W ostatnią niedzielę roku liturgicznego obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata wprowadzoną przez papieża Piusa XI w 1925 r. Pierwotną datą tego święta była ostatnia niedziela października, jednak po reformie Soboru watykańskiego II została ona zmieniona na tę, którą mamy do dzisiaj.

Tego dnia w liturgii słowa wierni otrzymają przejrzysty przekaz na temat przynależności całego wszechświata do osoby Jezusa Chrystusa, o czym mówi bp Andrzej Przybylski:

Panem wszystkiego jest Pan Bóg. Jak mówi nam św. Paweł w niedzielnym liście w Kolosan: “wszystko w nim zostało stworzone, wszystko zmierza do niego…”. Jesteśmy stworzeni przez Pana Boga i wierzę, że w większości do niego pójdziemy, że ta ziemia będzie nowa. Ta uroczystość nie jest taka stara, ale ten tytuł przyznawany jest od samego początku wcielenia. Będziemy czytać te teksty, gdzie sam Pan Jezus nazywa siebie królestwem. Będziemy słuchać tego momentu koronacji na krzyżu – na Golgocie. Wielu tego panowania nie zrozumie, nie przyjmie, wyszydzi, ale tak już jest. W to święto chcemy powiedzieć wyraźnie: Panem jest Bóg, a ten sam Bóg chce nam powiedzieć, że królem jest jego Syn Jezus Chrystus.

Uroczystość Chrystusa Króla to swego rodzaju przypomnienie, że cały czas żyjemy w oczekiwaniu. – Wprowadzenie tego święta miało bardzo konkretne okoliczności…– mówi ks. Mariusz Bakalarz – rzecznik archidiecezji częstochowskiej wyjaśniając istotę uroczystości:

Uroczystością Chrystusa Króla zamkykamy czas, jego liczenie, aby go wznowić znów od Adwentu na uroczystość Bożego Narodzenia, ale też przypomnienie, że żyjemy w ciągłym Adwencie. To zamknięcie roku to przypomnienie także tego, że Jezus jest królem wszechrzeczy, królem czasu i wieczności. Wprowadzenie tego święta miało konkretne okoliczności, to był rok 1925 właściwie tuż po pierwszej Wojnie Światowej, która wywróciła całą rzeczywistość do góry nogami. Papież Pius XI wprowadzając to święto chciał pokazać, że ziemskie królestwa i dobra są przemijające, że prawdziwym Królem Wszechrzeczy jest Chrystus.

W liturgii tego dnia papież nakazał, aby we wszystkich kościołach po nabożeństwie głównym przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiano litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.

Skip to content