Seniorzy też chętnie uczestniczą w jasełkach

W środę 22 grudnia w Dziennym Domu Seniora przy ul. Rapackiego w Częstochowie odbyło się spotkanie opłatkowe, podczas którego seniorzy zaprezentowali przygotowane przez siebie jasełka. Przygotowania do tego dnia trwały aż od października.

Dzienny Dom Seniora jest placówką prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, w której seniorzy mogą spędzać wspólnie czas od godzin porannych do południowych. Placówka ta jest szczególnie cenna dla osób starszych, które borykają się na co dzień z samotnością. Jak przekonuje kierownik domu, Roma Pietrzak-Kalemba, okres pandemiczny był dla seniorów bardzo ciężki, przez co tegoroczne jasełkowanie było przez seniorów bardzo wyczekiwane:

Przygotowania do spotkania wigilijnego zaczyna się u nas tak naprawdę w połowie października. Są to przygotowania wieloetapowe, podczas których seniorzy wykonują ozdoby świąteczne i stroiki – cała placówka jest wystrojona czym tylko się da. To jest dla nich bardzo ważny czas, szczególnie w tym roku, bo w poprzednim nie było u nas wigilii. Nasi podopieczni już od połowy października co chwilę się mnie pytali czy na pewno w tym roku ta wigilia będzie? Jak zaczęliśmy próby, to wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni mając w pamięci to, że w zeszłym roku nas tutaj nie było. To nam pokazało, jak bardzo nam tego brakowało.

O swoim udziale w życiu społeczności Dziennego Domu Seniora opowiedziała pani Irena, która po raz pierwszy uczestniczy w spotkaniu wigilijnym. Jak sama przyznaje, jest bardzo zadowolona, że dowiedziała się o tym miejscu:

Bardzo jestem zadowolona. Po śmierci męża byłam w stresie i nawet sama pani doktor powiedziała, żeby z domu uciekać, bo cały czas siedziałam sama w domu. Od pierwszego dnia, kiedy zaczęłam tu przychodzić, pani kierowniczka, inne panie i w ogóle uczestnicy tak mnie przytulili do siebie, że jestem bardzo zadowolona z tego pobytu tutaj.

W spotkaniu opłatkowym i jasełkowych śpiewach uczestniczył także dyrektor częstochowskiej Caritas ks. Marek Bator, który z radością spędził czas z seniorami:

Zawsze byliśmy przyzwyczajeni, że jasełka robią dzieci, natomiast patrzeć na seniorów, którzy są pastuszkami, królami, archaniołami to jest naprawdę niesamowita przygoda i przyjemność. Fenomenem tego miejsca jest to, że tutaj telewizor jest tylko rekwizytem, nikt go nie ogląda, bo po co oglądać, jeśli mam obok siebie kogoś, z kim mogę porozmawiać?

Oprócz społeczności seniorów, Caritas organizuje także spotkania opłatkowe dla swoich podopiecznych w innych placówkach. Wczoraj (we wtorek 21 grudnia) takie spotkanie odbyło się w domu dla samotnych kobiet przy ul. Staszica a jutro (w czwartek 23 grudnia) takie spotkanie będzie miało miejsce w nowo wybudowanej jadłodajni przy ul. Ogrodowej. Tam z osobami bezdomnymi spotka się m.in. abp Wacław Depo.

Skip to content