Trwają medialne przygotowania do peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej

We wtorek, 31 października, w częstochowskiej Kurii Metropolitalnej, zostało zorganizowane spotkanie sekcji medialnej Komitetu Peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas spotkania przedstawiciele Kościoła oraz najważniejszych mediów katolickich przygotowywali wydarzenie od strony medialnej.

Jak zaznacza bp Przybylski, mimo że mamy do czynienia z wydarzeniem stricte Kościelnym, tak w dzisiejszych czasach bez odpowiedniej otoczki oraz przygotowania medialnego, bardzo trudno dotrzeć z przekazem do wiernych. Stąd wtorkowe spotkanie sekcji medialnej Komitetu Peregrynacji: – Wszyscy dzisiaj wiemy, jak bardzo ważny jest przekaz komunikacji, informacji, odpowiednie relacje. Coraz częściej dowiadujemy się o najważniejszych informacjach z mediów. I trudno sobie wyobrazić tak wielkie wydarzenie w diecezji, jak peregrynacja cudownej kopii Matki Bożej Jasnogórskiej, bez takiej obsługi medialnej. W związku z tym zgromadziliśmy dzisiaj taką sekcję, która działa przy głównym komitecie przygotowującym peregrynacje. I to są przedstawiciele wszystkich wiodących mediów naszej archidiecezji, kurii metropolitalnej, instytutu oraz tygodnika Niedzieli, Radia Fiat, jednym słowem osób związanych z mediami. Chcemy dzisiaj już zacząć takie bezpośrednie przygotowania do tego, żeby zapowiadać te wydarzenia, odpowiednio przygotowywać ludzi do tej peregrynacji.

Więcej o samej peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej: – W kwietniu 2024 roku, rozpoczniemy w archidiecezji Częstochowskiej wielki czas nawiedzania obrazu. Do tego wydarzenia przygotowujemy się na różne sposoby. Istnieje już specjalny kalendarz peregrynacji. Każda parafia będzie miała wyznaczony dzień. Obraz będzie wędrował od parafii do parafii poszczególnymi dekanatami. Ale to nie tylko kwestia przygotowania kalendarza, ale przede wszystkim przygotowania duchowego. Pierwszym z elementów były spotkania dla księży, na których przekazano stosowne informacje, nie tylko techniczne, informacje dotyczące przebiegu peregrynacji, ale także to, jak uduchowić to wydarzenie. Jak przeżywać je w częstochowskim Kościele.

Jak zapewnia ks. Bakalarz, wierni poszczególnych parafii będą mieli niemalże cały dzień, by móc odwiedzić w swoim kościele kopię Cudownego Obrazu. Zdaniem duchownego dwudziestoczterogodzinne nawiedzenie to okazja do odwiedzenia Matki Bożej: – Doba nawiedzenia, te niespełna dwadzieścia cztery godziny, mają być czasem modlitwy, okazją do spotkania z Matką Bożą w znaku kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Matka Boża zawsze prowadzi nas do Jezusa Chrystusa.

Rzecznik prasowy Kurii zaznacza, że nawiedzenie kopii obrazu Czarnej Madonny ma być jedynie prowokacją do tego, aby znaleźć kontakt z Matką Bożą, która zawsze prowadzi do spotkania z Bogiem: – To nie jest tylko włożenie obrazu od parafii do parafii, ale to ma być nawiedzenie, czyli moment spotkania, tak jak Maryja, która przyszła do Elżbiety zaraz po zwiastowaniu Pańskim. Maryja przychodzi, by przynieść Jezusa. Kiedy więc przybywa do nas obraz, to nie tylko przybywa wartościowy, ciekawy, historyczny obraz, który od lat 50. wędruje po wszystkich parafiach w Polsce nieustannie, ale przybywa do nas Maryja, która przynosi Chrystusa Słowo. Więc to ma być nie tylko spotkanie z obrazem, ale przede wszystkim z Maryją, a Maria zawsze prowadzi nas do Jezusa. Na tym ma polegać i samo przeżycie, i przygotowanie.

Poza sekcją medialną zostały powołane także sekcje: koordynacji w regionach, życia konsekrowanego, liturgiczno-muzyczna, katechetyczno-misyjna, historyczna oraz sekcja ds. ekonomicznych. Wszystko po to, by usprawnić działanie Komitetu.

Skip to content