Słowa sprzed lat aktualne dziś… – zakończenie rekolekcji w parafii NMP Częstochowskiej

Fot. Radio Fiat/BNO

Dobiegły końca rekolekcje wielkopostne w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Przez cztery dni parafianie mieli okazję wsłuchiwać się w rozważania dotyczące słów św. Jan Pawła II, kierowanych do Polaków w 1979 roku.

Nauki przygotowane dla wiernych dały szansę zrozumieć istotę Wielkiego Postu oraz Zmartwychwstania Pańskiego. Rekolekcje prowadził ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Towarzystwa Chrystusowego, który wyjaśnił, że tematyka spotkań chociaż poważna, czerpała z wydarzenia znaczącego i radosnego dla historii polski oraz Polaków.

– Inspiracją tegorocznych rekolekcji była 45. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Z tej pielgrzymki w poszczególnych dniach wydobywaliśmy pewne fragmenty, poszerzając je o inne papieskie wypowiedzi z późniejszych pielgrzymek. Zastanawialiśmy się m.in. nad przesłaniem związanym z tajemnicą Kościoła – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Proboszcz parafii, Ks. Zbigniew Jeż zauważył, że temat tegorocznych rekolekcji wielkopostnych pozwolił przypomnieć proste prawdy, których nauczał św. Jan Paweł II.

– Czas rekolekcji dość szybko minął. Niemniej osoba ks. prof. rekolekcjonisty przypomniała nam poprzez swój autorytet, mądrość oraz doświadczenie o najważniejszych rzeczach związanych z nauczaniem Jana Pawła II. Mówił m.in. o tym, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa oraz że trzeba zachowywać swoją tożsamość i walczyć o wolność, bo ona jest darem, który może zostać odebrany – powiedział proboszcz parafii.

W rekolekcjach uczestniczyli m.in. Rycerze Kolumba. Andrzej Wilki, Wielki Rycerz przy parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej mówił, że tematyka rekolekcji idealnie wpisuje się we współczesną narrację o Papieżu Polaku, która nie zawsze jest obiektywna. Dodał ponadto, że przesłania Ojca Świętego kierowane przed laty są aktualne i ponadczasowe.

– Jesteśmy dumni z Papieża Polaka, który w tamtych, trudnych czasach próbował, abyśmy się stali jeszcze lepszymi ludźmi. Współcześnie cytując jego słowa, ponownie mamy szansę stawać się lepszymi ludźmi. Co prawda nie są to takie czasy, jak dawniej, ale są niemniej ciężkie. Wiele ludzkich wartości zbacza z Boskiego wyznacznika, a nauczanie Jana Pawła II potrafi nakierować na właściwe postawy – wyjaśnił.

Każdy zainteresowany mógł wysłuchać rekolekcyjnych rozważań podczas wieczornych Mszy św., transmitowanych na antenie Radia Fiat. Nauki do odsłuchania są dostępne >>TUTAJ<<

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Zakończenie rekolekcji w parafii NMP Częstochowskiej

Skip to content