Fot. Radio Fiat

Ponad 2 tys. lat temu Maryja i Józef ofiarowali w świątyni jerozolimskiej swojego pierworodnego syna, Jezusa. Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem i Zbawieniem narodów. Na pamiątkę wydarzenia, 2 lutego, w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji nazywane również świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jak tłumaczy ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej, choć święto Ofiarowania Pańskiego skupia się wokół Chrystusa, pierwszoplanową postacią jest tutaj Maryja.

– Święto nawiązuje do tradycji wynikającej z prawa mojżeszowego, aby w 40. dniu od narodzenia pierworodnego syna, jego rodzice udali się do świątyni jerozolimskiej. Ofiarować dziecko Bogu i wykupić je poprzez symboliczną ofiarę. Od narodzin Chrystusa mija 40 dni, dlatego gromadzimy się na liturgii, aby przypominać to wydarzenie. W polskiej tradycji święto nazywamy również świętem Matki Bożej Gromnicznej. Chrystus jako Światłość przychodzi przez Maryję. Symbol Maryi widzimy w świecy. Tego dnia uroczyście poświęca się świecę zwane gromnicami. Przypominają o ofierze Maryi oraz Chrystusie, który przychodzi jako światłość.

Nazwa „gromnica” nawiązuje do piorunów i nieszczęść, które mogą człowieka spotkać. Świeca symbolizuje więc znak modlitwy, Bożej opieki i obrony w najtrudniejszych momentach życia. Warto też wspomnieć, że Święto Ofiarowania Pańskiego to również oficjalne zakończenie kolędowania oraz czas zdejmowania ozdób choinkowych:

– Chociaż liturgiczny okres Bożego Narodzenia zakończyliśmy Niedzielą Chrztu Pańskiego w polskiej obyczajowości dekoracje świąteczne oraz śpiew kolęd przedłuża się aż do Święta Ofiarowania Pańskiego. 2 lutego po raz ostatni usłyszymy w liturgii o Dzieciątku Jezus. Ewangelia przypomni nam, jak Maryja i Józef przynoszą Jezusa do świątyni jerozolimskiej.

Od 1997 roku, 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.

ABK

Skip to content