‘Spada liczba osób chodzących na niedzielną Mszę świętą, jednak są oni bardziej świadomi’ – ocenia dyrektor Instytutu Statystyk Kościoła katolickiego w Polsce.

Ośrodek opublikował dane dotyczące praktyk religijnych za rok 2022. W najnowszym raporcie liczba tzw: ‘dominicantes’ – wynosi 29,5 procent. Natomiast osób przyjmujących Komunię Świętą – jest niecałe 14 procent, z ogółu zobowiązanych w Polsce. Mówi dyrektor Instytutu Statystyk Kościoła katolickiego – dr Marcin Jewdokimow:

– To jest tylko jeden wskaźnik i trzeba pamiętać, że on jest istotny, kluczowy, natomiast nie możemy opisywać całości życia religijnego czy duchowego na podstawie tego jednego wskaźnika. To wymaga pewnej suplementacji. Jedna z hipotez roboczych, którą można by było wyprowadzić, to jest właśnie taka, ci, którzy teraz uczęszczają do Kościoła, są bardziej świadomi, bardziej refleksyjni.

Z danych wynika również, że spada liczba kapłanów w Polsce, jednak na tle Europy nadal jesteśmy w czołówce. Mówi wicedyrektor ośrodka – ks. dr Wojciech Sadłoń:

– Największe, najbardziej liczne roczniki księży wchodzą już w taki wiek średni, a nawet emerytalny, więc będziemy świadkami spadającej liczby księży i ten spadek nie jest rekompensowany liczbą osób wstępujących do seminarium. To i tak na tle Europy jesteśmy, no można powiedzieć, naprawdę na dobrej pozycji, jeśli chodzi o liczbę powołania. 

Wykorzenienie ludności przesiedlonej po II wojnie światowej do dziś ma negatywny wpływ na religijność Polaków – mówi dr Krzysztof Koseła z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego:

– Mamy cztery takie pasma w Polsce, czyli mamy te ziemie zachodnie, to jest wykorzenienie. Później ta diecezja peplińska i ten pas przez Wielkopolskę do Opolskiej – pobożny pas. Później mamy znowu od Mazur, plac środkowy, który tam się zatrzymuje gdzieś na diecezji krakowskiej, no i pobożny wschód. 

W Polsce jest obecnie 10 357 parafii katolickich. Okazuje się również, że tylko 60 procent z nich ma swoją stronę internetową – dodaje wicedyrektor Instytutu Statystyk Kościoła katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń.

– 60% parafii w Polsce są parafiami z jednym księdzem. Parafie często wiejskie, małe. Takie parafie internetowej strony niestety nie mają. Oczywiście informację na temat tej parafii są, ale na stronach diecezjalnych, natomiast one same z siebie nie prowadzą takich stron. 

Po pandemii nastąpiło wprawdzie ożywienie życia sakramentalnego w Polsce, jednak nie jest to powrót do wcześniejszej sytuacji. W 2019 roku liczba osób biorących udział w Eucharystii wynosiła prawie 37 procent. Komunię Świętą przyjmowało wówczas 16,7 procent katolików.

Źródło: KJ/Radio Warszawa

Skip to content