Ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem upływają na Jasnej Górze na intensywnych przygotowaniach, zarówno duchowych, jak i organizacyjnych. Wśród nich znalazło się tworzenie szopek, które każdego roku przyciągają tłumy pielgrzymów.

Corocznie na terenie klasztoru znajdują się kilka szopek: przy wejściu do Wieczernika, w bazylice, żywa na terenach fosy oraz ruchoma pod wałami. O tym, co nowego w tegorocznych jasnogórskich „Betlejemkach” mówi o. Michał Bortnik, dyrektor biura prasowego Jasna Góra.

– Na pewno nowe jest to, że nie ma zwierząt w tym roku. Jest tylko kilka pawi, ponieważ nie ma takiej możliwości, żeby te zwierzęta tutaj dłużej przebywały, ze względu na ograniczone miejsce. Szopka sama w sobie jak najbardziej cieszy przede wszystkim dzieci, a święta to czas, kiedy wszyscy stajemy się dziećmi, zwłaszcza kiedy przychodzimy do ruchomej szopki. Możemy tam odnaleźć różne figurki, wykonujące zawody w wielu pracach i niemal każdy może odnaleźć tam siebie – powiedział paulin.

Ruchoma szopka, ciesząca się największą popularnością, szczególnie wśród najmłodszych pielgrzymów, przeszła niewielkie zmiany. Te polegają głównie na dodaniu kilkunastu nowych figur, w zamian za te, które trafiły do renowacji. – W tym roku na Jasnej Górze pojawiła się też czwarta szopka – mówił o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium i dodał: – To szopka wykonana w 300-letnim drzewie oliwnym przypłynęła do nas z Betlejem na parę dni przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego w Ziemi Świętej. To nasza wspólna akcja Jasnej Góry i Pomocy Kościoła w Potrzebie, aby przypomnieć i uzmysłowić wszystkim chrześcijanom w Polsce, że na świecie są tacy, którzy nie mogą zasiądź przy Wigilijnym Stole i cieszyć się w pokoju z Narodzenia Pańskiego. Ta nasza jedność wraża się nie tylko w wymiarze duchowym, ale także w wymiarze materialnym.

Największa ze wszystkich jasnogórskich szopek jest umiejscowiona pod wałami. Liczy ona niespełna 500 figur, spośród których znaczna większość jest ruchoma. Każdego roku jasnogórskie szopki odwiedza średnio kilkadziesiąt tys. pielgrzymów.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Szopki zawitały na Jasną Górę

Skip to content