Dzień po zakończeniu oktawy Bożego Ciała przezywana jest w Kościele Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zgodnie z decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II święto obchodzone jest również jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpowszechnił się po objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque. Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa ustanowił natomiast papież Klemens XIII w 1765 roku jako przywilej dla ówczesnego Królestwa Polskiego oraz Konfraterni Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie. – W dzień tej niezwykłej Uroczystości wszyscy przypominamy sobie, że Bóg jest prawdziwą miłością – mówi bp Andrzej Przybylski:

– Serce kojarzy się wszystkim przede wszystkim z miłością. Serce Jezusowe jest symbolem najważniejszego przymiotu Boga – miłości. Serce Jezusowe jest miłością. To święto ma nam przypomnieć, że Bóg nas kocha. Jego jedynym pragnieniem jest miłować człowieka.

W dzień Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa szczególną modlitwą otaczane są przede wszystkim osoby duchowne. Od 1995 roku Uroczystość obchodzona jest również jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów:

– W tajemnicę Serca Pana Jezusa wpisana jest wielka modlitwa Kościoła o uświęcenie kapłanów. Modlimy się w Litanii do Serca Pana Jezusa, żeby Chrystus uczynił nasze serca na wzór Serca Bożego.

Święto serca Jezusowego rozszerzył na cały Kościół papież Pius IX w 1856 roku, a Ojciec Święty Leon XIII dokonał w 1899 roku aktu poświęcenia całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Było to wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość. 11 czerwca 2021 roku, biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski po raz kolejny ponowili Akt poświęcenia.

ABK

Skip to content