W czwartek, 15 czerwca w częstochowskim hospicjum „Palium” odbyło się spotkanie duszpasterzy posługujących w placówkach medycznych Archidiecezji Częstochowskiej. Choć w Polsce podobne sesje funkcjonują już od wielu lat to w Częstochowie takowe, odbyło się po raz pierwszy. Zanim kapelani zasiedli do wspólnego stołu, zgromadzili się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

Trzy tygodnie temu do częstochowskiego hospicjum wprowadzone zostały relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej. Uroczystości tej przewodniczył Abp Wacław Depo. W trzeci czwartek czerwca Metropolita Częstochowski spotykając się z kapelanami, przed Mszą św. skierował do nich słowa motywujące do dalszej posługi, wzorując się na bł. Hannie Chrzanowskiej oraz św. Bracie Albercie:

Jest takie ciekawe ujęcie życia według św. Jana Pawła II, że jest ono pielgrzymką ciągłych odkryć. My właśnie odkrywamy tajemnice związane, chociażby z tajemnicą miłosierdzia tak jak spotykamy się właśnie w hospicjum, czy w szpitalach, czy w domach opieki społecznej każdego typu. I wtedy ten łańcuch ciągłego pomagania człowiekowi, ciągłego pochylania się nad się poszerza. Dzisiaj jest po prostu nasza historia, którą piszemy, a że święci tak jak święty Brat Albert, który jutro będzie nam przewodził w liturgii czy błogosławiona Hanna Chrzanowska, która też posługiwała poprzez hospicyjne wizyty czy prywatne spotkania z ludźmi chorymi są dla nas inspiracją, żeby dzisiaj przyłożyć i swoją rękę do tego dobra.

Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. – Chcemy im przybliżyć temat opieki paliatywnej…– mówi Anna Kaptacz – prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

Jak radzić sobie z pacjentami, którzy zbliżają się do kresu życia, jak z nimi rozmawiać, jak wspierać, bo mogą być problemy komunikacyjne. Nie tylko wśród Kapelanów, ale wśród wszystkich pracowników, którzy mają takiego pacjenta pod swoją opieką. Zaczęliśmy od kapelanów i będziemy starali się tę wiedzę przekazać też innym pracownikom medycznym po to, żeby pacjenci, którzy znajdują się w ostatnim okresie życia, znaleźli w miejscach przebywania właściwą pomoc, właściwą opiekę i wsparcie. Uważamy, że komunikacja w tym okresie życia dla pacjenta jest bardzo ważna i bardzo ważne jest to z kim ten pacjent, spotka się i jakiej uzyska pomocy.

Jak zauważył ks. Arkadiusz Zawistowski spotkania duszpasterzy posługujących w placówkach medycznych, są bardzo potrzebne i wyraził nadzieję, że tradycja ta pozostanie w Częstochowie:

Oni się spotykają z różnymi sytuacjami, z różnymi ludźmi z ich emocjami i muszą stawać się w tym profesjonalistami, ale muszą też sami szukać usensownienia swojej pracy – szukać motywacji. To nie jest łatwa praca. W pracy z człowiekiem chorym szybko się wszyscy wypalają i to nie tylko duchowni, ale też medycy. Więc potrzebne są takie sesję, żeby podejmować pewne tematy dotyczące lepszej, bardziej profesjonalnej posługi wobec ludzi chorych. Chodzi także o to, żeby integrować się, spotykać, wymieniać doświadczeniami i jeszcze dodatkowo samemu się motywować.

Inicjatorem spotkania był ks. Grzegorz Borowik – duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej, który podkreślił, że czwartkowe spotkanie dla kapelanów to niesamowita możliwość do pogłębiania wiedzy:

Jest to dla nas niesamowicie ważne, żeby móc usłyszeć coś nowego. Dowiedzieć się, dokształcać się, rozwijać się w kierunku towarzyszenia i pomagania ludziom chorym. Oni tego bardzo potrzebują.

Oprócz kapelanów posługujących w placówkach medycznych archidiecezji częstochowskiej w spotkaniu oraz wspólnej modlitwie udział wzięli pracownicy hospicjum przy ul. Mikołaja Kopernika w Częstochowie.

Galeria: fot. Radio Fiat

Spotkanie kapelanów posługujących w placówkach służby zdrowia

Skip to content