„Prochem jesteś i w proch się obrócisz” – wkraczamy w Wielki Post

22 lutego rozpocznie się Wielki Post. Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień, podczas której nasze głowy posypywane są popiołem, by przypomnieć, że wszystko, co ziemskie – przemija.

W częstochowskiej archikatedrze o godz. 18 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. W trakcie Wielkiego Postu będą trwały tam przygotowania do Misterium Męki Pańskiej. Ponadto, codziennie w archikatedrze istnieje możliwość spowiedzi.

– Z młodzieżą naszej parafii pragniemy odegrać Misterium Męki Pańskiej. Wszyscy chętni, młodzież z naszego miasta, którzy zechcą nam pomóc odegrać określone role mogą zgłaszać swój udział. W Wielkim Poście zapraszamy na spowiedź do archikatedry. Odbywa się ona od godz. 12 do 13.

Rzecznik prasowy Jasnej Góry, o. Michał Bortnik podkreśla, że w Środę Popielcową przygotowujemy swoje serca na czas Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa to dzień, w którym rozpoczynam,y 40-dniową pokutę i przygotowania do świąt Wielkanocy. Na Jasnej Górze na każdej Mszy św. będziemy posypywać głowy popiołem, by rozpocząć ów czas pokuty i wynagradzać Bogu za wszystkie nasze grzechy. Pamiętajmy o tym, że znaki zewnętrzne są ważne, ale ważniejsze jest nasze serce. Bóg zna nasze serca i najlepiej wie, jak nam pomagać.

W tym dniu na Jasnej Górze – jak zawsze – odprawiane będą Msze św. Natomiast o godz. 15.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Droga Krzyżowa. W czasie Wielkiego Postu warto pamiętać również o sakramencie pokuty i pojednania. Więcej na ten temat mówi o. Bortnik.

Nie ma lepszego sposobu na przygotowanie do Wielkanocy, niż przygotowanie samego siebie. Ku temu służy zawsze sakrament pokuty i pojednania. Na Jasnej Górze kapłani czekają codziennie w konfesjonałach od 6.15 do 19.30. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę, przygotujmy nasze serca jak najlepiej na Święto Zmartwychwstania Pańskiego.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, oznacza to, że w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia.

LN

Skip to content