Święty Krzyż przypomina nam o drodze, którą mamy do pokonania

14 września Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Obchodzone jest ono zarówno w Kościele rzymskim, jak i prawosławnym, na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża Chrystusowego.

Kult Krzyża Świętego sięga samych początków chrześcijaństwa. Dawniej czczono go 3 maja oraz 14 września, jednak papież Jan XXIII zniósł majowe święto, przenosząc cały kult Krzyża na wrzesień. Znaczenie tego święta wyjaśnia ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

Święto podwyższenia Krzyża Świętego kieruje nasze spojrzenia ku krzyżom, które mamy w domu, które są na ulicach i rozstajach dróg, na krzyże, które towarzyszą nam w wielu różnych miejscach, a na które już być może nie zwracamy uwagi. Dzisiejsze święto prowokuje nas do tego, żeby przypomnieć sobie, co krzyż oznacza – że jest znakiem naszego zbawienia i narzędziem, na którym Jezus oddał za nas życie, żeby nas odkupić z niewoli grzechu. To także okazja, by swoje domowe krzyże odświeżyć, odnowić, odkurzyć, może też jakoś wyeksponować i ozdobić, żeby rzeczywiście były takimi centralnymi punktami domu.

Tradycja przypisuje znalezienie relikwii Krzyża św. Helenie, matce cesarza Konstantyna, która w 326 roku złożyła je w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Blisko 300 lat później – w 614 roku miasto zajęli Persowie, którzy zburzyli bazylikę i wykradli Krzyż. Odzyskał go 14 lat później cesarz Herakliusz, którzy zamierzał triumfalnie wkroczyć z Krzyżem do Jerozolimy. Jak głosi legenda, cesarz ubrany w drogocenne szaty zatrzymał się przed Złotą Bramą i ze zdumieniem stwierdził, że relikwie krzyża są zbyt ciężkie by dalej je nieść. Dopiero gdy zrzucił szaty, to ubrany jak nędzarz mógł wnieść Krzyż do miasta.

W wielu naszych świątyniach przechowujemy relikwie Krzyża Świętego. One także są dla nas przypomnieniem Krzyża, na którym zmarł Jezus. Tego Krzyża, którego odnalezienie i wywyższenie upamiętnia dzisiejsze święto. Nie zapominajmy chociażby o naszym częstochowskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym przechowuje się znaczną, piękną relikwię Krzyża. Może warto tam też pielgrzymować – warto uczcić tę cząstkę Jezusowego Krzyża, po którym spływała krew Jezusowa dla naszego zbawienia.

Dzisiaj w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sikorskiego w Częstochowie sprawowane są uroczystości odpustowe. Sumie odpustowej o godz. 18:00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo.

Skip to content