21 października w ramach XI Dni Kultury Chrześcijańskiej, które rozpoczęły się 15 października i są już niemal na półmetku, odbyła się konferencja, poświęcona osobie św. Jana Pawła II. Cztery prelekcje, których tematyka oscylowała wokół Ojca świętego, miały miejsce w auli częstochowskiego seminarium.

Ks. dr Kamil Zadrożny, dyrektor Wyższego Instytutu Studiów Teologicznych w Częstochowie przybliżył tematykę wykładów konferencyjnych:

– Dzisiejsza konferencja pod tytułem Święty Jan Paweł II – Świadek Wiary i Nauczyciel Narodu, zorganizowana przez Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie, wpisuje się w obchodzone w tych dniach XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie, które za hasło obrały słowa „Blask Prawdy św. Jan Paweł II”. Gościmy podczas konferencji panią prof. Agnieszkę Czajkowską z Uniwersytetu Jana Długosza, która wygłosiła referat Słowiański Papież Słowiańszczyzna w poezji Karola Wojtyły św. Jana Pawła II. Drugi wykład to wykład księdza profesora Mariana Szymonika, antropologia adekwatna Karola Wojtyły jako odpowiedź na istotne pytania człowieka. Kolejny wykład to będzie wykład ojca dr Grzegorza Prusa, Paulina z Jasnej Góry, który powie o jasnogórskim przesłaniu Jana Pawła II do rodaków. I czwarty, ostatni referat to referat księdza dr Mariusza Sztaby, zmysł pedagogiczny nauczania św. Jana Pawła II skierowanego do Polaków.

Zdaniem ks. dr. Zadrożnego konferencja pokazała, jak wielką osobą był św. Jan Paweł II:

– Wydaje się, że ta dzisiejsza konferencja jeszcze bardziej podkreśli ważność osoby św. Jana Pawła II dla naszego narodu. Konferencja jest przypomnieniem znaczenia papieskiego przesłania dla naszej ojczyzny, dla naszego narodu, ale także dla całego świata.

O. dr Grzegorz Prus wyjaśnił, że prelekcja, którą wygłosił skupiała się na wizytach św. Jana Pawła II w Częstochowie, a dokładniej – Jasnej Górze. Papież był w tym miejscu sześć razy podczas swojego pontyfikatu:

– Wiadomo, że w czasie papieskich pielgrzymek tego nauczania Ojciec Święty nam zostawił bardzo dużo. No i wśród tego nauczania taką charakterystyczną częścią jest to, co mówił na Jasnej Górze z uwagi na to, czym jest to sanktuarium dla Polaków ze względu na obecność cudownej ikony Matki Bożej i w ogóle roli Matki Najświętszej w dziejach narodu polskiego. I właściwie to jest takie główne przesłanie papieskie. Takie Maryino-narodowe, to, które kierował na Jasnej Górze. Ja o tym będę chciał powiedzieć, ale też są inne jeszcze elementy nauki, którą tam do nas kierował na Jasnej Górze. Takiej nauki można powiedzieć o znaczeniu moralnym. Szereg takich ważnych wskazań dotyczących używania wolności i kształtowania sumienia, czy też niezapomniane komentarze o Józefie Świętego do słów apelu jasnogórskiego. Chyba najbardziej do słowa czuwam, to zdaje się, że najwięcej. Te jego apele, zwłaszcza w tym roku, kiedy świętujemy 70-lecie Apelu Jasnogórskiego, to są dla nas takim punktem odniesienia w ogóle nauczania apelowego.

Tego samego dnia w Bibliotece WMSD można było obejrzeć wystawę prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie, zatytułowaną „Miejsca pielgrzymkowe św. Jana Pawła II. Sanktuarium Maryjne”.

LN

Skip to content