Triduum Paschalne/ fot. ekai.pl

Od Niedzieli Palmowej przeżywamy w Kościele Wielki Tydzień. Czas bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc przypomina nam o męce oraz Zmartwychwstaniu Pańskim. Chrystus odkupił na krzyżu nasze winy, za co powinniśmy być Mu wdzięczni. Jak dziękować za ten niezwykły dar? Modlitwą, postem oraz przyjęciem Komunii św. W okresie Świąt Wielkiej Nocy pamiętajmy też o udziale w liturgii Triduum Paschalnego.

Kościół rozpamiętuje w tym czasie najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia – ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstanie. Triduum rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w wieczór Wielkiego Czwartku – tłumaczy ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Ta Eucharystia upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z apostołami. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz sakramentu kapłaństwa. Tradycją Wielkiego Czwartku jest, że na zakończenie uroczystej Mszy św. przenosi się Najświętszy Sakrament do z tabernakulum z prezbiterium do tzw. ołtarza adoracja, czyli tzw. ciemnicy. W Wielki Piątek w wielu parafiach sprawuje się ok godz. 15.00 nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem natomiast sprawuje się liturgię Męki Pańskiej.

Szczególnym momentem liturgii Wielkiego Piątku jest adoracja krzyża św. W tym roku, z powodów epidemicznych, krzyż ucałuje jedynie kapłan, a wierni będą mogli oddać cześć Jezusowi poprzez ukłon. Ograniczone zostaną również procesje do Grobu Pańskiego. Dzień później, wierni uczestniczyć będą w liturgii Wielkiej Soboty:

– Triduum to taka jedna wielka liturgia. Mówimy, że w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia jest, ale nie ma przeistoczenia. Wierni przyjmują natomiast Komunię św. W zasadzie jedynym dniem, kiedy nie sprawuje się Mszy św. jest Wielka Sobota, ponieważ liturgia Wigilii Paschalnej jest już liturgią Wielkiej Niedzieli. Liturgia Wigilii Paschalnej wymaga też specjalnego komentarza ze względu na ilość znaków, które jej towarzyszą. To też liturgia mocno wspominająca również Chrzest św.

Elementem przeżywania Wielkiego Tygodnia jest również szczególna dekoracja symboli chrześcijańskich. Wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa przykryty fioletowym materiałem można zauważyć nie tylko w świątyniach, ale również w przydrożnych kapliczkach oraz krzyżach.

ABK

Skip to content