„Św. Józef to wzór wspaniałego męża oraz mężczyzny” – bp Antoni Długosz w Kalwarii Praszkowskiej

Od grudnia 2020 roku, na mocy dekretu papieża Franciszka, w całym Kościele katolickim obchodzimy Rok Świętego Józefa – oblubieńca Marii. Św. Z tej okazji w parafii Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa w Praszce została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Antoni Długosz.

Jak zaznacza bp Antoni Długosz, postać św. Józefa chociaż nieco zapomniana przez wiernych, jest świetnym przykładem ojca i opiekuna, z którego przykład powinni brać wszyscy mężczyźni. Przyjmując postawę jaką ponad dwa tysiące lat temu wykazał się św. Józef, zapewnimy sobie szczęśliwszą oraz spokojniejszą rodzinę, dla której osoba ojca będzie ostoją zarówno materialną, jak i duchową: – Mężczyźni muszą pamiętać, że otrzymali od św. Józefa charyzmaty silnego, dobrego ojca, czy to w rodzinie czy w seminarium oraz Kościele. Mniej mówić, a więcej działać! To do ojca przychodzą strapione dzieci czy małżonka i on musi być w stanie im pomóc, być dla nich opoką! To właśnie pokazuje nam św. Józef, jak być dobrym ojcem i opiekunem.

Kalwaria w Praszce/Foto. Radio Fiat

Zdaniem ks. prałata Stanisława Gasińskiego, proboszcza, kustosza oraz twórcy Kalwarii Praszkowskiej na Makowym Wzgórzu, św. Józef obdarzył sanktuarium szczególnym umiłowaniem. Dzięki wstawiennictwu opiekuna Świętej Rodziny, raz za razem wiernym oraz samemu proboszczowi udaje się pokonywać trudy losu, dostępując łaski siły od Pana Boga: – Służę w tym miejscu już 33 lata. Pamiętam jak dziś, że pierwszym co uczyniłem, przejmując parafię w Praszce, to udałem się do Kalisza, do sanktuarium św. Józefa właśnie, prosząc go o siłę, roztropność oraz wytrwałość. Były to jeszcze czasy komunizmu w Polsce, także nie było dnia, bym nie został odwiedzony przez agentów Służby Bezpieczeństwa, którzy potrafili mi nawet grozić. Jednak ostatecznie udało się wybudować tą kalwarię i z rozmachem, o którym nie mogłem nawet marzyć. M.in. z tego powodu, tego wielkiego sukcesu Kalwarii w Praszce, myślę, że św. Józef szczególnie upodobał sobie moją pracę i moje dzieło, dzięki czemu dostępujemy jako wspólnota, jako parafia tak wielkich łask od Boga.

Kalwaria w Praszce/Foto. Radio Fiat

Św. Józef od dawna był uznany za jednego z najważniejszych świętych, który odegrał kluczową rolę w życiu Mesjasza, a przez to przyczynił się do dzieła Zbawienia. Jednak dopiero 151 lat temu, w 1870 roku błogosławiony papież Piux IX w dekrecie Quemadmodum Deus ogłosił przybranego ojca Chrystusa patronem całego Kościoła katolickiego.

Całość homilii bp Antoniego Długosza dostępna na stronie internetowej Radia Fiat.

Skip to content