To już tydzień peregrynacji – odwiedziny Matki Bożej w Czarnożyłach

W niedzielę, 14 kwietnia kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przybyła do parafii św. Bartłomieja Żyły w Czarnożyłach. Po uroczystym powitaniu, zgromadzeni wierni modlili się podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Bp Andrzej Przybylski podkreślił, że nastawienie wiernych jasno pokazuje swego rodzaju podniosłość, wskazującą na to, że przychodzi ,,w odwiedziny” ktoś ważny:

– Mija tydzień, kiedy powitaliśmy w Wieluniu na rynku tę cudowną kopię Matki Bożej nawiedzającej naszą parafię. Cieszę się, że na szlaku tej peregrynacji Matki Bożej mogę się pojawić tutaj w Czarnożyłach, w pięknej parafii. Już jadąc tutaj od strony Wielunia ku uciesze zauważyłem, że kilka kilometrów drogi dla Maryi jest udekorowane. Od razu się czuję w całej miejscowości taki podniosły świąteczny nastrój. To bardzo cieszy, bo myślę, że wszyscy mamy takie poczucie, że przychodzi do nas ktoś ważny. Tak jak matka, ta najważniejsza w rodzinie. Wszyscy się wtedy zbierają, bo jest mama i ona chce usłyszeć, zobaczyć, jak nam się wjedzie. Tak pewnie czują tutaj parafianie przy wizycie Matki Bożej. Dzisiaj chcemy ją bardzo mocno poprosić, właśnie tak jak ciągle na jej szlaku za rodziny, o życie i jego uszanowanie. Dlatego bardzo Maryi chcemy polecić życie i każdego parafianina tutaj, ale też i każdego człowieka na ziemi.

Ks. Marek Jelonek proboszcz parafii mówił o przygotowania parafii na godne przyjęcie obrazu Matki Bożej:

– Przygotowywaliśmy się ponad pół roku do wizytacji, przez różnego rodzaju nabożeństwa misje, dni skupienia w czasie Wielkiego Postu. Po 45 latach Matka Boża przychodzi po raz drugi do Czarnożył. Parafianie stanęli na wysokości zadania, bo przygotowywali się, przystroili drogi. Tylko się z tego trzeba cieszyć i prosić Matkę Najświętszą o owoce, żeby były jak najpiękniejsze, jak najlepsze dla całej naszej wspólnoty parafialnej.

Z parafii św. Batłomieja Żyly pochodzi ks. Kamil Zadrożny – mariolog i dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Duchowny wyjaśnił, że peregrynacja w rodzinnej miejscowości to osobiście ważne wydarzenie. Zaznaczył również, że kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej wędrująca po parafiach to nie tylko odzwierciedlony wizerunek Hodegetrii Jasnogórskiej:

– Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest szczególnym wydarzeniem w życiu naszej archidiecezji. To już jest drugie nawiedzenie obrazu, który możemy nazywać łaskami słynącym, bo od 1957 roku ten wizerunek nawiedza nasze wspólnoty parafialne w całej ojczyźnie, parafie, diecezje i wiele osób przed tym obrazem doświadczyło nawrócenia, przemiany życia, wymodliło dla siebie, dla swoich bliskich wiele Bożych łask i to już nie jest zwykła kopia obrazu, ale to jest coś więcej. Wydaje mi się, że można powiedzieć, że to jest już taka relikwia, oczywiście nie w sensie ścisłym relikwia, tak jak mamy w przypadku świętych, ale taka wyjątkowa i szczególna, wyjątkowy i szczególny obraz, który towarzyszy dziejom naszej ojczyzny, tym współczesnym i Kościołowi w Polsce. Nawiedzenie Matki Bożej w rodzinnej parafii jest zawsze wydarzeniem takim osobistym, które każdy z nas przeżywa. O północy jako księża pochodzący z parafii sprawowaliśmy Eucharystię w kościele parafialnym modląc się za kapłanów, ale także wypraszając nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Ks. Marek Jelonek prowadzi zagrodę ze zwierzętami. W tym miejscu dzieci z niepełnosprawnościami z pobliskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach biorą udział w zajęciach terapeutycznych.

EG
Galeria: Radio Fiat

To już tydzień peregrynacji – odwiedziny Matki Bożej w Czarnożyłąch

Skip to content