Sobotnie Wykłady Maryjne „Maryja – Stolica Mądrości na nasze czasy”

25 listopada o godz. 19:00 w Jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu Sobotnich Wykładów Maryjnych, organizowanych przez Jasnogórski Instytut Maryjny oraz Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie, na które zaproszony jest każdy, kto tylko zainteresowany jest tematami mariologicznymi.

Ks. Kamil Zadrożny, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych wyjaśnia cel organizowania wykładów maryjnych:

– W tym roku akademickim to już drugie spotkanie, ponieważ to druga edycja Sobotnich Wykładów Maryjnych, które rozpoczęliśmy w ubiegłym roku akademickim. Ich celem jest pogłębienie i rozpowszechnianie wiedzy o Matce Bożej. To niezwykle ważne, ponieważ wśród naszych wiernych pojawiają się różnego rodzaju pytania i wątpliwości. Wykłady Maryjne, które są prowadzone w formie popularnonaukowej, przybliżają postać, dzieło i misję Maryi w historii zbawienia.

Ks. Janusz Królikowski przybliża temat swojego wykładu pod hasłem „Maryja – Stolica Mądrości na nasze czasy”:

– Zaproponowałem klasyczny temat, czyli odniesienie do często stosowanego tytułu Maryjnego, czyli Maryja, jako Stolica Mądrości. Jest to temat obecny w teologii i ikonografii, ponieważ mamy przedstawienia Matki Bożej, jako stolicy mądrości. Jest to temat obecny również w Liturgii, dlatego że bardzo często, gdy występują w Liturgii święta czy wspomnienia Maryjne, czytamy ze Starego Testamentu właśnie tę pochwałę mądrości, która jest i w Księdze Przysłów, i w Księdze Mądrości. Tak więc ta linia mądrościowa Starego Nowego Testamentu ma swoje odniesienie do Matki Bożej.

W jak zróżnicowany sposób ukazywana jest Matka Boża oraz jakie symbole niosą za sobą różne formy jej przedstawiania? Odpowiada ks. Królikowski:

– Matka Boża to Stolica Mądrości, jest tą, która w starożytności była ukazywana, jako siedząca na tronie, trzymająca przed sobą Jezusa. Przesłanie tego przedstawienia jest bardzo wymowne. To znaczy, że Maryja jest tą, która ukazuje Chrystusa, jako punkt odniesienia naszego życia, bo mądrość to nic innego, jak przyjęcie Boga, jako punkt odniesienia naszego życia. W czasach nowożytnych mamy drugie bardzo ciekawe przedstawienie nawiązujące do Pisma Świętego, że Maryja jest przedstawiana już nie na tronie, ale jako kolumna w tym pięknym pałacu, gdzie nawiązując do Starego Testamentu, mamy siedem kolumn, a Maryja jest kolumną nośną, trzyma na ręku Jezusa, głosi tę zasadę łaski, daru Bożego do pokonania tego, co niestety zalewa świat, czyli grzech, którym bardzo często człowiek się chlubi.

Ks. Królikowski zwraca uwagę na niepokojący fakt, jakim jest „kult” głupoty w naszych czasach:

– Żyjemy niestety w czasach, gdzie konfrontuje się mądrość, jako pewną wartość tradycyjną z dzisiejszym zalewem głupoty, którą co dziwne ludzie lubią się chełpić. Głupota w aktualnych czasach została podniesiona do realiów sztuki.

Ks. Królikowski podkreśla również problem, z jakim zmaga się większość współczesnego społeczeństwa oraz co należy z nim zrobić:

– Moim zdaniem największym problemem jest to, że odrzuca się Boga, wybiera się grzech, idzie się za „bożkami”, a człowiek zadowala się tym, co doraźne. 2500 lat temu problemy były te same, natomiast najważniejsze, aby uświadomić sobie to na nowo i działać.

Kolejne spotkanie z cyklu sobotnich wykładów maryjnych zaplanowano 16 grudnia o godz. 19:00. Wstęp wolny!

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content