„Matko Boska, Królowo Polska, O Pani nasza Częstochowska”… tymi słowami wielokrotnie modliliśmy się do Najświętszej Maryi Panny z prośbą o błogosławieństwo i codzienną opiekę. W sposób szczególny Kościół wychwala Matkę Bożą również 26 sierpnia, podczas Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

O ustanowienie Maryjnego święta do Stolicy Apostolskiej paulini zwrócili się z prośbą tuż po obronie Jasnej Góry przed Szwedami. Więcej na temat historycznych wydarzeń mówi przeor klasztoru o. Samuel Pacholski:

– W 1665 roku wyszło postanowienie Stolicy Apostolskiej, że można odprawiać Mszę św. wotywną o Matce Bożej Częstochowskiej. Dopiero w 1904 roku święty papież Pius X zatwierdził to święto dla diecezji włocławskiej, w której obrębie znajdywała się wtedy Częstochowa. W 1931 roku papież Pius XI rozszerzył Uroczystość na wszystkie diecezje polskie.

Druga sierpniowa uroczystość, Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to kolejny wyjątkowy dzień, w którym na Jasnej Górze modlą się pątnicy z całego świata. Najpierw grupy pielgrzymów wyruszają ze swoich miejscowości, aby dotrzeć do Częstochowy 15 sierpnia. Teraz, wierni przybywają do Matki Bożej, aby uczestniczyć w obchodach uroczystości 26 sierpnia:

– Jest to święto szczególne dla Jasnej Góry oraz samej Częstochowy. To właśnie pod imieniem „Maryi Częstochowskiej” oddajemy tutaj Matce Bożej cześć. Można powiedzieć, że ta Uroczystość to imieniny Matki Bożej. Sanktuarium jasnogórskie jest znane na całym świecie. Co roku pielgrzymuje tutaj wiele osób. Dzięki Prymasowi Wyszyńskiemu oraz św. Janowi Pawłowi II sława tego miejsca sięga naprawdę daleko. Matka Boża jest więc znana w tym wizerunku katolikom na całym świecie.

Tegoroczna celebracja Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Główna Suma odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem Prymasa abp. Wojciecha Polaka. Podczas modlitwy ponowione też zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.

ABK

Skip to content