Zespół Synodalny Archidiecezji Częstochowskiej zorganizował spotkanie otwarte dla wszystkich osób pragnących podzielić się własnymi odczuciami dotyczącymi spraw Kościoła. Inicjatywie zorganizowanej 28 lutego w kawiarni „Niebo w mieście” przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Osoby świeckie i duchowne dyskutowały o bieżących problemach Kościoła oraz tym, co umacnia wspólnotę chrześcijan. Jak tłumaczy bp Andrzej Przybylski, koordynator Zespołu Synodalnego Archidiecezji Częstochowskiej – głównym celem spotkania była próba budowania wśród ludzi jedności:

– Chcę przypomnieć, że trwa tzw. proces synodalny. Synodalność polega na tym, że idziemy wspólną drogą. Uświadamiamy sobie, że Kościół zaczyna się od źródeł Chrztu św. Z tego źródła wypływa właśnie synodalność, czyli istota spotkań w Kościele i wzajemnego słuchania się.

O istocie spotkań inicjujących rozmowy o Kościele mówi też zastępca Zespołu Synodalnego Archidiecezji Częstochowskiej ks. Adam Polak:

– Zawsze spotkanie jest lepsze niż jego brak. Spotkanie jest wartością samą w sobie. Kiedy spotykają się dwie osoby to zawsze tworzy się wspólnota. Będzie to dotyczyć wszystkich płaszczyzn. Papież Benedykt podkreślał, że wiara sama w sobie jest spotkaniem dwóch osób – Boga i człowieka.

Zespół Synodalny powstał, aby inspirować i mobilizować różne podmioty Kościoła do trzech rzeczywistości, do których papież wzywa w ramach synodu. To refleksja na temat komunii (jedności we wspólnotach) i określenia swojego uczestnictwa w Kościele, a także zaproszenia innych do współodpowiedzialności za Kościół. Trzecią rzeczywistością jest natomiast Kościół misyjny. – Chcemy odkrywać, jakiego Kościoła pragnie Chrystus oraz to, w jaki sposób spełniać Boże oczekiwania – mówi należący do Zespołu Synodalnego archidiecezji częstochowskiej ks. Andrzej Kuliberda:

– Kościół istnieje po to, aby głosił Ewangelię. Ostatecznym sprawdzianem inicjatyw synodalnych będzie to, w jaki sposób głosimy Chrystusa. Czy robimy to intensywnie oraz wiarygodnie.

Jednym z zadań Zespołu Synodalnego jest wsłuchiwanie się w głosy osób pragnących dzielić się swoimi spostrzeżeniami w temacie Kościoła lokalnego, a także wyciąganie z ich wypowiedzi odpowiednich wniosków. Więcej na ten temat mówi Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat, należąca do Zespołu Synodalnego archidiecezji częstochowskiej:

– Przede wszystkim chodzi o to, żeby był dialog. Chodzi o to, aby rozmawiać, pytać oraz szukać wspólnych rozwiązań. Tak jak wielokrotnie podkreślamy – są w Kościele rzeczy niezmienne. Nie o tym jednak rozmawiamy. Poruszamy kwestie, które być może wymagają pewnego doprecyzowania oraz dialogu.

Członkiem Zespołu Synodalnego Archidiecezji Częstochowskiej jest również Olek Kozerski, który reprezentuje w nim szczególnie osoby młode. Jak podkreśla – spotkanie osób świeckich i duchownych daje szansę wypracowania wspólnej drogi porozumienia, która prowadzi do Chrystusowej wspólnoty:

– Bardzo brakuje mi w Kościele takich szczerych rozmów. Mamy czasem w Kościele taką zmowę milczenia. Nie chcemy razem usiąść i szczerze porozmawiać. Takie spotkanie jest szansą na to, aby każdy powiedział to, co myśli.

Wśród osób, które przyszły wysłuchać głosu Kościoła lokalnego w odpowiedzi na zadające pytania był Bartosz Lewiński:

– Ja reprezentuje Bractwo Przedmurza w Częstochowie. To takie tradycyjne bractwo, którego celem jest bycie pewnego rodzaju przedmurzem chrześcijaństwa w momencie, kiedy nastąpiła ogromna sekularyzacja Europy. Społeczeństwo desakralizuje się. Staramy się więc zmieniać tę rzeczywistość. Jestem tutaj, ponieważ interesuje mnie życie Kościoła.

Częstochowską dyskusję dotyczącą spraw Kościoła katolickiego urozmaicił występ muzyczny w wykonaniu zespołu „Sąsiedzi +”. Grupa łączy różne brzmienia muzyczne, dając przestrzeń przede wszystkim gitarze oraz skrzypcom. – Jesteśmy osobami wierzącymi, stąd nasza obecność na spotkaniu otwartym Zespołu Synodalnego – mówi jeden z członków zespołu, Rafał Makieła:

– Od początku istnienia zespołu mamy takie poczucie, że chcemy czegoś więcej. Stąd też przy nazwie „Sąsiedzi” jest też plus. W samej muzyce chodzi o coś więcej, szczególnie jeśli jest się osobą wierzącą. Chodzi o mówienie o Bogu, nawet przez muzykę.

Po spotkaniu każdy z uczestników inicjatywy mógł też zapoznać się z tzw. ankietą synodalną, a następnie zabrać ją do domu i wypełnić.

ABK

Skip to content