Światowy Dzień Chorego w Domus Misericordiae

Światowy Dzień Chorego, bp Andrzej Przybylski/fot. Radio Fiat

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej Domus Misericordiae w Częstochowie modlili się 11 lutego podczas Eucharystii sprawowanej przez bp. Andrzeja Przybylskiego. Osoby starsze i niepełnosprawne wraz z duchownym, prosiły Boga o zdrowie i potrzebne łaski na dalsze lata życia.

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego, w Kościele modlimy się szczególnie za osoby słabe i cierpiące. Światowy Dzień Chorego to przypominanie o godności każdego człowieka. Jak mówi bp Andrzej Przybylski – spotkanie z podopiecznymi DPS-u to gest solidarności ze wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wieloma schorzeniami czy niepełnosprawnością:

– Przychodzę tutaj nie ze swoimi słowami, a tym, co mówił Pan Jezus. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że Ewangelia pełna jest troski Jezusa o ubogich. Znamy mnóstwo takich momentów, kiedy do Chrystusa przychodzą tłumy chorych i cierpiących, którzy doznają Jego pomocy. O tym powinniśmy pamiętać, szczególnie dziś, podczas Światowego Dnia Chorego. Bądźmy wrażliwi na potrzeby osób słabszych, zbliżajmy się do nich, wysłuchujmy ich i pomagajmy w każdy możliwy sposób.

Domus Misericordiae prowadzony jest przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Jak mówi jej dyrektor ks. Marek Bator – dzisiaj pochylamy się szczególnie nad tematem cierpienia, chorób i geriatrii:

– Podopieczni są bardzo szczęśliwi, że to właśnie biskup do nich dzisiaj przyjeżdża. Czekali na to spotkanie. Są wdzięczni za zainteresowanie i okazane serce. Większość mieszkańców naszego Domu to osoby poruszające się na wózkach czy też leżące w łóżkach. Obecnie w placówce przebywa 18 osób.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w liście skierowanym do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego.

ABK