Rozpoczęły się przygotowania do II Kongresu Różańcowego

W czwartek 24 lutego, w jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie wspólnot różańcowych, które zaangażowały się w organizację II Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczył także metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

I Kongres Różańcowy odbył się na Jasnej Górze w 2017 roku, a jego hasłem przewodnim były słowa „Różaniec ratunkiem dla świata”, nawiązujące do Objawień Fatimskich. W szczegóły spotkania organizacyjnego przed II Kongresem wprowadza ks. Jacek Garncarek, moderator krajowy Żywego Różańca:

Przygotowujemy II Kongres Różańcowy. Jego hasłem będą słowa Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, która miała wielkie pragnienie, żeby „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. I rzeczywiście na tym spotkaniu byli przedstawiciele wszystkich wspólnot różańcowych w Polsce. Chcemy niejako pokazać Polsce i całemu światu, że modlitwa różańcowa jest modlitwą sprawdzoną.

Fot. Radio Fiat

O idei jaka przyświeca Kongresom Różańcowym opowiedziała s. Emanuela Stachurska ze Zgromadzenia Sióstr Loretanek, współorganizatorka pielgrzymek Żywego Różańca:

Ideą tego Kongresu Różańcowego jest właśnie jednoczenie tych środowisk, które modlą się na Różańcu, które kochają Matkę Bożą. Chcemy się spotkać przynajmniej raz na jakiś czas, zaprosić, żeby w takim spotkaniu kongresowym wziąć wspólnie udział i pokazać, że ten apostolat różańcowy i maryjny jest źródłem jedności.

W rozmowach organizacyjnych uczestniczył abp Wacław Depo, który jako przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski, doskonale rozumie moc modlitwy różańcowej, która jest szczególnie potrzebna m.in. w obliczu obecnych wydarzeń na Ukrainie:

Każda modlitwa różańcowa jest to również – jak wierzymy – inicjatywa Boga, który przekazuje nam dar Matki i to spod Krzyża na Golgocie. Nam rzeczywiście bliżej jest przez Maryję wołać do Jezusa w każdej intencji i nie bać się tego, że nasze modlitwy nie zostaną wysłuchane, […] bo każda, która rodzi się z miłości do Boga i do człowieka będzie spełniona. I tutaj też mówię o sytuacji, którą przeżywamy nie tylko na Ukrainie ale i w ogóle w świecie, gdzie trwają wojny i giną ludzie – tutaj akurat to skierowanie naszej modlitwy i naszego serca przez Maryję do Syna jest jak najbardziej właściwą drogą.

Fot. Radio Fiat

Spotkanie przedstawicieli wspólnot różańcowych zakończone zostało Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Podczas homilii Metropolita Częstochowski mocno podkreślił nauczanie Ewangelii w kontekście tego, co czeka człowieka po śmierci i sprawiedliwym sądzie Boga. Zwrócił też uwagę, że obecnie wielu wierzących bagatelizuje to nauczanie:

Przez dzisiejszych chrześcijan jest owo nauczanie często ignorowane. Niektórzy z nich może zmagają się z pytaniem o to „Jak miłosierny Bóg mógłby posłać kogokolwiek do piekła? To po co go stworzył!?” Lecz Jezusowe nauczanie przekazuje wyraźnie prawdę, że to my sami wybieramy nasze przeznaczenie. Każdą decyzją, każdym czynem w trakcie naszego życia obieramy kierunek – albo niebo z Bogiem, albo piekło z ojcem kłamstwa. A w momencie śmierci otrzymujemy to, co naprawdę stało się naszym wyborem.

II Kongres Różańcowy będzie się odbywał na Jasnej Górze w dniach 3 i 4 czerwca. Nieco wcześniej, bo 22 maja w Lyonie beatyfikowana zostanie Paulina Jaricot.

Homilia abp. Wacława Depo:

Skip to content