Rocznica urodzin Wandy Malczewskiej – wielkiej mistyczki i ewangelizatorki

15 maja będziemy obchodzić 200 lat od urodzin Wandy Malczewskiej, wielkiej polskiej mistyczki związanej z archidiecezją częstochowską.

To postać bardzo ważna w historii Kościoła w Polsce. Urodzona w 1822 roku w Radomiu, wychowywała się tam przez ponad 20 lat. Po różnych wczesnych doświadczeniach mistycznych rozpoczęła wędrówkę razem z rodziną Siemieńskich.

– Mieszkała wraz ze swoją rodziną w różnych miejscach, najpierw na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, konkretnie w Klimontowie, potem wraz z rodziną przemieściła się do Wilkoszewic koło Rozprzy. Stamtąd po krótkim pobycie cała rodzina przeniosła się do parafii w Żytnie do odrestaurowanego już obecnie pięknego Dworku Siemieńskich, niedaleko kościoła. Ten kilkunastoletni okres pobytu był bardzo ważny, ponieważ doznawała tu szczególnych łask i doświadczeń mistycznych. Opisała to w swoich wizjach. Przez blisko dziewięć lat wręcz fizycznie przeżywała mękę Pana Jezusa. Miała doświadczenie bycia wśród scen Męki Pańskiej. Jej przepiękne wizje dotyczą też Eucharystii – mówił bp Andrzej Przybylski.

Oprócz mistyczki Wanda Malczewska to także wielka apostołka, nazywana przez ludzi w Żytnie i okolicach „piękną panią”.

– Nauczyła się fachu pielęgniarskiego, potrafiła zatroszczyć się medycznie o ludzi ubogich, uczyła wiejskie dzieci katechizmu, pojednywała też skłócone małżeństwa. Na kolejne kilka lat po etapie pobytu w Żytnie zamieszkała u sióstr dominikanek w Świętej Annie. W podeszłym wieku przeniosła się na kilka lat do Parzna, obecnie w archidiecezji Łódzkiej niedaleko Bełchatowa. Do dziś w krypcie znajduje się tam jej grób. Papież Benedykt XVI potwierdził heroiczność jej cnót specjalnym dekretem. Czekamy teraz na cud, aby można było starać się o beatyfikację – dodał bp Przybylski.

W piątek 13 maja w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej miało miejsce spotkanie na temat dziedzictwa Wandy Malczewskiej. Oprócz dorobku duchowego i wizji mistycznych była wielką patriotką i orędowniczką wolności. Jej najbardziej znanym świadectwem było proroctwo o Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Jeszcze przed swoją śmiercią w 1896 roku w jednej z wizji mistycznych dostała zapewnienie, że niedługo po jej śmierci Polska odzyska wolność, ale nie będzie się nią cieszyć zbyt długo.

BNO

Skip to content