Powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie

„Żywy jest Kościół Twój” – to tytuł piosenki roku 2023/2024 Ruchu Światło – Życie. Jak żywy i radosny jest Kościół, częstochowianie mieli okazje przekonać się w niedzielę 3 września, podczas Powakacyjnego Dnia Wspólnoty, połączonego z obchodami jubileuszu 50-lecia Domowego Kościoła. Była Eucharystia, śpiew, taniec, poczęstunek. Atrakcji, ale i religijnej zadumy, nie brakowało!

Zdaniem bp. Andrzeja Przybylskiego spotkanie, które zostało zorganizowane przez Ruch Światło – Życie, jest doskonałym przykładem na to, jak wiara w Boga może pomagać przezwyciężyć wszystkie próby oraz przeciwstawności losu, w tym problemy małżeńskie: – To święto jest bardzo ważne, dlatego że pewnie wszyscy doświadczamy, że dzisiaj życie w małżeństwie zgodnym, wierność małżeństwa, dobre wychowanie dzieci, to jest nie lada sztuka, narażona na wiele kryzysów, trudności, potknięć. I właśnie ci ludzie chcą żyć Bogiem, chcą wracać do źródła, jakim jest sakrament małżeństwa. Miłą do trwania w miłości małżeńskiej, do pokonywania różnych problemów jest wiara w Boga, wspólna modlitwa.

Ks. Jacek Kijas, moderator diecezjalny Domowego Kościoła Ruchu Światło – Życie, zgadza się z oceną biskupa Przybylskiego. Dodaje do tego, jak istotną rolę w codziennej prozie życia odgrywa wspólnota osób nie tylko wierzących, ale i małżeństw. Przeciwności, z jakimi zmaga się jedna para, mogły zostać już zażegnane przez drugą: – Myślę, że wpływ tej formacji i rekolekcji na małżeństwa oraz rodziny jest ogromny. Sam w tym roku byłem z prawie 20 rodzinami na rekolekcjach w Laskowicach i widziałem po raz kolejny w życiu, co mnie bardzo wzrusza, że ci ludzie walczą o ten czas, pokonują setki kilometrów, żeby spotkać się z Panem Bogiem, ze sobą w takich warunkach rekolekcyjnych i odnowić wiarę, relację małżeńską, ponaprawiać może jakieś rzeczy, które w ciągu roku albo i dłuższego czasu, bo nie zawsze jeżdżą co rok na rekolekcje, może uległy jakiemuś zepsuciu lub trzeba coś zmienić albo sobie wyjaśnić. I myślę, że potem ma to wielkie przełożenie na życie codzienne i daje siłę tym małżonkom, rodzinom. Dla mnie księdza jest to wielki znak nadziei, że są małżeństwa rodziny, które walczą o tego Pana Boga i ciągle takie przynaglenie, żeby zapraszać do tej wspólnoty kolejnych chętnych małżonków.

Bp Przybylski zauważa, że sakrament małżeństwa wymaga od kobiety i mężczyzny ogromnego wysiłku. Ciężar może wydawać się niekiedy zbyt duży, lecz właśnie wtedy należy prosić Pana Boga o wytrwałość: – Tak jak my wszyscy chrześcijanie, zmagamy się ze sobą, ze swoją słabością, ale właśnie dlatego idziemy drogą Boga, że On nam daje siły do pokonywania tych naszych słabości. Tym bardziej ta siła od Boga jest potrzebna w rodzinie. Myślę, że każde z tych małżeństw, każda z tych rodzin w domowym kościele formująca się w ruchu światło-życie mogłaby dać nie jedno świadectwo, że gdyby nie Pan Bóg, gdyby nie wiara gdyby nie wspólnota, to pewnie jeśli by się to wszystko nie rozpadło, to na pewno ich sytuacja byłaby dużo trudniejsza.

Lecz dzisiejsze uwielbienie Boga nie skupiało się jedynie na kwestii rodziny, bowiem w tle członkowie wspólnoty obchodzili także jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu. Dla Małgorzaty oraz Jacka Karbowników, sprawowanie funkcji pary diecezjalnej archidiecezji częstochowskiej, czyli niejako twarzy Ruchu, jest to niesamowite przeżycie: – To dla nas oznacza, że z wielką radością przyjmujemy posługę wszystkich małżeństw, które tutaj się angażują, począwszy od wielu wydarzeń, które zaczęły się już kilka miesięcy wcześniej. I tak naprawdę to jest wielka radość, bo to tylko wystarczy w jakiś sposób koordynować. Jest to tylko jakiś etap w domowym kościele, jakieś zamknięcie pewnej historii, ale idziemy do przodu, ruch się rozwija, ruch trwa i z tego się bardzo cieszymy. I właśnie ten dzień, to przy współpracy tak wielu małżeństw, tak wielu ludzi, to jest właśnie tym dniem takiego wielkiego świętowania.

W swoich rozważaniach dotyczących bp Przybylski położył nacisk na znaczenie rodziny w życiu dziecka, które w nowoczesnym świecie ma być narażone na ataki zewsząd: – Wszyscy wiemy, że to oddziaływanie rodziny jest ciągle najważniejsze, że pierwszym środowiskiem kształcenia wszystkiego w nas jest rodzina, ale każda z tych rodzin wie, że to oddziaływanie jest pomniejszone, że dzisiaj dzieci są w środowisku mediów społecznościowych, że do domów wkracza cały świat dziecka i to zagrożenie jest dużo większe.

Niejako w odpowiedzi na obawy czy troski wyrażone przez bp. Przybylskiego, ks. Adam Polak, drugi z moderatorów diecezjalnych Domowego Kościoła Ruchu Światło – Życie, opowiada o tym, jak dzieci oraz młodzież chętnie brały udział w niedawnych rekolekcjach: – Wakacyjny Dzień Wspólnoty jest przede wszystkim czasem dziękczynienia Panu Bogu za to co się dokonuje w czasie wakacji. Wszystkich rekolekcji dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych i dla rodzin również. Przede wszystkim uczestniczyli w rekolekcjach 15-dniowych, więc to oni przyjeżdżają tutaj przede wszystkim po to, żeby też podsumować te rekolekcje. To jest zasadniczy cel ich przyjazdu tutaj. W rekolekcjach dla swojej kategorii wiekowej, dla młodzieży, czy dla dzieci, czy dla młodszych młodzieży, czy dla dorosłych. A oprócz tego właśnie jednocześnie się gromadzimy w jednym ruchu, w którym są i dzieci, i młodzież, i dorośli.

Powakacyjny Dzień Wspólnoty, poza Eucharystią oraz licznymi świadectwami, wygłoszonymi przez małżonków, zawierał w sobie także uwielbienie Boga, podczas którego koncertował zespół 77FM Formacja z Mocą, o czym więcej mówi członek zespołu Dariusz Madejski: – Uwielbienie zespołu 77 wpisuje się w program całych obchodów i jubileuszu Domowego Kościoła. Cieszymy się, ponieważ część członków zespołu 77 FM należy do Ruchu Światło-Życie, należy do Domowego Kościoła, więc jest też trochę nasze święto. Cieszymy się, że możemy tutaj być i jako zespół, ale też jako członkowie Ruchu Światło-Życie i wspólnie świętować i uwielbiać Boga.

Dla Alicji i Jacka Pułkowników, uczestnictwo we wspólnocie jest nie tylko urozmaiceniem życia religijnego, ale i pewną formą terapii małżeńskiej. Tym bardziej 50-lecie Ruchu Światło – Życie jest dla nich osobistym doświadczeniem: – Wszystkie rocznice powinniśmy celebrować. Tak samo właśnie czy jakieś małżeńskie, czy urodziny, imieniny obchodzimy, a tym bardziej rocznicę wspólnoty, do której należymy. My należymy już 20 lat do domowego kościoła, no więc nie wyobrażam sobie, żeby nas tutaj nie było. To taki nasz drugi dom, nasza druga rodzina, a z rodziną trzeba się trzymać blisko i jest to takie ubogacenie. Pan Bóg błogosławi, daje dużo łask i czujemy właśnie tę wspólnotę w ten sposób, że musimy to być, musimy tu też służyć. Tu mamy masę znajomych wspaniałych. Czerpiemy od nich taką pozytywną energię. Nawzajem się ubogacamy, zbliżamy się do Pana Boga, jest to nasza taka droga. Tu czujemy się dobrze!

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 na placu przy ul. Ogrodowej 24/44 zawiązaniem wspólnoty. Najważniejszym elementem spotkania byłą Eucharystia sprawowana w Archikatedrze Świętej Rodziny o godz. 15.30 przez bp. Andrzeja Przybylskiego. Natomiast o godz. 17.00, również na placu przy ul. Ogrodowej rozpoczęło się uwielbienie z grupą 77 FM.

Honorowym patronatem wydarzenia był metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a patronat medialny sprawowało m. in. Radio Fiat i portal czestochowski24.pl

Całość homilli bp. Przybylskiego dostępna na stronie Radia Fiat.

Powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie

Skip to content