W Uroczystość Chrystusa Króla w Archikatedrze Świętej Rodziny odprawiono Mszę św. dziękczynną za dzieło renowacji Bazyliki Archikatedralnej. Na 21 listopada przypadała także uroczystość patronalna Katolickiego Stowarzyszenia Młodych, które podczas Mszy św. uroczyście przyjęło nowych członków. Eucharystia była sprawowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego:

– Chodzi o integralność strefy zewnętrznej i wewnętrznej. Człowiek musi dbać przede wszystkim o swoje zbawienie, ale nie może zapomnieć o dbaniu o zdrowie i dar życia. Archikatedra jako budynek również potrzebuje troski, a dzięki Bogu i ludziom udało się jej zapewnić odpowiedni remont. Jest ona teraz jeszcze większym zaproszeniem, pokazującym, że Kościół jest wspólnym domem – mówił abp Wacław Depo.

Archikatedra Świętej Rodziny w Częstochowie przeszła gruntowną renowację, która była niezbędna po stuleciu eksploatacji. Odświeżeniu uległy w zasadzie wszystkie elementy umożliwiające komfortowe korzystanie z matki częstochowskich kościołów parafianom, pielgrzymom czy zwyczajnym turystom. Do najważniejszych prac należą budowa nowych schodów, renowacja elewacji czy montaż nowoczesnego ogrzewania. Dodatkowo imponujące oświetlenie zewnętrze spowodowało przyznanie przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego Archikatedrze tytułu „Najlepszej inwestycji oświetleniowej 2020 roku”.

– Dziękujemy Bogu Wszechmogącemu za dar remontu Archikatedry i modlimy się za wszystkich tych, którzy wykonywali te prace, wkładając w nie całe serce. Cieszymy się, że Archikatedra jako matka kościołów nabrała nowego blasku, jest tutaj w końcu od 100 lat. Przez to odnowienie zostaje teraz ponownie zauważona. Nawet ci, którzy znają ją od lat mają teraz okazję żeby spotkać się z nią na nowo – mówił ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii Świętej Rodziny.

Dziękczynienie za renowację Archikatedry nie było jedyną okazją do świętowania 21 listopada. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej przeżywało w trwający weekend Forum Młodych, które co roku od kilku lat ma miejsce w domu rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie. Na niedzielę przypadała natomiast uroczystość patronalna wspólnoty, która podczas Mszy św. uroczyście przyjęła nowych członków.

– To wielka radość, że nasi nowi kandydaci składają swoje przyrzeczenia w katedrze. Żeby móc je złożyć trzeba spełnić szereg zasad m.in. trzeba być w Stowarzyszeniu co najmniej pół roku, trzeba też dać egzamin przeprowadzany przez zarząd. Dopiero po przygotowaniu, sprawdzeniu i pozytywnej opinii asystent kandydat może stać się pełnoprawnym członkiem i dostać legitymację – mówił ks. Andrzej Witek, asystent KSM.

KSM poszerzyło się o 15 nowych członków, którzy w niedzielę złożyli przysięgę.

– To wspaniałe, że zostajemy już pełnoprawnymi członkami Stowarzyszenia. Od dłuższego czasu szukałam odpowiedniej dla siebie wspólnoty, bo wiedziałam, że tego potrzebuje. KSM daje mi wiele możliwości rozwoju i pozwala na większe spełnianie się w Kościele – mówiła Sofia Miezientsewa, nowa członkini KSM-u.

Cała homilia abp. Wacława Depo z Mszy św. w Uroczystość Chrystusa Króla w Archikatedrze Świętej Rodziny jest dostępna na fiat.fm.

Skip to content