Niedziela Palmowa rozpoczęła w Kościele Wielki Tydzień. Od czwartku 6 kwietnia przeżywać będziemy również Triduum Paschalne, czas szczególnego oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Czwartek, Piątek i Sobota to wspomnienie męki oraz śmierci Pana Jezusa, który na krzyżu oddał swoje życie za każdego z nas.

– Triduum Paschalne to upamiętnienie tych najważniejszych wydarzeń, czyli całej zbawczej misji Jezusa – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– To bardzo ciekawe, że w Wielkim Tygodniu niemal każdy dzień stanowi odrębny odcinek biblijnych wydarzeń. Dziś usłyszymy o zdradzie Judasza i trzydziestu srebrnikach. Wielki Czwartek to dzień graniczny – do wczesnego popołudnia obowiązuje Wielki Post, wieczorem zaś rozpoczyna się Triduum Paschalne.

W Wielki Czwartek o godz. 10:00 w Bazylice Archikatedralnej sprawowana będzie Msza Krzyżma, której przewodniczył będzie abp Wacław Depo w koncelebrze z biskupami oraz prezbiterium Kościoła częstochowskiego. Podczas Eucharystii będzie konsekrowane święte krzyżmo oraz pobłogosławiony olej chorych i olej katechumenów, a kapłani odnowią przyrzeczenia złożone w dniu święceń prezbiteratu. Wieczorem natomiast sprawowana będzie Msza św. Wieczerzy Pańskiej:

– Wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej jest upamiętnieniem Ostatniej Wieczerzy. To jedyny dzień w roku, kiedy podczas modlitwy eucharystycznej, po słowach „On to w dzień przed męką” dodaje się twierdzenie „to jest dzisiaj”. Podczas każdej Mszy Wielkiego Czwartku możemy poczuć się jak w Wieczerniku. Pamiętajmy, że Apostołowie wyszli z Ostatniej Wieczerzy jako kapłani.

– Wielki Piątek to dzień, który upamiętnia mękę Jezusa. Tego dnia Kościół sprawuje Liturgię Męki Pańskiej – mówi ks. Mariusz Bakalarz:

– W Kościołach Wschodnich, mamy do czynienia z Liturgią Uprzednio Poświęconych Darów. Jak do każdej Mszy Św., kapłan wychodzi w ornacie. Nie odprawia jednak typowej Mszy. Rozpoczyna celebracje prostracją, czyli leżeniem krzyżem na posadzce. To gest uniżenia i dziękczynienia za Jezusową mękę. Następnie rozpoczyna się liturgia słowa i adoracja Krzyża, która zastępuje Przeistoczenie. To uświadomienie, że modlitwa eucharystyczna miała miejsce właśnie na Krzyżu. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Ciemnicy, a Tabernakulum pozostaje puste.

W Wielką Sobotę rano, w kościołach nastąpi uroczyste poświęcenie pokarmów. W Bazylice Archikatedralnej o godz. 21.00 odprawiona zostanie Wigilia Paschalna. W Wielkanoc 9 kwietnia o godz. 6:00 rano zostanie odprawiona na Jasnej Górze Msza św. z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. O godz. 10:45 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, a o godz. 11:00 na Jasnej Górze w Bazylice uroczystej Sumie przewodniczył będzie bp Antoni Długosz.

Skip to content