„Przygotuj się, bo będzie bolało” EDK 2024

Chłód, ból, niebezpieczeństwo oraz brak komfortu, to wcale nie opis koszmaru. To opis Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której uczestnicy pokonując dystans ponad 40 kilometrów nie boją się opuścić swojej strefy komfortu, aby spotkać się z Panem Bogiem. To czas pełnego skupienia podczas modlitwy w trakcie całonocnego marszu.

Bp Andrzej Przybylski wyjaśniał idee Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz czym dzisiejsza odróżnia się od lat poprzednich:

– Tej nocy tysiące ludzi wierzących w Polsce, uda się na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Również w naszej Archidiecezji przewidziano kilka tras. W tym roku EDK jest bardzo wyjątkowe, zwykle wędrowaliśmy na Jasną Górę. Szliśmy z Leśniowa, Gidle, Świętej Anny, Truskolas, czy innych miejsc na Jasną Górę. W tym roku po Mszy św. o godz. 20.00 idziemy jakby w drugą stronę, do miejsc sanktuaryjnych, miejsc dla siebie ważnych. Ta zmiana jest związana z peregrynacją Matki Bożej w naszej Diecezji. Chcieliśmy również przez tę Ekstremalną Drogę Krzyżową zaznaczyć, że o ile my zawsze idziemy do Matki Bożej, to dzisiaj Matka Boża chce iść z nami w te różne miejsca. Stąd zmiana kierunku ekstremalnej drogi krzyżowej.

Bp Przybylski przewodniczący Mszy św. przed Ekstremalną Drogą Krzyżową, wyjaśnił jakie nauki przede wszystkim chciałby przekazać wiernym:

– Chcę zgodnie z dzisiejszą Ewangelią powiedzieć o Jezusie, który pośród tych różnych sporów i zamieszania, sam odchodzi na bok, wraca nad Jordan, jakby do źródła, żeby na nowo pomyśleć o celu swojego pojawienia się na ziemi, o celu i sensie tej męki, którą podejmie. Chcę zaprosić tych wszystkich uczestników EDK, którzy będą pokonywać niekiedy ponad 40 km nocą, żeby potraktowali to właśnie jako takie oderwanie się, spotkanie ze sobą, powrót do źródeł. Sam też mam okazję wędrować szlakiem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Z grupką ludzi, idziemy do Sanktuarium Świętego Jana Marii Janeja w Mzykach. To jest wspólnota, która wybiera EDK i trasę w bardzo ważnej intencji. Chcemy się modlić o nawrócenie kapłanów, o świętość wszystkich księży oraz nowe powołania kapłańskie.

Każdy uczestnik EDK bierze w trasie udział na własną odpowiedzialność. Na stronie www.edk.org.pl znajdują się wszelkie potrzebne informacje dotyczące przygotowań do drogi.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content