Swoją postawą względem innych inspirują młode pokolenia do ‘bycia choć trochę jak oni”. Mowa o Rycerstwie Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, które zakończyło wczoraj trzydniowe spotkanie formacyjne. To międzynarodowe stowarzyszenie wyrosłe z inicjatywy Paulinów w latach 80. na gruncie pomocy charytatywnej, jaką Polska otrzymywała w czasie stanu wojennego z Niemiec i Szwajcarii. Obecnie kontynuuje działania pomocowe i włącza się w apostolat Kościoła poprzez upowszechnianie chrześcijańskich zasad kultury i życia.

Jak wyjaśnia o. Sebastian Matecki, prodziekan jasnogórskiego rycerstwa, nie mają oni swoich rekolekcji, dlatego 3-dniowe spotkanie można potraktować jako ich namiastkę.

– To jest taka formuła modlitewno-konferencyjna, więc na pewno jest to forma rekolekcji. Oczywiście są sprawy też organizacyjne, które trzeba podejmować, ale generalnie bardziej formacja ducha. Z tego ducha wypływa później i modlitwa, i działanie.

Rycerstwie Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy na zakończenie swojej pielgrzymki na Jasną Górę przeżywało ‘Inwestutyrę”, czyli uroczystość przyjęcia do grona nowych Rycerzy. Zofia Sudewicz, córka jednego z kandydatów jest dumna ze swojego taty.

– Wydaje mi się, że taką rzeczą pierwszą, która się rzuca wszystkim w oczy jak poznają mojego tatę jest to, że on chce każdemu pomóc i chce jak najlepiej dla każdego człowieka. Czasem może on na tym gorzej wychodzi, bo gdzieś tam za wszelką cenę właśnie chce jak najlepiej dla innych. Wydaje mi się, że to jest taka właśnie główna wartość, którą można zauważyć u mojego taty. Jestem z tego dumna i uważam, że to jest bardzo szlachetna cecha i chciałabym chociaż trochę tej dobroci kiedyś w przyszłości odziedziczyć po tacie.

Celem Rycerstwa jest rozwój cywilizacji prawdy i miłości, odnowa i integracja społeczeństw w duchu chrześcijańskich założeń i wartości, oraz szerzenie i pogłębianie kultu Najświętszej Panny Jasnogórskiej Bogarodzicy. Rycerstwo realizuje zamierzone cele poprzez wszechstronny udział w apostolacie i ewangelizacji Kościoła, Działalność charytatywną, kulturotwórczą, naukową a także przez zaangażowanie w sprawach publicznych i świadectwo chrześcijańskiego życia.

Źródło: Biuro Prasowe @JasnaGóraNews
adm/Radio Jasna Góra

Skip to content