Uroczyste ślubowanie w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

W czwartek 12 października Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie zorganizowano uroczyste ślubowanie klas pierwszych, wraz z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Obchody poprzedziła Eucharystia skierowana do młodzieży, której przewodniczył bp Andrzej Przbylski.

Bp Andrzej nie ma wątpliwości, że akt składania przyrzeczeń jest w pewnym sensie wezwaniem do odpowiedzialności za siebie i wspólnotę szkolną. Ludzie młodzi stanowią nadzieję, nie tylko dla Kościoła, ale i Polski, dlatego tak istotnym ma być ich odpowiednia edukacja oraz kształtowanie moralne: – Mam dzisiaj podwójne święto w katolickim liceum ogólnokształcącym. Oczywiście najpierw święto związane ze ślubowaniem nowych uczniów. Każda grupa młodych, nowych uczniów w szkole to jest olbrzymia nadzieja. Nadzieja związana z nimi, nadzieja związana z tym, co będą robić, jakie odkrywać będą powołania. Ale póki co oczywiście chcemy być świadkami tego, jak będą ślubować pewnym wartościom, zasadom. I to jest też wielka nadzieja w formacji w szkołach katolickich, że to nie jest tylko kształcenie na przecież ciągle bardzo wysokim poziomie, ale to przede wszystkim wierność wartościom, bo oprócz wiedzy, oprócz pewnej umiejętności, rozumienia świata, bardzo ważne jest kształtowanie takiego aksjologicznego formatu każdego z tych młodych ludzi. Więc to jest moja wielka nadzieja, że takie licea katolickie, jak to u nas, liceum Matki Bożej Jasnogórskiej będzie taką kuźnią nie tylko mądrych ludzi, ale ludzi dobrych, ludzi o pewnym kręgosłupie moralnym, bo tego chyba bardzo dzisiaj świat potrzebuje, oprócz rozwoju intelektualnego.

Duchowny dodaje, że obchodzony jednocześnie ze ślubowaniem Dzień Edukacji Narodowej, jest swoistym podziękowaniem, jakie uczniowie, ale i reszta społeczeństwa, mogła skierować w stronę nauczycieli: – To jest okazja, żeby razem z uczniami się pokłonić nisko wszystkim nauczycielom, bo przed nami Dzień Edukacji Narodowej, a więc Dzień Nauczyciela. Chcemy, żeby wszystkie środowiska mogły razem wziąć udział w tym formowaniu. Czyli uczniowie, którzy dziś ślubują, nauczyciele, które wprawdzie nie ślubują, ale pewnie są powołani do tego, by kształcić. No i też zapraszamy do tej współpracy też rodziców, bo rola rodziców w formacji szkolnej jest niesłychanie ważna. Naprawdę dużo nie zrobimy bez współpracy z rodzicami.

Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiego LO również jest świadomy konieczności przygotowania młodzieży tak, aby młodzi ludzie nie praktykowali tradycji w sposób machinalny. Dodatkowo zaznacza, że uroczyste ślubowanie stanowi zwieńczenie pewnego okresu przygotowawczego, w którym uczniowie zapoznają się nie tylko ze sobą nawzajem, ale i placówką. Akt przysięgi ma być dzięki temu wyrazem świadomego wstępowania we wspólnotę szkolną: – Minął okres adaptacyjny. Jesteśmy już za wyjazdami integracyjnymi i różnego rodzaju wydarzeniami, które miały niejako wprowadzić uczniów klasy pierwszej w mury szkoły i pewien rytm funkcjonowania. Dzisiaj mamy taki dzień podsumowania i jednocześnie dla nas bardzo ważny, dlatego że to nasze ślubowanie, ono nie jest tylko samą uroczystością i jakąś tradycją, ale tekst ślubowania jest dosyć wymagający i chcemy go traktować bardzo poważnie. Jednocześnie dlatego, że jesteśmy w okolicy już święta Komisji Edukacji Narodowej, również będziemy również świętować tzw. Dzień Nauczyciela.

Po zakończonej Eucharystii, władze szkoły przygotowały poczęstunek dla uczniów oraz zaproszonych gości – rodziców, duchownych i nauczycieli.

 

Homilia bp Andrzeja Przybylskiego jest dostępna na stronie internetowej Radia Fiat.

 

Ślubowanie Klas Pierwszych, Katolickie LO 12.10.2023

Skip to content