Przyjechali z różnych stron Polski. Ogólnopolska pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę

11 lipca na Jasną Górę dotarła 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Jej uczestnicy przyjechali z różnych stron Polski. Przed wizytą na Jasnej Górze zatrzymali się jednak w częstochowskiej Archikatedrze, gdzie zostali przywitani przez bp. Andrzeja Przybylskiego.

Rowerzyści zgromadzili się na parkingu przed Archikatedrą o godz. 9.00. Jak mówi bp Andrzej Przybylski, postój przy tej świątyni przed wjazdem na Jasną Górę jest szczególny:

Bardzo serdecznie witamy wszystkich rowerzystów z całej Polski i cieszymy się, że pierwsza stacja przed wjazdem na Jasną Górę jest przy Katedrze Częstochowskiej. Tutaj się zatrzymywał papież na początku swoich pielgrzymek, kiedy jechał na Jasną Górę. Katedra staje się więc miejscem rodziny rowerzystów.

Pielgrzymi przyjechali z różnych stron Polski pokonując wiele kilometrów. Bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej również postanowił zasmakować jazdy na rowerze i przejechał się jednośladowym pojazdem wokół pielgrzymów przed Archikatedrą:

Wiele pieszych pielgrzymek zaliczyłem, ale rowerowej jeszcze nigdy, chociaż na rowerze czasem jeżdżę. Chciałem poczuć trochę smaku pielgrzymowania na rowerze.

Następnie pielgrzymi wyruszyli z Archikatedry, by udać się na Jasną Górę. Tam o godz. 11:30 sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa to grupy rowerzystów, które łączą się, by okazywać swoją wiarę i zanosić modlitwy do Matki Bożej. Koordynatorem Pielgrzymki jest ks. Jerzy Grochowski, który wyjaśnił jaki jest jej cel:

Celem tej pielgrzymki jest pobudzenie wiary, rozwój, przybliżenie człowieka do Boga, zaniesienie Matce Bożej próśb, zbliżyć ludzi ze sobą, bo to jest wzajemna pomoc i służba. Można też zobaczyć zdolności jakie się posiada.

Tegorocznym hasłem pielgrzymki jest „Samemu Bogu przez Maryję”. Ks. Jerzy Grochowski podaje jego znaczenie:

Maryja mówi: „Uczyńcie wszystko co wam powie mój syn”. Wielkim orędownikiem tego hasła był sługa Boży prymas kardynał Wyszyński. Dzisiaj przygotowujemy się do wyniesienia go na ołtarze. Poznawaliśmy po drodze historię tego wielkiego człowieka, a także naukę, którą zostawił św. Jan Paweł II.

O godz. 13.00 pielgrzymi przeszli do kaplicy Matki Bożej. Był to ostatni punkt pielgrzymki na Jasnej Górze.

WB

Skip to content