„Specjalne powołanie do Pana Jezusa” – 152 nowych lektorów Archidiecezji Częstochowskiej

Pełnienie funkcji lektora w Liturgicznej Służbie Ołtarza to, jak podkreślał bp Senior Antonii Długosz przewodniczący Mszy św. podczas uroczystości, „Specjalne powołanie do Pana Jezusa”. Takiego zaszczytu 3 grudnia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie dostąpiło 152 ministrantów przybyłych z 70 częstochowskich parafii.

Bp Senior Antoni Długosz wspominał pozytywne zmiany jakie nastąpiły na przestrzeni lat w święceniach Liturgicznej Służby Ołtarza:

-Niezmiernie się cieszę, że będziemy promowali do uroczystego czytania Pisma Świętego na Mszach św. ponad setkę nowych lektorów. Kiedyś, za moich czasów otrzymaliśmy specjalne święcenia niższe, by być lektorami. Teraz pięknie się zdarza, że Ojciec Święty dzieli się z innymi także, żeby młodzież doświadczyła prawdy, aby być współczesnymi prorokami Pana Jezusa i w jego imieniu głosić Pismo Święte i prawdę o zbawieniu.

Ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD mówił o gościnie ministrantów z innych parafii podczas święceń do posługi lektora, co jest dobrą okazją, aby chłopcy mieli okazję przyjrzeć się z bliska życiu seminaryjnemu, co może ułatwić im decyzję o wybraniu drogi powołania:

– Seminarium gości po raz kolejny grupy ministrantów, którzy otrzymają błogosławieństwo do pełnienia posługi lektora, a więc będą mogli czytać Słowo Boże w czasie różnych celebracji i Mszy św. To jest ogromna radość dla Kościoła, ponieważ będziemy mieć nowych posługujących Słowu Bożemu, a jednocześnie chłopcy są wielką nadzieją dla nas, że może niektóry przyjdą do naszego seminarium już jako kandydaci do kapłaństwa. W organizacje ich pobytu, są zaangażowani wszyscy seminarzyści, więc goście mogą oglądać życie seminarium z bliska. Później już łatwiej im będzie podejmować decyzje o ewentualnym wstąpieniu do seminarium.

Bp Długosz podczas Mszy św. zwrócił uwagę na pewną księgę, która nigdy się nie starzeje i towarzyszy człowiekowi od narodzin, aż do śmierci:

– Jest jedna taka księga, która się nigdy nie zestarzała i towarzyszy nam od naszych narodzin aż do śmierci. To Pismo Święte. Jedyna książka, która została przetłumaczona na wszystkie języki świata. Jest ona inspiracją dla malarzy, poetów, pisarzy czy reżyserów, ale dla nas, ludzi wierzących, jest listem Boga Ojca, skierowanym do każdego z nas. W tym liście Pan chce nam powiedzieć, że nas kocham i posyła nam swojego Syna, aby Pan Jezus swoimi słowami i czynami zbawił i odkupił każdego człowieka.

Bp Długosz podkreślał również wyjątkowość Pisma Świętego ze względu na mnogość autorów reprezentujących sobą różne czasy oraz profesje, a mimo tego bezbłędnie przekazujących Słowo Pana:

– Wyjątkowa księga posiadająca dwóch autorów. Pierwszorzędny autor to Bóg, a drugorzędnymi autorami to ludzie prezentujący różne stany i zawody. Otrzymują oni specjalny charyzmat, nazywany natchnieniem, dzięki któremu udzielają Panu Bogu głosu, by bezbłędnie przekazać to, co życzy sobie Pan Bóg, a co skierowuje do każdego z nas.

Na koniec uroczystości Bp Senior Antoni Długosz podziękował rodzicom nowo wyświęconych lektorów za kapłaństwo domowego Kościoła oraz świadectwa wiary.

Posłuchaj homilii bp. seniora Antoniego Długosza tutaj

EG
Galeria: Radio Fiat

Błogosławieństwo do posługi lektora

Skip to content