Rok 2023 dla Kościoła Częstochowskiego upłynął pod znakiem wielkich przygotowań do peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpocznie się już w kwietniu 2024 roku. W minionym roku miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów, których relikwie nawiedzały polskie kościoły, począwszy od archidiecezji częstochowskiej. 2023 będzie kojarzyć się także z kilkoma ważnymi rocznicami. Miesięcznik „Jasna Góra” świętował jubileusz 40 lat istnienia, Domowy Kościół obchodził swoje 50-lecie. W 2023 roku przypadło również 70 lat Apelu Jasnogórskiego…

Styczeń

Przełom roku 2022/23 zaskoczył nas odejściem Benedykta XVI do domu Ojca. Papież emeryt był wielkim przyjacielem Polski, która witała go gorącą serdecznością, jakiej nigdy nie doświadczył w swoich ojczystych Niemczech. Kościół częstochowski pod przewodnictwem abp. Wacława Depo podziękował za dar jego posługi podczas noworocznej Mszy św. w Archikatedrze Świętej Rodziny.

Uroczystości pogrzebowe papieża Benedykta sprawowane były na Placu św. Piotra 5 stycznia, a przewodniczył im papież Franciszek. Eucharystię koncelebrowało 120 kardynałów, 400 biskupów i 3,7 tys. kapłanów. W pogrzebie uczestniczył także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita częstochowski abp Wacław Depo i inni biskupi polscy.

W dniu uroczystości Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast w Polsce przeszły uroczyste pochody. Orszaku Trzech Króli nie mogło również zabraknąć w Częstochowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w archikatedrze Świętej Rodziny. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz.

Na Jasnej Górze 7 stycznia odbyła się XV Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Centralnym elementem uroczystości było poświęcenie „Serca dla Inki” czyli pamiątkowej tablicy upamiętniającej Danutę Siedzikówną, sanitariuszkę V Brygady Armii Krajowej.

8 stycznia na Jasnej Górze zostały poświęcone organy godzinkowe, które przeszły szereg prac konserwatorskich. Instrument wrócił do Kaplicy Matki Bożej po 55 latach nieobecności.

14 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie wszystkich odpowiedzialnych Domowego Kościoła.

„Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” – pod tym hasłem przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowała Rada Kościołów Minnesoty w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywa odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia.

21 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym abp Wacław Depo pobłogosławił animatorów liturgicznych z Archidiecezji Częstochowskiej.

22 stycznia, czyli w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w jasnogórskiej bazylice sprawowana była Msza św., której przewodniczył i wygłosił homilię metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W dniach od 23 do 26 stycznia na Jasnej Górze odbywała się 31. sesja rekolekcyjno-formacyjna dla ojców duchownych diecezjalnych i dekanalnych, rekolekcjonistów, spowiedników oraz duszpasterzy. Jej organizatorem była Komisja Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Tematem spotkania, które miało charakter rekolekcji kapłańskich, było hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

25 stycznia metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w kościele Rektorackim w intencji jedności chrześcijan i pokoju na świecie. Modlitwa była podsumowaniem trwającego od 18 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Okazją do niego było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

29 stycznia w bazylice jasnogórskiej odbył się jubileuszowy koncert chóru Pueri Claromontani. Mszy dziękczynnej przewodniczył abp Wacław Depo.

29 stycznia w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbyło się Spotkanie Noworoczne Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn, Tomasza Kucharskiego z mieszkańcami oraz gośćmi z sąsiednich gmin. Podczas uroczystości ogłoszono laureatów statuetki „Olsztyńskiego Anioła Stróża”. Wśród laureatów nagrody znalazł się ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Luty

2 lutego w Dniu Życia Konsekrowanego oraz w Święto Ofiarowania Pańskiego miała miejsce 11. rocznica ingresu abp. Wacława Depo do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, czyli liturgiczne objęcie archidiecezji częstochowskiej przez arcybiskupa.

3 lutego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Częstochowie ks. Marek Bator został odznaczony medalem „Primus in Agendo”. Nagrodę wręczyli senator RP Ryszard Majer oraz Robert Magdziarz – Wicewojewoda Śląski.

3 lutego odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

7 lutego zmarł śp. ks. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy Parafii Katolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

11 lutego obchodzony jest w Kościele XXXI Światowy Dzień Chorego. Tego dnia w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

12 lutego minęła 39. rocznica śmierci drugiego bp. częstochowskiego Stefana Bareły, a 13 lutego 62. rocznica śmierci pierwszego z częstochowskich biskupów, Teodora Kubiny. 12 lutego w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie odprawiona została Msza św. w intencji zmarłych biskupów. Przewodniczył jej bp Andrzej Przybylski.

12 lutego zmarł śp. ks. Józef Mazur, emerytowany proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Rozalii z Palermo w Radziechowicach, kapelan Szpitala Powiatowego w Radomsku.

– Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w związku z przypadającą 24 lutego pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przewodniczący Episkopatu zaapelował o modlitwę w intencji sprawiedliwego pokoju i wsparcie materialne dla cierpiących z powodu wojny.

W dniach 17-19 lutego w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie miała miejsce Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Tematem spotkania była obecność osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań w mediach oraz sposoby wykorzystywania narzędzi medialnych w służbie powołaniom.

22 lutego posypaniem głów w kościołach rozpoczął się Wielki Post. W Archikatedrze Świętej Rodziny została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W związku z rozpoczęciem Wielkiego Postu w archikatedrze trwało wyzwanie wielkopostne AquamPanemChallange, polegające na podjęciu postu o chlebie i wodzie w wybrany dzień.

23 lutego w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. z okazji jubileuszu 80. rocznicy urodzin o. prof. Eustachego Rakoczego. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

25 lutego odprawiona została Msza św. w intencji członków Ruchu Światło-Życie. Przewodniczył jej abp Depo. 48. Kongregacja Ruchu Światło-Życie tego roku odbywała się pod hasłem „Kościół Żywy”, nawiązując tym samym do początkowej nazwy formacji. 26 lutego był ostatnim dniem 48. Kongregacji Ruchu Światło-Życie – w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św. w intencji moderatorów i animatorów formacji pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka.

Marzec

1 marca w kościele św. Jakuba w Częstochowie odprawiona została Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z okazji ich święta – Dnia Pamięci, ustanowionego w 2011 roku. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo.

2 marca na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich, która została zwieńczona Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich.

3 marca, w 29. rocznicę śmierci bp. Miłosława Jana Kołodziejczyka, biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej, odprawiona została Msza św. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na Cmentarzu Kule w Częstochowie. Eucharystię sprawował bp Andrzej Przybylski.

3 marca w parafii św. Zygmunta w Częstochowie miał miejsce jubileusz 50. rocznicy ustanowienia całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele. Uroczystości rozpoczęła jubileuszowa Eucharystia, której przewodniczył ks. prałat Marian Wojcieszak.

13 marca wierni obchodzili Święto Papieskie z okazji wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. W 2023 roku minęła 10. rocznica pontyfikatu Ojca Świętego.

W dniach 13 i 14 marca w Warszawie odbyło się 394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tematami, które poruszono podczas obrad były m.in. przygotowania do wrześniowej beatyfikacji Rodziny Ulmów, obrona św. Jana Pawła II i etap kontynentalny Synodu o synodalności.

Abp Stanisław Budzik został wybrany nowym przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, natomiast bp Piotr Turzyński i bp Andrzej Przybylski – członkami Komisji Duchowieństwa. To niektóre z decyzji 394. Zebrania Plenarnego KEP. 14 marca biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Salvatore Pennacchio zakończył 16 marca misję nuncjusza apostolskiego w Polsce.

16 marca wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej Chór Collegium Cantorum Filharmonii Częstochowskiej wystąpił z okazji 90. rocznicy urodzin Henryka Góreckiego.

18 marca w hali sportowej przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie miał miejsce finał Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej o Puchar abp. Wacława Depo.

W 2023 roku uroczystość św. Józefa obchodzona była 20 marca. W tym dniu w Archikatedrze Świętej Rodziny pod przewodnictwem abp Wacława Depo odprawiona została Msza św. w intencji pokoju na świecie i objętej wojną Ukrainie.

24 marca w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień „Święty Jan Paweł II. Odkryjmy Prawdę”. Przyznała je Fundacja Instytut Mediów powołana przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, który wręczył odznaczenia.

Na wyłączną służbę Bogu, Kościołowi i Zakonowi oddało się 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego dziewięciu paulińskich braci kleryków, w tym 4 Polaków, 3 Kameruńczyków, Chorwat i Południowoafrykańczyk.

25 marca w kościele św. Zygmunta w Częstochowie sprawowana była pierwsza z dziewięciu Mszy św. w intencji ochrony życia nienarodzonego. Eucharystia sprawowana była w ciemności. Sama idea cyklicznych, comiesięcznych Mszy św. w intencji ochrony życia nienarodzonego została zainspirowana działalnością Bractwa Małych Stópek, które to zapoczątkowało Msze św. w ciemności w intencji życia nienarodzonego.

Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Dzień Świętości Życia oraz 31. rocznica powstania Archidiecezji Częstochowskiej to trzy wydarzenia, które częstochowski Kościół celebrował 25 marca w Archikatedrze Świętej Rodziny. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo.

Kwiecień

1 kwietnia w Bazylice Jasnogórskiej odprawiona została Msza św. z modlitwą o pokój na wschodzie. Przewodniczył jej bp Andrzej Przybylski. Na Eucharystii zgromadzili się uczestnicy pielgrzymki Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

By ocalić pamięć, wypełnić ślub złożony w obozie i ku przestrodze, na Jasną Górę 1 kwietnia przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, a także 95-letnia Krystyna Paradyż, jedna z kilkunastu więźniarek, które jeszcze żyją.

2 kwietnia miała miejsce 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

Trzeba dać własną odpowiedź, czy jesteśmy nie tylko idący za Chrystusem, ale wierzący w Niego jako naszego Pana i Zbawiciela, czy mamy swój program obliczony tylko na ziemię – powiedział abp Wacław Depo. W Niedzielę Palmową, 3 kwietnia podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 650 lat wspólnoty.

9 kwietnia abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej oraz wygłosił homilię w bazylice jasnogórskiej. Eucharystię poprzedziła procesja na Wałach, szlakiem bohaterskiego obrońcy klasztoru, o. Kordeckiego. Rok 2023 był bowiem rokiem tego wielkiego paulina, obrońcy Jasnej Góry w 350. rocznicę jego śmierci.

W Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia, w Częstochowie odbywały się uroczystości związane z 13. rocznicą katastrofy w Smoleńsku. Rozpoczęły się one o godz. 8:41, dźwiękiem syren alarmowych. Na cmentarzu Kule złożono kwiaty przy grobie Janusza Kochanowskiego – Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2006-2010, który był jedną z 96 ofiar katastrofy.

Tydzień Modlitw o Powołania, 24. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę oraz sposób działania duszpasterstwa powołań podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie – znalazły się wśród głównych tematów spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, która 12 kwietnia obradowała w Warszawie pod przewodnictwem Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Andrzeja Przybylskiego.

15 kwietnia, w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia, na Jasną Górę przybyła pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Pielgrzymom towarzyszyło hasło ,,Rozpalić na nowo dar Boży”.

15 kwietnia, w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia i równocześnie w zakończenie Oktawy Wielkanocy, w kościele św. Faustyny w Częstochowie odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

16 kwietnia zakończony został II Festiwal Piosenki Religijnej „Exodus”, zorganizowany przez parafię św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Wzięło w nim udział blisko 60 uczestników.

16 kwietnia, do parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie koło Wielunia wniesiono relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej.

23 kwietnia w całym kraju rozpoczął się XV Tydzień Biblijny, który trwał do 29 kwietnia. W kościołach w Polsce miało wówczas miejsce Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którego myślą przewodnią był fragment z I Listu do Koryntian: „Czy chcecie gardzić Kościołem?”. Hasłem tegorocznego Tygodnia Biblijnego były słowa: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Zgromadzenie Małych Sióstr Jezusa obchodziło 26 kwietnia rocznicę 125. urodzin swojej założycielki — służebnicy Bożej s. Magdaleny Hutin.

30 kwietnia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej.

Maj

1 maja na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystię sprawował abp Wacław Depo.

1 maja minęła 12. rocznica beatyfikacji św. Jana Pawła II

3 maja na szczycie Jasnej Góry sprawowana była Msza św. odpustowa, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Podczas homilii prosił o opiekę nad narodem polskim. Duchowny złożył również dziękczynienie za pojednanie się narodu polskiego i ukraińskiego, mimo historycznych podziałów. Abp Stanisław Gądecki przypomniał również o obchodach święta Konstytucji 3 maja oraz beatyfikacji rodziny Ulmów, planowanej na wrzesień 2023 roku.

6 maja na Jasną Górę przybyli oblaci benedyktyńscy. Mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył o. Szymon Hiżycki OSB — opat klasztoru benedyktynów w Tyńcu.

W dniach 10-11 maja zebrała się w Rzymie 15. Rada Zwyczajna Sekretariatu Generalnego Synodu, aby omówić Instrumentum laboris – dokument roboczy przeznaczony dla uczestników pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (4-29 października 2023).

24. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania miała miejsce 13 maja. Mszy św. pielgrzymkowej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

15 maja odbyła się uroczystość 25-lecia Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle. Oficjalną część wydarzenia poprzedziła Msza św. odprawiona przez bp. Antoniego Długosza w kościele NMP Zwycięskiej w Częstochowie.

18 maja obchodzona była 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – jedynego papieża pochodzącego z kraju słowiańskiego. Z tej okazji pod jego pomnikiem, na Wałach Jasnogórskich, miało miejsce spotkanie duchownych, przedstawicieli władz miasta oraz uczniów ze szkół i przedszkoli z Częstochowy. Obchodom urodzin Papieża Polaka przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Kongres Odnowy w Duchu Świętym, który zarazem jest jubileuszem 40 lat Czuwań na Jasnej Górze, rozpoczął się 18 maja pod hasłem: „Pokolenie pokoleniu głosi Twoje dzieła i zwiastuje Twoje potężne czyny”. Zakończył się 20 maja Mszą św. na Szczycie.

– Ciebie Boga wysławiamy! Bogu niech będą dzięki za Jego wielką Miłość i nieskończone Miłosierdzie. Za to, że powołał i wybrał nas do Swojej świętej służby – wyraziło wdzięczność względem Boga trzech nowych diakonów archidiecezji częstochowskiej, którzy otrzymali święcenia 20 maja w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny.

21 maja po Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, z placu przed Archikatedrą ulicami Częstochowy przeszedł 13. Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Po pierwsze życie”. W marszu udział wzięło kilkaset osób ubranych na biało.

21 maja zakończyła się 99. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zwieńczenie uroczystości miało miejsce na Jasnogórskim Szczycie. W czasie Mszy św. przekazano relikwie bł. Ewy Noiszewskiej i bł. Marty Wieckiej oraz nastąpił Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej.

23 maja w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło się Triduum dla kapłanów, trwające do czwartku, 25 maja. W spotkaniu formacyjnym wzięli udział księża archidiecezji częstochowskiej wraz z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim oraz bp. Andrzejem Przybylskim. Konferencję poprowadził kard. Gerhard Müller.

24 maja do Świętej Puszczy koło Olsztyna kard. Gerhard Müller spotkał się z dziećmi z Ukrainy, które rezydują w ośrodku niemal od wybuchu wojny.

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 27 maja Kościół częstochowski zyskał sześciu nowych kapłanów. Seminarzyści ostatniego roku przyjęli święcenia prezbiteriatu. Uroczystości w Archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Zakon Św. Pawła Pierwszego Pustelnika również zyskał 10 nowych kapłanów. Święcenia prezbiteratu przez posługę biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego przyjęło 27 maja na Jasnej Górze 10 diakonów: siedmiu Polaków, Słowak, Chorwat i Białorusin.

29 maja „Czerwono-niebiescy” z Raków Częstochowa na Jasnej Górze złożyli Matce Bożej szczególne wotum – złoty medal Mistrzostw Polski.

Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Na Jasnej Górze Mszę św. w imieniu Konferencji Episkopatu Polski celebrował abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski.

Czerwiec

W pierwszy dzień czerwca na Jasną Górę dotarła Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. 1,4 tys. kleryków udało się do Matki Bożej pod hasłem ,,W duchu Chrystusa Sługi”. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej w przewodniczył kard. Lazarus You Heung-sik.

W dniu Święta Trójcy Świętej, czyli 4 czerwca, w Duszpasterstwie Akademickim Emaus odprawiona została Msza św. dziękczynna, w związku ze zmianą nazwy częstochowskiego uniwersytetu. Eucharystię sprawował bp Andrzej Przybylski.

W Przystajni, w parafii Trójcy Przenajświętszej 4 czerwca miała miejsce uroczystość 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego.

6 czerwca bp Andrzej Przybylski podczas uroczystej Mszy św. w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie dokonał aktu poświęcenia sztandaru Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki.

8 czerwca kilkanaście tysięcy wiernych przeszło częstochowskimi alejami w procesji Bożego Ciała. Uroczystość rozpoczęła się na błoniach Jasnej Góry. Eucharystię sprawował metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Tego dnia również śpiewem, tańcem oraz radością wierni cieszyli się z bycia dziećmi Chrystusa podczas wieczornego koncertu „Ja Jestem”, który odbył się na placu przy ulicy Ogrodowej 24/44.

10 czerwca Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza już po raz 10. wyruszyła w duchową podróż do Archidiecezjalnego Sanktuarium Dzieci Fatimskich, w parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

11 czerwca, na zakończenie Dni Rodziny w Radomsku, ulicami miasta przeszła procesja dziękczynna ku czci św. Królowej Jadwigi.

11 czerwca, w wieku 84 lat, w 60. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. prof. dr hab. Zbigniew Wit, emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, były dyrektor Konwiktu Księży Studentów KUL, wieloletni wykładowca w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie.

Abp Józef Górzyński został wybrany nowym członkiem Rady Stałej, natomiast abp Adrian Galbas SAC – delegatem KEP ds. Apostolstwa Chorych. To niektóre z decyzji 395. Zebrania Plenarnego KEP. 13 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

W parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, 17 czerwca dokonano konsekracji ołtarza. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo.

„Wierzę w rodzinę” – pod takim hasłem 18 czerwca odbyło się w Częstochowie Archidiecezjalne Spotkanie Rodzin. Zaplanowane jako rodzinny piknik na placu przy ul. Ogrodowej spotkanie miało swój centralny punkt w postaci Mszy św. odprawionej w Archikatedrze Świętej Rodziny przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo.

18 czerwca rozpoczęło się 10. Święto Pułkowe uroczystą Mszą św. w intencji gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego oraz żołnierzy 27. Pułku Piechoty i 7. Dywizji Piechoty. Eucharystię w kościele św. Jakuba Apostoła sprawował bp Andrzej Przybylski.

W kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie 21 czerwca miało miejsce diecezjalne posłanie na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo.

24 czerwca w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie miał miejsce jubileusz 10-lecia Szkoły Nowej Ewangelizacji. Temat spotkania brzmiał „Wielkie rzeczy nam Bóg uczynił”.

26 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie nowego Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Poświęcenia obiektu dokonał metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

28 czerwca w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku wprowadzone zostały relikwie patronki kościoła.

W ostatni dzień czerwca na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczystości promocji absolwentów 25. Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego nr 22 w Centralnej Szkole Państwowej Staży Pożarnej w Częstochowie. Uroczyste ślubowanie ofiarnego i mężnego ratowania życia i mienia ludzkiego złożyło 93 kadetów.

Lipiec

1 lipca „ze św. Michałem na Jasną Górę” przybyli rycerze, czciciele i członkowie Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła. Pielgrzymom towarzyszy peregrynująca po Polsce figura tego największego spośród aniołów. W tym roku mija 10 lat jej wędrówki po kraju.

6 lipca w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie odprawiona została Msza św. w intencji bp. Zdzisława Golińskiego w 60. rocznicę jego śmierci.

7 lipca w Kazachstanie, w niewielkiej miejscowości Oziornoje miała miejsce szczególna uroczystość, która zapadła w serca nie tylko parafian, ale wszystkich wiernych w niej uczestniczących. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski koronował w tamtejszej parafii figurę Matki Bożej Królowej Pokoju.

11 lipca na Jasnej Górze rozpoczęła się tzw. nowenna miesięcy przed peregrynacją Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej. Wpisuje się ona w czuwania wiernych w każdy 11 dzień miesiąca i będzie duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem w parafiach i wspólnotach życia konsekrowanego.

W lipcu już po raz 15. w częstochowskim Sanktuarium Krwi Chrystusa rozpoczęły się Kasperiańskie Dni Młodych, które zgromadziły w tym roku ok. kilkudziesięciu uczestników.

„Pokój i dobro!” – rozbrzmiewało na Jasnej Górze przywitanie Franciszkańskich Zakonów Świeckich podczas jubileuszowej, 30. pielgrzymki. Do Matki Bożej przybyli kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi i wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska oraz Rycerze św. Franciszka.

26 lipca na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony wyruszyli studenci i młodzież z Częstochowy, związani na co dzień z Duszpasterstwem Akademickim „Emaus”.

Sierpień

1 sierpnia rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

6 sierpnia w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie odprawiona została Msza św. w intencji częstochowian poległych w Powstaniu Warszawskim. Wierni podczas tej Eucharystii w sposób szczególny modlili się za śp. sierżanta Bolesława „Wojtka” Omyłę oraz śp. kapitana Eugeniusza Stasieckiego.

Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej została przekazana podczas Apelu 13 sierpnia bp. Patricowi Chisanga z Zambii. Ten Wizerunek to dar ofiarny złożony przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego podczas Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej 12 IX 2021r.

15 sierpnia w Kościele katolickim wypada jedna z trzech największych uroczystości Maryjnych. Wówczas na Jasnej Górze gromadzą się rzesze wiernych z całej Polski, by czcić Matkę Bożą podczas Jej święta. W 2023 roku na Szczycie jasnogórskim odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem abp Wacława Depo, w której wzięło udział ponad 40 tys. pielgrzymów.

Niewielka, 9-centymetrowa figurka z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbiona z drewna, do której przybywają co roku pielgrzymi, 19 sierpnia obchodziła 100-lecie koronacji.

25 sierpnia rozpoczęły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia setki wiernych wyruszyło Diecezjalną Procesją Maryjną z Archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę.  Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a kazanie wygłosił bp Marek Solarczyk, ordynariusz radomski.

Z udziałem kilkunastu tysięcy pielgrzymów oraz przedstawicieli Episkopatu Polski w sobotę 26 sierpnia obchodzono na Jasnej Górze Uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jednym z centralnych elementów uroczystości była Suma Pontyfikalna na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Wrzesień

2 września księża z archidiecezji częstochowskiej brali udział w konferencji katechetycznej w częstochowskim Instytucie Teologicznym. To spotkanie, które odbywa się rokrocznie na początku nowego roku szkolnego.

Czas Dożynek to niewątpliwa okazja do podziękowania rolnikom za cały trud włożony w prace na roli, dla dobra społeczeństwa i jego dobrobytu. Jasnogórskie Dożynki trwające od 2 do 3 września pod hasłem „Do Maryi Matki Kościoła” uroczyście zakończono Mszą św., której przewodniczył bp Piotr Sawczuk.

Krwawy Poniedziałek, podczas którego wojska niemieckie wymordowały kilkaset niewinnych częstochowian, miał miejsce 4 września 1939 roku. W 84. rocznicę tego tragicznego wydarzenia odprawiona została Msza św. w Archikatedrze Świętej Rodziny pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Pod świątynią znajdowało się jedno z miejsc kaźni częstochowskiej ludności.

3 września abp Wacław Depo mianował nowego Diecezjalnego Duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, którym został ks. Mateusz Olejnik, wikariusz parafii Św. Józefa w Częstochowie.

7 września przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty wspólnie z dyrektorami oraz nauczycielami szkół z Częstochowy uczestniczyli w liturgicznej inauguracji roku szkolnego województwa śląskiego. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Rozpoczęcie roku szkolnego modlitwą u stóp Matki Bożej to coroczna tradycja środowisk oświaty w regionie.

9 września poświęcenie ołtarza było jednym z elementów uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym św. Maksymiliana Kolbego w Zawierciu. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

9 września Domowy Kościół obchodził 50-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się modlitwą dziękczynną w Dolinie Miłosierdzia, głównym punktem była Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo.

10 września beatyfikowana została Rodzina Ulmów.

– Nie byłoby na Stolicy Piotrowej papieża Polaka, ani Kościoła we współczesnym wymiarze, gdyby nie posługa Prymasa Tysiąclecia – powiedział 12 września bp Andrzej Przybylski podczas uroczystego wprowadzenia relikwii błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego do kościoła św. Stanisława Kostki w Zawierciu.

Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych, a także duchowni, poczty sztandarowe oraz liczni parafianie uczestniczyli w uroczystości poświęcenia kalwarii w parafii Zesłania Ducha Świętego w Lindowie, 14 września.

„Środowisko – Troska o dobro wspólne” – pod takim hasłem 15 września odbyła się konferencja, zorganizowana przez Instytut „Niedziela” oraz Fundację „Instytut Mediów”. Rozpoczęła się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera – emerytowanego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Następnie, w auli „Niedzieli“ miały miejsce prelekcje i rozmowy na temat tego, jak chronić i ratować przyrodę, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Poruszona została także kwestia polityki klimatycznej.

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie otrzymała relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ich uroczyste wprowadzenie miało miejsce w piątek 15 września podczas wieczornej Eucharystii.

Przypadające 15 września wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w szczególny sposób obchodzone było w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Tego dnia bp Andrzej Przybylski erygował w kościele parafialnym nową Drogę Krzyżową.

Już po raz 27. pracownicy, czytelnicy i przyjaciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przyszli do Matki Bożej Jasnogórskiej, by dziękować za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo. Pątnikom przyświecało hasło „Bądźcie katolikami czynu”. Pielgrzymka miała miejsce 16 września.

Msza św. odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej w środę 20 września była centralnym elementem 26. Pielgrzymki Służby Więziennej. Eucharystii sprawowanej w intencji funkcjonariuszy, pracowników, emerytów Służby Więziennej oraz rodzin więzienników przewodniczył abp Wacław Depo.

23 września kapłani archidiecezji częstochowskiej zgromadzili się u tronu Matki Bożej Jasnogórskiej, by modlić się o potrzebne łaski. Mszy św. w intencji duchownych przewodniczył abp Wacław Depo, koncelebrowali – bp senior Antoni Długosz oraz bp Janusz Mastalski z archidiecezji krakowskiej. Pielgrzymce przyświecało hasło: „Maryjo, zapraszam Cię!”

24 września rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów. Wędrówka po archidiecezji częstochowskiej beatyfikowanych 10 września Wiktorii, Józefa oraz ich dzieci zaczęła się na Jasnej Górze, by następnie pojawić się w Archikatedrze Świętej Rodziny.

30 września w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny zakończyła się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów po archidiecezji częstochowskiej.

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze zgromadziły się siostry Kanoniczki Ducha Świętego de Saxia. 30 września obchodziły 825. rocznicę papieskiego zatwierdzenia zgromadzenia i 50 lat posługi w Domu Księży Emerytów archidiecezji częstochowskiej.

Październik

Strefa Dobra to miejsce, które powstało dzięki Fundacji Centrum Dobra i Kultury. 2 października oficjalnie została otwarta w obecności metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo. Placówka promuje wartości chrześcijańskie, skupiając się na wydobywaniu dobra, które drzemie w każdym z nas.

W 20-lecie ogłoszenia listu apostolskiego „Rosarium Virginis Mariae” św. Jana Pawła II na Jasnej Górze 2 października odbyła się prezentacja znaczków pocztowych Emisji „Różaniec” oraz karty z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej – „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”.

Pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących” odbyła się 7 października, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Pielgrzymka Kół Różańcowych Archidiecezji Częstochowskiej. Po raz 27. pielgrzymów gościło Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej, które w 2023 roku obchodziło jubileusz 650-lecia istnienia.

– Powinniśmy wraz z podziękowaniem, prosić, by polska szkoła nie rezygnowała łatwo z wartości, w których kształceni i wychowywani byli nasi narodowi bohaterowie – powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazł się także klasztor jasnogórski.

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przybył 10 października na Jasną Górę, by zawierzyć Matce Bożej swoją posługę oraz podziękować za 36 lat kapłaństwa. To jego drugi pobyt w naszym kraju, pierwszy raz przybył w 1988 r.

14 października kapłani z Częstochowy i Zawiercia zgromadzili się w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego, by przedyskutować wielkie wydarzenie, mianowicie zbliżającą się wielkimi krokami peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

„Blask Prawdy – Święty Jan Paweł II” to hasło XI edycji Dni Kultury Chrześcijańskiej, która odbywała się w dniach od 15 października do 2 listopada.

XXIII Dzień Papieski obchodzony był w Polsce i na świecie 15 października 2023 r. pod hasłem ,,Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia”. W 2023 roku minęła również 45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża – miało to miejsce 16 października 1978 roku.

19 października to Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Data jest nieprzypadkowa, bowiem tego dnia, 39 lat temu bł. ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. By upamiętnić tych, którzy oddali życie za wartości katolickie i za Ojczyznę, w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie otwarto 19 października wystawę „Duchowni Katolicy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau”.

„Żebyście zawsze z miłością i z szacunkiem patrzyli na ludzkie życie”– te słowa skierował do wiernych ks. Grzegorz Borowik podczas Mszy św. w intencji służby zdrowia, sprawowanej w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 20 października.

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej został mianowany arcybiskup katowicki Adrian Galbas SAC. O decyzji Papieża poinformowała 24 października w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

27 października, w częstochowskiej Auli Instytutu Niedziela, zostało zorganizowane spotkanie autorskie, którego gościem był prof. Wojciech Roszkowski, polski ekonomista, historyk, nauczyciel oraz autor podręcznika „Historia i teraźniejszość”.

28 października na Jasnej Górze obradowała Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Temat spotkania brzmiał „Teologia i pedagogika powołań – o potrzebie studiów i formacji dla duszpasterzy i referentów powołaniowych”.

„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło 9. Forum Charyzmatycznego archidiecezji częstochowskiej, które miało miejsce w sobotę, 28 października w jasnogórskim sanktuarium. To czas dziękczynienia za 40 lat istnienia Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji.

Listopad

Zgodnie z wieloletnią tradycją, 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule.

Częstochowskie środowiska patriotyczne zaprosiły 11 listopada mieszkańców miasta na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Głównym punktem uroczystości była Msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Świętej Rodziny przez abp. Wacława Depo.

Po raz 18. na Jasną Górę przybyli uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności. W tym roku hasłem przewodnim spotkania był fragment z księgi Tobiasza „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka…”. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

12 listopada po Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbył się koncert pod tytułem „Pieśni nad Pieśniami” w wykonaniu grupy teatralnej z Teatru Exit w Krakowie, tworzonego przez osoby z niepełnosprawnościami.

15 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się spotkanie Rady ds. Mediów i Komunikacji Społecznej KEP. Obradom przewodniczył bp Rafał Markowski. W spotkaniu po raz pierwszy wzięli udział konsultorzy Rady.

16 listopada rozpoczęło się 33. Forum Szkół Katolickich, którego mottem były słowa bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Musicie mieć w sobie coś z orłów!”. 2-dniowe spotkanie co roku gromadzi dyrektorów, nauczycieli i wychowawców ze szkół katolickich z całej Polski.

17 listopada 2023 zmarł ks. Sławomir Masłowski, proboszcz parafii św. Jakuba w Krzepicach.

„Działalność bp. Teodora Kubiny w latach 1945–1951” to temat I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która miała miejsce 18 listopada w częstochowskim Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym. Rozpoczęła ona cykl konferencji naukowych – „Biskupi częstochowscy w Polsce »ludowej«”.

Modlitwą południową Liturgii Godzin rozpoczęło się 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 20–21 listopada odbywało się na Jasnej Górze. W pierwszym dniu obrad biskupi m.in. omówili dokument podsumowujący pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który nosi tytuł: „Kościół synodalny w misji”.

14 listopada minęło 100 lat od urodzin śp. Biskupa Tadeusza Szwagrzyka (14.11.1923 – 07.12.1992), biskupa pomocniczego diecezji i archidiecezji częstochowskiej w latach 1965 – 1992.

25 listopada miał miejsce wyjątkowy jubileusz, bowiem swoje 30 lecie świętowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej. Uroczystości przyświecało hasło „Na wszystko jestem gotów”.

25 listopada w Hali Polonia rozbrzmiewała modlitwa, śpiewy, tańce i radość młodzieży, która zjechała się do tego miejsca po to, by uczestniczyć w tegorocznej Kanie Młodych. Hasłem wydarzenia były słowa „On jest”. W spotkaniu wzięło udział niemal 700 osób.

27 listopada w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk odznaczył zasłużonych pracowników czasopisma medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”.

Grudzień

1 grudnia w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze miała miejsce promocja albumu Zbigniewa Biernackiego pod tytułem „Matka Boska Częstochowska jako symbol patriotyzmu na dawnych pocztówkach, widokówkach i zdjęciach”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”, który świętowano 2 grudnia.

1 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku rozpoczęły się trwające 3 dni I Kłobuckie Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Nabierzcie Ducha i podnieście głowy”.

W Kościele Rektorackim 2 grudnia odprawiona została Msza św., podczas której ustanowiono 34 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Eucharystię sprawował bp Antoni Długosz.

Ze szczególnym apelem, by „Zanieść Boże Narodzenie do Betlejem” w ramach kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej”, 2 grudnia zwrócili się na Jasnej Górze paulini i dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pełnienie funkcji lektora w Liturgicznej Służbie Ołtarza to, jak podkreślał bp Senior Antonii Długosz przewodniczący Mszy św. podczas uroczystości, „Specjalne powołanie od Pana Jezusa”. Takiego zaszczytu 3 grudnia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie dostąpiło 152 ministrantów przybyłych z 70 częstochowskich parafii.

– Zawsze peregrynacja jest wyznaczeniem pewnych nowych szlaków dla umocnienia wiary – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas konferencji prasowej, zorganizowanej z racji rozpoczynającej się w kwietniu przyszłego roku Peregrynacji Obrazu Matki Bożej. Spotkanie z mediami miało miejsce 4 grudnia w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie. Podczas niego zaprezentowane zostało m.in. logo peregrynacji oraz strona internetowa poświęcona wielkiemu wydarzeniu.

Studenci, wykładowcy oraz przedstawiciele środowisk akademickich modlili się w intencji zmarłych profesorów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Mszy św. w Duszpasterstwie Akademickim Emaus, która została odprawiona we wtorek 5 grudnia, przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia miała wyjątkowy charakter, bowiem świętowano 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego, czyli „modlitwy polskich serc”, jak nazwał ją św. Jan Paweł II.

W Kaplicy Cudownego Obrazu, jak co roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas „Godziny łaski dla świata” odprawiona została Msza św. w intencji ochrony życia. Eucharystię sprawował bp Andrzej Przybylski.

8 grudnia to również dzień wielkiej radości dla wspólnoty seminaryjnej. Pięciu alumnów z trzeciego roku przyjęło strój duchowny, potwierdzając tym samym gotowość podążania do sakramentu kapłaństwa. Odbyło się to w czasie uroczystej Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

„Bądźcie światłem Jezusa poprzez swoje słowa i czyny” mówił bp Antoni Długosz do harcerzy, którzy 10 grudnia wieczorem przybyli na Jasną Górę przynosząc Betlejemskie Światło Pokoju. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r.

W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączył się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”.

10 grudnia odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli do kościoła św. Marcina w Kłobucku.

Abp Wacław Depo przewodniczył 12 grudnia Mszy św. w Archikatedrze Świętej Rodziny, odprawionej w intencji śp. abp. Stanisława Nowaka w drugą rocznicę jego przejścia do Domu Pana.

20 grudnia w wieku 85 lat, w 62. roku kapłaństwa, zmarł ks. inf. Ireneusz Skubiś – wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz moderator ruchu „Europa Christi”.

20 grudnia w częstochowskim Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym odprawiona została Msza św., podczas której seminarzyści poprzez swoje „Chcę!” wyrazili gotowość do posłania. Od tego momentu rozpoczęli okres bezpośredniego przygotowania do święceń.

Co roku dzień przed wigilią Bożego Narodzenia oddziały Caritas w całej Polsce organizują spotkania wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych i w trudnej sytuacji życiowej. W częstochowskiej placówce Caritas 23 grudnia kolację zjadło ok. 350 osób.

29 grudnia minęła 12. rocznica ogłoszenia nominacji Biskupa Wacława Depo, ówczesnego Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego, Arcybiskupem Metropolitą Częstochowskim.

LN

Skip to content