Rozpoczęła się nowenna przed peregrynacją obrazu nawiedzenia w arch. częstochowskiej

Już dziś na Jasnej Górze rozpoczyna się tzw. nowenna miesięcy przed peregrynacją Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej w arch. częstochowskiej. Wpisuje się ona w czuwania wiernych w każdy 11 dzień miesiąca i będzie duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem w parafiach i wspólnotach życia konsekrowanego.

Jak napisał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w liście pasterskim „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”, zapowiadającym przygotowanie do peregrynacji: „Każdego 11. dnia miesiąca, począwszy od lipca tego roku, będziemy się gromadzili na Apelu Jasnogórskim, by dalej poprzez konferencję, modlitwę i sprawowaną o północy Mszę św. wypraszać łaski na czas nawiedzenia i uczyć się od Maryi naśladowania Jej wiary oraz innych cnót”.

Dziś modlitwę podejmą wspólnoty Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu, św. Wojciecha w Wieluniu, dekanaty mokrski i praszkowski, ale jak zaprasza bp Andrzej Przybylski, czuwania otwarte są dla wszystkich.

Programem przygotowań i dni nawiedzenia jest wezwanie: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. – Siłą Kościoła, siłą każdego społeczeństwa, siłą Polski są święte, zdrowe, dobre rodziny. Wyjątkowo ważną intencją, z którą chcemy przeżyć to nawiedzenie w archidiecezji częstochowskiej jest właśnie modlitwa za rodziny, poświęcenie uwagi różnym sprawom związanym z rodziną począwszy od ich wierności, sakramentalności, wychowywania dzieci, wiary. Po prostu chcemy bardzo prosić Maryję w te dni peregrynacyjne, o to żeby nawiedzając parafie, swoim cudownym, uzdrawiającym wzrokiem spojrzała i dotknęła sytuacji rodzin, naszego myślenia o rodzinie, obrony jej przed różnymi zagrożeniami, żeby szczególnie nam pomogła uświęcać, uzdrawiać, umacniać te rodziny, które są w naszych parafiach. Bez rodzin, które są spójne, zintegrowane, wierzące nie będzie życia, dzieci ani powołań – mówił bp Andrzej Przybylski, częstochowski biskup pomocniczy.

Wyraził nadzieję, że peregrynacja przyczyni się do ożywieni wiary, doda ludziom nadziei w trudnych czasach. – Matka odwiedza swoje dzieci nie po to, aby kontrolować, lecz również, żeby wprowadzić swoją miłość, ład, radość. Myślę, że tego najbardziej oczekujemy, aby nasze wspólnoty parafialne stały się rodzinnymi wspólnotami, bo przychodzi tam Matka, żeby dzieci się pojednały ze sobą, nawiązały nowe relacje, również z Bogiem Ojcem. Nasze przygotowania, modlitewne czuwania nie są tylko spotkaniami technicznymi, bo chodzi nam przede wszystkim o owoce. Najważniejsze z nich będzie to, że rozpoznamy czas nawiedzenia Matki Boże oraz że damy się poruszyć przez Maryję, która przyniesie do nas Jezusa, aby, „przeorać” duchowo naszą diecezję – powiedział częstochowski biskup pomocniczy.

Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Kościele częstochowskim rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy 2 maja 2025r.

Harmonogram czuwań w ramach nowenny miesięcy według dekanatów

11/12 lipca 2023: Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu, św. Wojciecha w Wieluniu, mokrski, praszkowski
11/12 sierpnia 2023: osjakowski, działoszyński, pajęczański

11/12 września 2023: brzeźnicki, sulmierzycki, św. Lamberta w Radomsku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku
11/12 października 2023: kodrąbski, rozprzański, gorzkowicki, gidelski

11/12 listopada 2023: kłomnicki, mstowski, olsztyński, żarecki

11/12 grudnia 2023: myszkowski, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, porajski, koziegłowski

11/12 stycznia 2024: blachowieński, truskolaski, krzepicki, kłobucki

11/12 lutego 2024: mykanowski, miedźnowski, Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie

11/12 marca 2024: św. Antoniego w Częstochowie, św. Józefa w Częstochowie, św. Wojciecha w Częstochowie, św. Zygmunta w Częstochowie

Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-56 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski. Jego istotną częścią stała się peregrynacja rozumiana jako wejście Maryi w codzienne życie społeczeństwa.

Kopię Obrazu Jasnogórskiego poświęcił i pobłogosławił uroczyście 14 maja 1957 r. papież Pius XII. Jak później powiedział Prymas Wyszyński do wiernych na Jasnej Górze (26 sierpnia 1957 r.), „Obraz ten ma wędrować po Polsce jako widomy znak łączności katolickiej Polski ze Stolicą Świętą przez Maryję Jasnogórską”.

Peregrynacja odbywała się nawet pomimo „uwięzienia” Obrazu Nawiedzenia w czerwcu 1966 r. Symbolicznie pielgrzymowały wówczas: pusta rama, Ewangeliarz i świeca. Obraz powrócił na trasę po jego skrytym wywiezieniu z Jasnej Góry do Radomia 13 czerwca 1972 r. Pierwszy etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce zakończył się w 1980 r.

20 maja 1981 r. Obraz Nawiedzenia przyniesiono do ciężko chorego Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego (na tydzień przed śmiercią), który ucieszył się bardzo z tej „wizyty pożegnalnej” i mówił do swojej najdroższej, jak Ją nazywał, Dziewicy Wspomożycielki Jasnogórskiej Matki: „Tyle razy przybywałem do Ciebie, Matko, na szlak Nawiedzenia. Dzisiaj Ty przychodzisz do mnie. Byłaś zawsze dla mnie największą łaską, światłem, nadzieją i programem mojego życia… Niech ta Wędrówka nadal nie ustaje, a gdy się skończy, niech zacznie się na nowo; abyś stale krążyła po Polsce, dana ku obronie naszego narodu”.

W związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry w 1982 r. Episkopat zdecydował o tygodniowym Nawiedzeniu w poszczególnych katedrach wszystkich diecezji w Polsce.

Od 3 maja 1985 r. trwa tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach. Obecnie odbywa się ona w diec. włocławskiej, która jest jedną z najstarszych w Polsce i właśnie jubileusz 900-lecia jej istnienia połączony został z peregrynacją Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Drugi etap zakończy się w arch. częstochowskiej.

Podejmowane są przygotowania do peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w jego kolejnym, trzecim etapie. M.in. temat peregrynacji jako istotnego elementu ewangelizacji został podjęty podczas obrad Komisji Maryjnej KEP w listopadzie 2022 r. na Jasnej Górze.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content