawić w podzielni on-line z zamiarem sprzedaży/wymiany bądź oddania. Dzięki temu ktoś nie tylko zaoszczędzi i skorzysta z wystawionych przedmiotów, ale również uniknie generowania kolejnych śmieci, które pojawią się przy kupowaniu nowych produktów (opakowania, folia i inne zabezpieczenia produktu produkowane często z plastiku lub innych szkodliwych dla środowiska materiałów). To nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla nas samych, bo oczyszczając swoją przestrzeń, będzie nam łatwiej skupić się na tym, co ważne dla nas i usłyszeć nasz wewnętrzny głos.

Podczas spotkania w Lednicy (5.06.2021) pojawi się ambasada mobilna Laudato Si, która zaprezentuje idee podzielni on-line i wyjaśni zasady jej działania. Przewidziane są również ciekawe warsztaty, wykłady i rozmowy, dotyczące ekologicznych postaw. Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w wywiadzie on-line z Moniką Czajką o tym, jak zrobić podzielnię. Już teraz można zapoznać się z utworzoną grupą na facebooku „Podzielnia on-line”, gdzie już wkrótce pojawią się pierwsze przedmioty na wymianę, sprzedaż lub przekazanie.

O projekcie Laudato Si’
Idea projektu Laudato Si’ ma swoje źródła w Encyklice Papieża Franciszka Laudato Si’: W trosce o wspólny dom, w której papież zwraca uwagę, że wszyscy mamy wpływ na trwający obecnie kryzys ekologiczny i tylko nasze wspólne działania mogą przynieść korzyści naszej planecie.

Projekt Caritas Laudato Si w Polsce jest realizowany już od dwóch lat. Przez ten czas powstało ok. 300 lokalnych projektów ekologicznych przy parafialnych szkołach i w centrach wolontariatu. Mobilna ambasada odwiedziła kilkadziesiąt miejsc i wydarzeń, by prowadzić warsztaty edukacyjne na temat ekologii oraz inspirować do podejmowania pozytywnych eko-zmian.

O spotkaniu na Lednicy
Spotkania Młodych LEDNICA 2000 organizowane są już od 25 lat, by pomagać młodym ludziom, odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać relację z Chrystusem. Odbywają się co roku, w pierwszą sobotę czerwca na polach Lednickich i gromadzą dziesiątki tysięcy osób, by wspólnie modlić się, rozmawiać i się inspirować. W tym roku, tak jak w poprzednim, ze względu na panującą pandemię, spotkanie młodych odbędzie się głównie on-line, a relacje z Lednicy będzie można śledzić >>pod linkiem<<. Pod hasłem „Usłysz” będziemy poszukiwać głosu bożego i wchodzić w kolejne tajemnice związane z odkrywaniem sumienia – miejsca, w którym każdy z nas może usłyszeć głos żywego Boga.

Zachęcamy też do śledzenia profilu Caritas Laudato si’ na Facebooku i Instagramie, gdzie będzie pojawiać się wiele materiałów i relacji poświęconych spotkaniu na Lednicy. Już teraz można na profilach zapoznać się z innymi, interesującymi treściami poświęconymi ekologii.

Źródło: Caritas Laudato Si

Skip to content