Przeprośna Górka zaprasza do świętowania urodzin o. Pio

W środę 25 maja przypada 135 rocznica urodzin św. o. Pio. Z tej okazji kustosz Sanktuarium na Przeprośnej Górce zaprasza do udziału w uroczystych obchodach urodzin świętego z Pietrelciny. Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo.

Górka Przeprośna jest miejscem, które na stałe wrośnięte jest w polską tradycję pielgrzymkową. Pielgrzymi zdążający na Jasną Górę z północy Polski po minięciu miejscowości Siedlec wychodzili na wzgórze, z którego po raz pierwszy mogli zobaczyć jasnogórską wieżę. Na łące gdzie dziś stoi sanktuarium, pielgrzymi modlili się dziękując za łaskę dojścia na przedpola Częstochowy oraz leżeli krzyżem przepraszając za grzechy – właśnie temu Przeprośna Górka zawdzięcza swoją nazwę. O. Eugeniusz Lorek, kustosz Sanktuarium o. Pio zapraszając do udziału w uroczystościach podkreślił, że miejsce to jest szczególnie wybrane przez Boga:

Bóg wybrał to miejsce by udzielać człowiekowi swojego miłosierdzia i tu też pamiętamy o rocznicach św. o. Pio – szczególnie 25 maja – na którą to uroczystość wszystkich serdecznie zapraszamy. Jak mówił o. Pio (tam gdzie on był, też jest taka górka): „Nikt z tej górki nie zejdzie, żeby nie doznać Bożego miłosierdzia”. My też doświadczamy tego miłosierdzia poprzez jego wstawiennictwo.

Sanktuarium św. Ojca Pio, Przeprośna Górka/fot. Radio Fiat

W tym roku przypada także 20 rocznica kanonizacji św. o. Pio. Był on kontrowersyjnym kapłanem. Z jednej strony miłosiernym i wyrozumiałym, z drugiej surowym i stanowczym. Dokonywał wielkich cudów, ale był też przez pewien czas suspendowany. Jak przypomina o. Eugeniusz Lorek, został ostatecznie ogłoszony świętym dzięki wielkiej pokorze i uniżeniu, przez które nie ściągał uwagi na siebie, a kierował ją jedynie na Chrystusa:

U o. Pio jest bardzo charakterystyczne to, że on nie pociąga ludzi ku sobie, tylko kieruje ku Chrystusowi. Jego znamienne słowa, które mówił do pielgrzymów brzmią: „Niech serce Jezusa będzie centrum wszystkich Twoich inspiracji, nie ja!”. Kiedy mu dziękowali mówił: „Czego Wy chcecie ode mnie? Ja tylko Jezusowi powiedziałem o Waszych potrzebach – Jemu dziękujcie, ja niczego nie zrobiłem”. Ta jego pokora pozwala nam zobaczyć to Boże miłosierdzie i miłość Jezusa o wiele głębiej i mocniej.

Urodzinowa Msza św. na Przeprośnej Górce będzie doskonałą okazją aby złożyć ojcu Pio intencje, które szczególnie mocno absorbują nasze myśli i serca. O. Pio jeszcze za życia był jednym z największych cudotwórców w historii Kościoła. Będąc w niebie blisko tronu Boga z pewnością może wyprosić jeszcze więcej. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława rozpocznie się w środę 25 maja o godz. 17:00.

Skip to content