Tradycją Kościoła w każdy Wielki Piątek jest składanie ofiary na potrzeby Ziemi Świętej – Pro Terra Sancta. Na cały świecie katolicy okazują w ten sposób wsparcie dla stróżów miejsc świętych, do których pielgrzymują miliony chrześcijan.

O szczegółach zbiórki mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej oraz prezes Instytutu „Niedziela”:

– Chcemy, żeby ta akcja nie była tylko jednodniowa, by nie był to tylko Wielki Piątek, ten dzień szczególnych przeżyć i wzruszeń, ale by w Wielkim Poście, kiedy także mówimy o jałmużnie, a to jest przede wszystkim taki wyraz miłości do drugiego człowieka, przypomnieć sobie o naszych braciach i siostrach w Ziemi Świętej. To dziś nie jest jakoś liczna wspólnota, ona przez ostatnie dziesięciolecia bardzo została zdziesiątkowana, przede wszystkim przez konflikt Izraela, nasi bracia chrześcijanie różnych wyznań są tam obecni. Szczególnie te ostatnie miesiące, zwłaszcza od początku października, kiedy na nowo rozgorzał konflikt, tym przestrzenią walki stała się strefa gazy, gdzie także chrześcijanie mieszkają i to mieszkają już od wieków, prawie że od czasów apostolskich. Dlatego z inicjatywy Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie rozpoczęliśmy taką akcję pod nazwą właśnie Proterra Sancta – dla Ziemi Świętej, ale to również dla miejsc, dla budynków, dla historycznych budowli, dla świętych, i dla ludzi.

Poprzez Fundację Instytut Mediów wspierającą działanie Instytutu NIEDZIELA wydającego Tygodnik Katolicki „Niedziela” przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna jako pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej:

– Fundusze, które zostaną przekazane kardynałowi Pierbattiste Pizzaballi, patriarsze łacińskiemu Jerozolimy, który jest biskupem diecezji jerozolimskiej, jest zwierzchnikiem Kościoła w tamtym regionie, ale jest po prostu też biskupem, który zna cierpienie nielicznej, co prawda wspólnoty, ale bardzo gorliwej wspólnoty, która dzisiaj doświadcza męczeństwa. Te obrazy i informacje, które otrzymujemy są naprawdę bardzo dramatyczne. Chrześcijanie zwłaszcza w tej dotkniętej najbardziej konfliktem przestrzeni, czyli w Strefie Gazy, nie mają dostępu nawet już do wody pitnej. Została tam jedna bardzo stara studnia woda, prawie że nie nadaje się do picia. Nie mają prądu, zniszczone zostały domy, miejsca pracy. Nawet nie mogą uciec, bo granice są szczelnie zamknięte, ale są pewne kanały, którymi ta pomoc może do nich docierać.

Wielki Post to czas refleksji i dzielenia się z innymi. Jest to wyraz osobistej rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka.

Skip to content