Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast/fot. Radio Fiat, archiwum

Na co dzień mierzą się z wieloma obowiązkami zarówno w domu, jak i w pracy. Odważnie podejmują nowe wyzwania, a dla dzieci stają się pierwszym autorytetem w życiu. Swój dzień matki, żony i kobiety niezamężne obchodzą 8 marca. Z tej okazji na Jasnej Górze odbędzie się XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast.

Spotkanie jest formą wdzięczności za dar bycia kobietą. Refleksją nad geniuszem kobiecego powołania, którego wzorem jest Matka Boża. – Wspólna obecność niewiast nawiązuje do modlitwy z 1926 roku, kiedy to kobiety dokonały ponownego aktu zawierzenia Maryi – tłumaczy Izabela Tyras, organizator spotkania z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie:

– Przekazały Jej królewskie symbole „jabłko i berło”, obierając Ją na Królową każdej polskiej duszy. To także nawiązanie do modlitwy kobiet z 1982 roku, kiedy złożyły w darze Maryi dziękczynienie za Jej 600-letnią obecność w polskim narodzie. Modlitwa dotyczyła również każdego życia poczętego.

Tegoroczny Dzień Kobiet wpisuje się również w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego:

– Prymas Wyszyński wciąż wskazywał na Maryją, która dla nowoczesnych kobiet jest wspaniałym wzorem. Wskazywał, że kobiety mogą uczyć się od Matki Zbawiciela i czerpać od Niej siły w radzeniu sobie z codziennymi przeciwnościami losu. Chcemy więc nawiązać do słów „A jednak sobie radzicie …”, jakie do kobiet skierował Prymas Wyszyński. Przypomni je nam w swojej prelekcji dr Anna Sutowicz z „Civitas Christiana” we Wrocławiu.

XIV Święto Kobiet na Jasnej Górze rozpocznie Msza św. o godz. 17.30 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Po Eucharystii, o godz. 18.30 organizatorzy zapraszają do Sali Papieskiej na Wieczór u Najpiękniejszej z Niewiast. Warto zaznaczyć, że zaproszone są nie tylko kobiety.

ABK

Skip to content