Decyzją papieża Franciszka tegoroczne X Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się nie tylko w Rzymie, ale też na poziomie diecezjalnym. Nasza archidiecezja również przygotowała się do uczestnictwa w tym ogólnoświatowym wydarzeniu.

Koordynacją Światowego Spotkania Rodzin w archidiecezji częstochowskiej zajmuje się diecezjalny Referat Duszpasterstwa Rodzi. Jego kierownik, ks. Robert Grohs wyjaśnia, jaki jest cel tego wydarzenia:

Spotkania te odbywają się od 28 lat zasadniczo co 3 lata, w różnych częściach świata. W tym roku Ojciec Święty pomyślał żeby też ten program poszerzyć o spotkania, które się odbywają lokalnie. Przede wszystkim, żeby to były spotkania rodzinne lub ze znajomymi w takim klimacie bliskich przyjaciół. Każdy z nas żyje w rodzinie, przez co każdy jest zaproszony. W tym roku hasło spotkania jest szczególne, mianowicie „Miłość rodzinna, powołanie i droga świętości”.

W ramach X Światowego Spotkania Rodzin zaplanowano szereg spotkań formacyjnych w parafiach oraz jedno duże spotkanie w Duszpasterstwie Rodzin Nazaret. Nie zabraknie także wymiaru duchowego. Ks. Robert Grohs omawia plany na przeżycie Spotkania Rodzin w naszej diecezji:

Jeśli ktoś ma taką możliwość, to w środę 22 czerwca może wziąć udział we Mszy św. By razem z kapłanem odmówić modlitwę tego Światowego Spotkania. W czwartek lub w piątek (w zależności od parafii) będą spotkania w oparciu o konspekt, dotyczące dzielenia się miłością rodzinną i pewnymi myślami, które Bóg nam daje dla naszych rodzin. W sobotę zapraszamy do udziału w spotkaniu od 14:00 do 17:00 w Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret przy ul. Krakowskiej w Częstochowie, gdzie będziemy szczególnie skupiać się na temacie wychowania do świętości. I w niedzielę abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze o 20:00, przed Obrazem Matki Bożej, na końcu której zawierzy nasze rodziny.

Organizatorzy pragną, aby spotkania w parafiach były polem do wymiany doświadczeń w lokalnych społecznościach. Jeśli u kogoś w parafii nie zaplanowano takiego spotkania, można spotkać się z przyjaciółmi i we własnym zakresie uczestniczyć w wydarzeniu, posiłkując się prostym konspektem, który można znaleźć na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Nazaret pod adresem www.rodziny.czest.pl. Tam też znajdują się szczegóły wydarzenia.

Organizatorzy zachęcają także do udziału w spotkaniu otwartym w ośrodku Nazaret przy parafii archikatedralnej. Oprócz modlitwy i konferencji, będzie tam także można porozmawiać przy kawie i skromnym poczęstunku.

Skip to content